ООН створить команду експертів для розслідування сексуального насилля росіян в Україні — Венедіктова

Організація Об'єднаних Націй створить команду експертів для допомоги Україні в розслідуванні сексуального насилля з боку російських військових.

Про це повідомила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.

Вона розповіла, що обговорила це в Гаазі під час зустрічі зі спеціальною представницею генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів Прамілою Паттен. За словами Венедіктової, Паттен повідомила, що готова організувати групу постійних експертів для роботи в Україні вже найближчим часом. Ці експерти допомагатимуть прокурорам та слідчим і співпрацюватимуть із громадянським суспільством.

«Наразі російські війська в Україні використовують зґвалтування як зброю війни. Ми документуємо та розслідуємо такі воєнні злочини», — стверджує Венедіктова.

Вона додала, що наразі більшість потерпілих від сексуального насильства від росіян поки не звертаються до правоохоронців через страх та стрес. Генпрокурорка вважає, що лише створення безпечних умов для постраждалих зможе змінити цю ситуацію.

Сексуальне насилля під час війни

Праміла Паттен 10 липня повідомила, що в ООН зафіксували вже 124 випадки сексуального насильства за час повномасштабної війни в Україні. А втім, ці дані — лише «верхівка айсберга» і не показують справжніх масштабів сексуального насильства в умовах війни росії проти України.

Перед цим Паттен заявила, що «які б звіти не з’являлися, вони можуть бути лише вершиною айсберга». Вона наголосила, що «не може розраховувати на точний облік на активному полі бою», та підкреслила, що не чекатиме на підтвердження даних і статистики, щоб діяти.

А 5 липня очільниця Управління Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет презентувала звіт про ситуацію в Україні, де заявила, що її команда перевірила і підтвердила 28 випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Йдеться про випадки зґвалтування, групового зґвалтування, тортур, примусового публічного роздягання та погроз сексуального насильства. Більшість випадків були скоєні на окупованих землях, але також є випадки, скоєні на територіях, контрольованих урядом України, йдеться у звіті.