На ЗАЕС працюють 800 українських фахівців, які не підписали контракт із «росатомом» — президент «Енергоатому»
На Запорізькій АЕС працюють близько 800 українських фахівців, які попри тиск не підписують контракт з окупантами. Водночас «росатом» через нестачу кваліфікованих кадрів набирає на станцію людей без належного досвіду.
Про це розповів президент ДП НАЕК «Енергоатом» Петро Котін в етері телемаратону.
«З кожним днем ситуація на станції лише погіршується. На ЗАЕС перебувають [російські] військові, техніка та вибухівка. Станція замінована. Персонал становить 800 людей. Це наші українські патріоти, які не підписують ці ганебні контракти за 30 срібняків», — заявив Котін.
А втім, за його словами, є близько 3 тисяч працівників, які пішли на співпрацю з росіянами. Водночас ті 800 людей, які не зробили цього, — це найкваліфікованіший персонал, від послуг якого росіяни не можуть відмовитися, наголосив Котін.
«Український персонал продовжує перебувати під тиском окупантів, а російський — не дуже охоче слухає "росатом", щоб поїхати на ЗАЕС. Тому на станцію набирають людей, які фактично не володіють відповідальністю та досвідом, необхідним для роботи», — зазначив президент «Енергоатому».
Сама станція з’єднана з українською енергосистемою. У справному стані залишаються лише дві лінії електропередач, якими до ЗАЕС подається близько 100 МВт.
«Це теж викликає занепокоєння: якщо ці лінії будуть пошкоджені, то станція перейде в режим блекауту, яких уже було сім. Це крок до ядерної та радіаційної аварії на ЗАЕС», — підкреслив Котін.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 13 листопада повідомило, що протягом останнього тижня (6-12 листопада) їхні експерти майже щодня чули вибухи за межами станції.
Вони також розповіли, що на станції провели успішне випробування тиском парогенераторів блоку №3. Ця процедура потрібна після закриття корпусу реактора, який залишався відкритим понад 18 місяців, пояснили в МАГАТЕ.
Крім того, експертам МАГАТЕ повідомили, що цього тижня буде проводитися ремонт першого контуру, після чого на ньому проведуть остаточне опресовування.
Також на ЗАЕС повідомили МАГАТЕ, що найближчим часом буде проведено технічне обслуговування лінії безпеки №1 блоку №6. Кожен із реакторів ЗАЕС має три окремі незалежні резервні системи, відомі як лінії безпеки, які містять системи безпеки блоків, що перебувають у режимі очікування. Вони активуються, якщо це необхідно для підтримки безпеки. Технічне обслуговування двох інших ліній безпеки здійснили у жовтні.
«Унаслідок конфлікту, що триває, Запорізька атомна електростанція, найбільша атомна електростанція в Європі, не змогла підтримувати комплексну програму систематичного обслуговування, особливо через скорочення досвідченого персоналу», — сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафель Гроссі.
Він наголосив, що ядерна безпека залишатиметься під загрозою, чим довше на станції скорочуватиметься кількість навченого й досвідченого персоналу.
Агентство продовжує наголошувати, що йому потрібен доступ до всіх шести турбінних залів для оцінки безпеки, але 10 листопада експертам на майданчику знову не дозволили відвідати частини машинного залу блоку № 1 після того, як вони отримали аналогічний обмежений доступ до турбінних залів блоків 1, 2 та 4 під час обходу в жовтні.
- Поділитися: