Окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Що відомо?
Окупанти вночі підірвали греблю Каховської гідроелектростанції —низка населених пунктів опинилися в небезпеці, триває евакуація населення. Зібрали, що відомо на цей час.
Що сталося?
російсько-окупаційні війська в ніч проти 6 червня підірвали греблю Каховської ГЕС. Через це в Херсонській області розпочали евакуацію населення з небезпечних місць, повідомили в Оперативному командуванні «Південь». Уточнюється масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення. Усі служби працюють. Ситуація відстежується.
Згодом стало відомо, що в Новій Каховці затопило парк розваг «Казкова діброва», де розміщується зоопарк, повідомило місцеве видання «МОСТ». Там зазначають, що доля тварин і птахів поки що невідома.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.За даними цього ЗМІ, місцеві жителі стверджують, що окупаційна влада ніяк не реагує на ситуацію. Також повідомляють про загибель кількох тварин унаслідок підтоплення.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Президент Володимир Зеленський написав, що російські окупанти руйнуванням дамби Каховської ГЕС лише підтверджують для всього світу, що «їх треба вигнати з кожного куточка української землі».
«Жодного метра не можна їм залишати, бо кожен метр вони використовують для терору. Лише перемога України поверне безпеку. І ця перемога буде. Ані водою, ані ракетами, ані чим завгодно ще терористам не вдасться зупинити Україну», — запевнив глава держави.
Які наслідки?
Внаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйновано. Каховська гідроелектростанція не підлягає відновленню, повідомили в «Укргідроенерго». За попереднім прогнозом очікується спрацювання водосховища впродовж наступних чотирьох днів.
«"Укргідроенерго" наразі продовжує аналізувати ситуацію, наші фахівці працюють над уточненням масштабів руйнування, швидкості та обсягів води. Інформація оновлюватиметься», — додали там.
Наразі на Херсонщині працюють служби санітарно-епідеміологічного режиму, тому що вода несе за собою бруд, який може вплинути на людей. Усі лікарні сьогодні в готовності, зазначив голова обласної ради Олександр Самойленко в етері телемарафону.
Гуменюк в етері «Радіо Свобода» розповіла, що не вся дамба Каховської ГЕС зруйнована, але є суттєві пошкодження. Обсяги руйнування великі, саме через це підйом води може бути високий. Підрив військові рф здійснили зсередини.
У чому ще небезпека?
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав підрив дамби черговим воєнним злочином росіян. За його словами, це екоцид.
«росіяни відповідатимуть за можливе позбавлення питної води людей на півдні Херсонщини та в Криму, можливе знищення частини населених пунктів і біосфери», — наголосив він.
Згодом він додав, що підрив Каховської ГЕС росіянами — це також удар по глобальній продовольчій безпеці, яку рф хоче підірвати. Мовляв, ця катастрофа вплине на систему зрошення на півдні України.
Голова Нікопольської районної військової адміністрації (Дніпропетровська область) Євген Євтушенко зауважив, що вода в Каховському водосховищі стрімко падає, приблизно на 15 сантиметрів за годину.
Як розповів нам експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп, суттєвих наслідків для енергосистеми підрив ГЕС не матиме. Однак варто очікувати наслідків від підтоплення.
«Станом на зараз не зрозуміло, як глибоко зруйнована ця дамба, бо це буде визначати обсяги підтоплень. Для енергосистеми це не є критично. Ключове, чого треба боятися, — це наслідків підтоплення території», — наголосив він.
Через підрив окупантами дамби Каховської ГЕС затоплення загрожує до 80 населеним пунктам, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Що там із ЗАЕС?
Єрмак зазначав, що дії окупантів загрожують і Запорізькій атомній електростанції. Згодом цю інформацію підтвердили й в «Енергоатомі», однак уточнили, що ситуація контрольована.
Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 8:00 рівень води становить 16,6 метра, і цього достатньо для потреб станції.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Наразі український персонал моніторить усі показники. «Енергоатом» стежить за діями окупантів на ЗАЕС разом з іншими міжнародними організаціями, що присутні на станції, зокрема МАГАТЕ. У разі зміни ситуації «Енергоатом» обіцяє оперативно повідомити про стан справ.
У МАГАТЕ написали, що їм відомо про повідомлення щодо пошкодження Каховської дамби в Україні. Там стверджують, що їхні експерти на Запорізькій АЕС уважно стежать за ситуацією. На станції немає безпосереднього ризику для ядерної безпеки.
Українська влада наразі оцінює наслідки для довкілля та загрозу для Запорізької атомної електростанції. Через відсутність доступу до неї така оцінка ускладнена, пояснив Денис Шмигаль.
А де небезпека найбільша?
Підрозділи Національної поліції та обласного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій працюють над оповіщенням та евакуацією цивільного населення з потенційних зон затоплення, зазначили в Міністерстві внутрішніх справ.
Ідеться про територію на правобережній частині річки Дніпро, а саме: села Миколаївка, Ольгівка, Львове, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон — острів Корабел.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Загалом на Херсонщині приблизно 16 тисяч людей опинились у критичній зоні правого берега Дніпра, розповів голова ОВА Олександр Прокудін в етері телемарафону.
Мікрорайон Корабел у Херсоні знеструмили задля безпеки. За кілька годин також відключать газопостачання, повідомили в міській військовій адміністрації.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Критично високий рівень води через підрив Каховської ГЕС очікується приблизно об 11 годині, вода вже пройшла половину шляху, повідомив Олександр Самойленко.
За його словами, зараз частково підтоплена Тягинка, яка розташована на пів дороги до Херсона. Мікрорайон Острів, як очікується, буде частково підтоплений.
Як повідомив начальник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, в області розпочали евакуацію жителів небезпечних районів.
«Усі служби працюють. ДСНС, поліція, військові — всі поруч. Прошу зібрати документи та речі першої потреби та чекати автобусів евакуації», — закликав він.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Що робити людям?
За даними МВС, рівень води підіймається. У відомстві та ОК «Півдні» наголошують, що всім, хто перебуває в зоні небезпеки, необхідно:
- вимкнути всі електроприлади, газові плити;
- перекрити всі комунікації у квартирі;
- взяти документи та речі найпершої потреби, теплі речі, запас їжі та питної води;
- подбати про близьких і домашніх улюбленців;
- виконувати інструкції рятувальників і поліцейських.
Наразі триває евакуація мешканців небезпечних районів автобусами до Херсона, далі до Миколаєва, звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва та інших міст. Також о 12:00 на залізничному вокзалі Херсона буде евакуаційний потяг до Миколаєва.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.А що робить влада?
Насамперед влада проводить евакуацію населення. Також президент Володимир Зеленський через підрив дамби ухвалив рішення про проведення екстреного засідання Ради національної безпеки і оборони України, повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.
Що ще може статися?
У жовтні 2022 року технодослідник і письменник Ларс Вільдеренг представив на Cornucopia News Archives моделювання найгірших сценаріїв у разі руйнування росією греблі Каховської ГЕС, передавали Texty.org.ua. Це приблизні моделювання, які не слід сприймати як реальність.
Ларс Вільдеренг уважав, що найбільше затоплення відбудеться на лівому (південно-східному) березі Дніпра. Хвиля заввишки 4-5 метрів досягне Антонівського мосту на схід від Херсона за 19 годин, після чого почнеться розлив річки Інгулець, а за 4-5 днів — розлив річки Буг до Миколаєва.
Найгірший випадок тут — це коли підірвані всі шлюзи, тобто 200 метрів. Уся дамба має довжину 3500 метрів, й в разі, якщо буде знесено 400 метрів або 1800 метрів, змодельований час, за який вода досягне Херсона, зменшиться майже вдвічі. Буде більше підтоплення.
