Окупанти наказали використовувати на ЗАЕС російське мастило, через яке відключаються дизель-генератори — «Енергоатом»
Окупанти на ЗАЕС наказали використовувати мастило російського виробництва для резервної дизельної електростанції, не врахувавши, що при нагріванні воно починає інтенсивно пінитися. Це призводить до зниження тиску в системі й автоматичного відключення дизель—генераторів.
Про це повідомив «Енергоатом».
Там зазначили, що такі дії некомпетентного «керівництва» окупованої ЗАЕС ведуть до неминучої деградації обладнання і систем, важливих для безпеки станції.
«Зрештою це може спровокувати відмову найважливішого обладнання систем безпеки — дизель-генераторів, із подальшим переходом у ядерну та радіаційну аварію», — сказав президент «Енергоатома» Петро Котін.
Окрім того, окупанти намагаються перевести енергоблоки Запорізької АЕС із безпечного «холодного» стану в «гарячий», що є грубим порушенням вимог ядерного законодавства України та збільшує імовірність радіаційної аварії.
«Холодний» і «гарячий» зупин — у чому різниця?
«Холодний зупин» — безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (температурою приблизно 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.
«Енергоатом» зазначає, що порушення технічних вимог експлуатації обладнання стосується передусім енергоблоків № 2, №4 та №6, хоча й на інших окупанти не дотримуються низки вимог.
«Є лише один спосіб зупинити ядерну та радіаційну загрозу — якнайшвидша деокупація станції та її міста-супутника Енергодара й повернення контролю над найбільшим у Європі ядерним об’єктом його законному оператору — "Енергоатому"», — наголосили в компанії.