Що треба знати про українця Костенка, який вийшов з російської колонії
На свободу з російської в’язниці вийшов колишній сімферопольський міліціонер Олександр Костенко, який був засуджений у Криму через рік після анексії. Він перебував у виправній колонії №5 в місті Кірово—Чепецьк Кіровської області РФ.
На свободу з російської в’язниці колишній сімферопольський міліціонер, учасник Євромайдану Олександр Костенко. Він був засуджений у Криму через рік після анексії і перебував у виправній колонії №5 в місті Кірово-Чепецьк Кіровської області РФ.
Сьогодні Олександр Костенко перетнув російсько-український кордон. Він вже під захистом української влади, повідомила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. За її словами, у Києві Костенку вже знайшли житло.
Громадське розповідає, хто такий Олександ Костенка і за що був ув'язнений самоназваною владою Криму.
За що потрапив до в’язниці?
Олександр Костенко — колишній працівник правоохоронних органів Криму. Був учасником Революції Гідності. У грудні 2014 року Костенко повернувся з Києва в окупований Сімферополь.
Співробітники ФСБ викрали українця біля під’їзду його будинку в Сімферополі 5 лютого 2015 року. Звинувачення — замах на співробітника «Беркуту» на Майдані Незалежності під час Революції Гідності. За версією росйського слідства, 18 лютого 2014 року Костенко кинув у беркутівця камінь. Заяву до ФСБ написав власне сам колишній співробітник кримського «Беркуту» Віталій Полієнко, який тоді вже працював в окупаційних силових структурах Криму. Сам Костенко провини не визнав і заявляв про тортури в СІЗО.
Олександр Костенко в СІЗО Сімферополя, березень 2015 року Фото: Кримська правозахисна група
Судовий процес у справі розпочався 20 квітня 2015 року. Суд над Костенком став першою гучною справою для самопроголошеної прокурорки Криму, а зараз вже депутатки Держдуми РФ Наталії Поклонської. Обвинувачення в окупаційному суді Криму вона представляла особисто. На кожному засіданні зал був заповнений співробітниками «Беркуту».
Спочатку на суді Полієнко сказав, що погано запам’ятав нападника і говорив загальними фразами. За його словами, він не бачив як Костенко кидав камінь. Проте після прямих запитань прокурора підтвердив все, що казав на допиті.
За словами адвоката Дмитра Сотникова, під час допиту Полієнка не було визначено ані розміру каменя, ані траєкторії, якою він летів. Окрім того, адвокат зазначив, що соратники Костенка заперечують його участь у протистоянні 18 лютого.
Також однокурсник активіста Кудрик нібито впізнав Костенка за орієнтуванням поліції. Спочатку свідкам показали орієнтування і вказали, що на ньому — Олександр Костенко. Після цього вони «впізнавали» обвинуваченого українця за фотографіями — переповідає адвокат.
Під час затримання співробітники ФСБ зламали Костенку руку, проте у порушенні кримінальної справи йому відмовили. У знущаннях брали участь колишні співробітники СБУ, які зрадили присязі і перейшли на службу до ФСБ, майор Андрій Тішенін і капітан Артур Шамбазов. Це підтвердив сам Костенко, оскільки вони були знайомі раніше. Костенку також відмовили в госпіталізації.
Попри абсурдність звинувачення і застосування у цій справі російського законодавства, у травні 2015 року окупаційний суд в Сімферополі засудив Костенка до 4 років і 2 місяців позбавлення волі. Після апеляції вирок зменшили до 3 років і 11 місяців. А після розгляду касаційної скарги пом’якшено до 3,5 років. Олександр Костенко став одним із перших кримських політичних в’язнів, який повністю відбув термін ув’язнення.
«Список Поклонської»
Невдовзі після оголошення вироку Костенку, ЗМІ оприлюднили так званий «список Поклонської». Згідно цього списку так звана «прокуратура» Криму мала намір переслідувати близько 50 кримчан-учасників подій Революції Гідності.
Окрім Костенка, у списку фігурували Рефат Чубаров, Ахтем Чийгоз, Заїр Смедляєв, Андрій Щекун, Едуард Леонов, Сергій Мокренюк та інші кримчани.
