ООН заявляє, що в Малі військові та іноземні найманці стратили понад 500 людей. ЗМІ писали про причетність ПВК «Вагнер»

Організація Об'єднаних Націй дійшла висновку, що в березні 2022 року малійські солдати та «іноземні військові» стратили понад 500 людей у селі Мурра. Щонайменше 58 жінок і дівчат були зґвалтовані. Раніше The New York Times писало про можливу причетність найманців із російської ПВК «Вагнер».

Страти підтверджуються у звіті Управління ООН з прав людини.

У звіті розповідається про те, як розгорталися події в Муррі. Операція, яку влада Малі назвала антитерористочною проти ісламістського угруповання Katibat Macina, повʼязаного з «Аль-Каїдою», розпочалася 25 березня в той час, коли жителі з’їхалися на ринок.

За словами очевидців, військовий гелікоптер пролетів над селом, відкривши вогонь по людях. Далі в селі приземлилися чотири вертольоти з військовими.

Солдати загнали людей у ​​центр села та стріляли в тих, хто намагався втекти. У відповідь бойовики відкрили вогонь із натовпу. Тоді загинуло щонайменше 20 мирних жителів і десяток імовірних членів угруповання.

Згодом, упродовж наступних чотирьох днів, військові та найманці стратили щонайменше 500 людей без належного судового розгляду, йдеться у звіті. Команді ООН вдалося ідентифікувати щонайменше 238 загиблих.

Свідки розповіли, що бачили «озброєних білих чоловіків», які розмовляли невідомою мовою та діяли спільно з малійськими солдатами.

За словами очевидців, малійські війська щодня поверталися в Мурру та виїжджали з неї, але іноземці залишалися весь час.

Наступного дня після штурму солдати почали ходити домівками у пошуках «терористів». Вони відбирали та страчували чоловіків із довгими бородами, у штанах до щиколоток або тих, у кого на плечах були сліди (це сприймалося як знак того, що вони носили зброю), і навіть тих, хто просто виявляв ознаки страху.

Щонайменше 58 жінок і дівчат були зґвалтовані або піддані іншим формам сексуального насильства. Так, свідки розповіли, як солдати винесли з будинку постільну білизну, розклали її під деревами в саду й по черзі ґвалтували жінок, яких вони туди загнали.

Десятки інших людей були затримані, додали в ООН. Деякі з них піддавались тортурам та іншим формам жорстокого поводження під час допиту й ув’язнення.

Один із постраждалих сказав, що його та інших затриманих били кулаками, ляпасами та ногами по голові. Солдати вважали їх джихадистами, звинувачуючи в убивстві власних братів та руйнуванні країни. Інший потерпілий розповів, як солдати доставили його до приміщення органу державної безпеки, де катували та били струмом упродовж годин.

Влада Малі оголосила про початок розслідування незабаром після операції, але досі заперечує протиправні дії своїх збройних сил.

Слід «вагнерівців»

У звіті ООН не згадується про причетність ПВК «Вагнер». А втім, ще у червні 2022 року журналісти The New York Times дійшли висновку, що саме бійці ПВК «Вагнер», імовірно, причетні до масових страт мирного населення в селі Мурра.

За оцінками NYT, станом на червень 2022 року в Малі перебували близько тисячі «вагнерівців». Вони дислокувалися щонайменше на 15 військових базах, частину з яких забрали у французьких військ, що залишили країну.

Трохи контексту

Як писало NYT, у Муррі переважно мешкають представники напівкочового народу фульбе. З 2015 року місцевість контролюють бойовики, яких повʼязують з «Аль-Каїдою».

Протягом останнього десятиліття боротися з ісламістськими угрупованнями в Малі допомагали західні країни, насамперед Франція. Однак ситуація змінилася після того, як у 2021 році після перевороту до влади в Малі прийшла військова хунта. Вона розірвала військову угоду з Францією та зблизилася з росією.