Ще одне моделювання найгіршого варіанта прориву греблі виконувала шведська гідрологічна інженерна компанія Dämningsverket. Їхні припущення включали, що рівень води в греблі становить 13 метрів вище від рівня Дніпра нижче за течією і що прорив дамби протягом години розширюється до ширини приблизно 200 метрів.
Коли хвиля досягне Антонівського мосту, її висота становитиме від 4 до 5 метрів. Хвиля буде вищою вище за течією, а швидкість і висота хвилі буде більшою ближче до греблі. У цій моделі хвиля досягне Херсона приблизно за 19 годин, оскільки вода розтікається по низині, а не просто мчить уперед.
Відбудеться розлив річки Інгулець. За 4-5 днів підйом води призведе до розливу річки Буг — аж до Миколаєва. Перешийок у кінці затоки за межами дельти Дніпра буде майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно за 50 годин після прориву дамби.
Пік змодельованого потоку досягне 14 тисяч кубічних метрів води на секунду, що можна порівняти з середнім потоком Ніагарського водоспаду 2400 м3/с та середнім потоком Дніпра 1670 м3/с. З часом потік зменшуватиметься.
Підрив ГЕС — це ж злочин?
Саме так. Такі греблі, як на Дніпрі в Новій Каховці, захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією. Її руйнування буде розглядатися як зброя масового знищення та невибірковий воєнний злочин, писав у жовтні технодослідник Ларс Вільдеренг.
Як зазначають у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, підрив греблі — це очевидний теракт і воєнний злочин, який стане доказом у міжнародному трибуналі
«Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України та зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону», — наголосили там.
Також цей злочин посилює загрозу ядерної катастрофи, оскільки наповнюваність прудів-охолоджувачів Запорізької атомної електростанції залежить від рівня води в Дніпрі.
Нащо росіянам підрив ГЕС?
Керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк сказала в етері телемарафону, що росіяни підірвали частину конструкції та використовують мапу техногенного шантажу для того, щоб тиснути на Сили оборони.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.«[Вони зробили це, щоб] тиснути на Україну в цілому, не маючи сил вже більше чекати, звідки ж піде той контрнаступ. Зрозумівши, що накоїли, зараз самі евакуюються, тому що в першу чергу постраждає лівий берег, оскільки він географічно нижчий, і відповідно перша частина води, основне затоплення припаде саме туди», — пояснила вона.
А що про все це кажуть окупанти?
Вони, звісно ж, звинувачують в аварії на Каховській ГЕС Збройні сили України. Так званий міський голова Володимир Леонтьєв заявив, що станція виведена з ладу через нібито обстріли з боку українських військ, цитує російський ТАСС. Він, до речі, назвав це «серйозним терористичним актом».
Наталія Гуменюк на підтвердження того, що це був не ракетний удар, зазначила: «Навіть з виду ушкоджень, за зовнішнім виглядом самої дамби видно, що підрив відбувся зсередини».
Чи знала влада про можливий підрив?
ГУР повідомляло про проведення росіянами основних робіт із замінування ГЕС одразу після її захоплення. У квітні 2022 року росіяни здійснили додаткове мінування шлюзів та опор. На самій греблі вони встановили тентовані вантажівки з вибухівкою.
Володимир Зеленський у жовтні під час звернення до Європейської ради заявляв, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської ГЕС. Тоді він сказав, що якщо окупанти підірвуть цю дамбу, то в зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, зокрема Херсон, а постраждати можуть сотні тисяч людей.
«Руйнівні екологічні, гуманітарні, техногенні наслідки одного цього російського теракту можуть стати такими, що його називатимуть історичною катастрофою», — наголошував глава держави.
Уже на той момент, за словами Зеленського, росія підготувала все, щоб підірвати дамбу. Зокрема, українських працівників вигнали з Каховської станції: її почали контролювати росіяни.
Президент тоді просив організувати міжнародну спостережну місію на Каховську ГЕС, повернути туди український персонал і забезпечити розмінування агрегатів і дамби. Однак цього не сталося.
Головна редакторка Христина Коціра що два тижні буде ділитися найкращими матеріалами hromadske
Підписатися