Більшість людей з цього списку вже були на материковій частині України, тож незабаром довелося шукати інших майданівців поза Кримом. Так за гратами опинився Андрій Коломієць, заарештований у Кабардино-Балкарії і доставлено до окупованого Криму, де був засуджений до 10 років позбавлення волі — теж за замах на співробітника Беркуту.
Учасник флешмобу «Привітаємо українських політв'язнів Кремля з Новим роком» тримає плакати із зображенням Сергія Литвинова і Олександра Костенка біля будівлі посольства Росії у Києві, 21 грудня 2017 року Фото: Олександр Синиця/УНІАН
Чим займався до затримання
Відомим Олександр Костенко став ще до того, як опинився за гратами в окупованому Криму. У вересні 2013 року сімферопольські міліціонери Олександр Костенко і Станіслав Краснов дали в Києві прес-конференцію, на якій розповіли, що керівництво міліції нібито намагається «зам’яти» історію з торгівлею людьми.
Йшлося про скандальну і водночас незрозумілу історію, коли головний редактор російського видання «Московский комсомолец» Павло Гусєв начебто став фігурантом справи про торгівлю людьми. Справу врешті закрили, Краснов і Костенко після прес-конференції звільнилися з міліції.
Вже після затримання Костенка, його адвокат Дмитро Сотников повідомив, що Костенко розкрив схему торгівлі людьми, в якій брали активну участь Тишенін та Шамбазов. Адвокат вважає, що затримання Костенка може бути особистою помстою міліціонерів-зрадників.
Вдруге колишні міліціонери з’явились в повідомленнях ЗМІ вже в травні 2014 року, коли Служба безпеки України звітувала про розкриття диверсійної групи в Києві. За інформацією спецслужби, в квартирі Костенка і Краснова знайшли арсенал зброї і вибухівки. Крім того, були оприлюднені записи телефоних розмов, на яких людина з голосом, схожим на голос Станіслава Краснова, обговорює затримання Марії Колєди, якій підозрювані за версією СБУ постачали зброю.
Адвокат Краснова Андрій Мамалига в ефірі Громадського підтвердив, що Краснов і Костенко проходили в одній справі. Але чи наразі їх не розвели у різні провадження сказати не може. Разом з тим адвокат заявив, що обшуки у 2014-го проводилися фактично без присутності підозрюваних, а деяка знайдена зброя справді була офіційно зареєстрована на його підзахисного.
Костенка і Краснова тоді відпустили під заставу. Останній поїхав до Криму та на судові засідання вже не з'являвся.
Вже після його ув'язнення на півострові, в лютому 2016 року Служба Безпеки України знову затримала Станіслава Краснова. Цього разу йому інкримінували передачу інформації російським спецслужбам, а також підготовку вбивства одного з учасників громадянської блокади Криму.
У вересні 2016 року Станіслав Краснов вийшов з Лук’янівського СІЗО після того, як Бориспільський суд відмовився подовжувати термін утримання під вартою. Зараз він на свободі.
Детальніше про справу Олександра Костенка у Генеральній прокуратуратурі обіцяли розповісти 7 серпня.
Звільнений з російської колонії кримський активіст Олександр Костенко (ліворуч), Кіровська область, 3 серпня 2018 року Фото надане Громадському Денисом Шадріним
Сім’я
3 травня 2015 року, коли Олександр Костенко перебував у кримському СІЗО, зник його батько Федір Костенко. Він їхав до окупованого півострова з Києва, де провів прес-конференцію для журналістів, присвячену справі його сина.
На молодшого брата Олександра Костенка Євгена завели сфабриковану справу в липні 2016 року. Його звинуватили в образах «судді» так званого Київського «суду» Сімферополя Віктора Можелянського під час оголошення вироку.
«Підірвав авторитет судової влади Російської Федерації, виховну дію суду і принизив честь і гідність Федерального судді Київського районного суду м. Сімферополь», бо начебто показав йому «жест явно образливого характеру, а саме пальці кисті руки стиснуті, середній палець виставлений вгору, що означає чоловічий статевий орган». Євгена Костенка оштрафували на 60 тисяч рублів.
За даними організаторів кампанії за звільнення політв'язнів LetMyPeopleGo, в окупованому Криму в Костенка залишилася дружина з малою дитиною. За цей час мати Олександра пережила два інсульти.
Кримчанин Олександр Костенко, який вийшов на свободу із російської колонії, зустрівся із мамою у Києві, 6 серпня 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН