Російські військові у Малі зайняли покинуту французами військову базу. Ймовірно, це найманці ПВК «Вагнер»
У Малі російських військових перекинули до міста Тімбукту на півночі країни для навчання малійських сил на базі, покинутій французькими військами у грудні 2021 року. Ймовірно, це найманці ПВК «Вагнер».
Про російський військових заявив офіційний представник армії Малі, передає Reuters.
Минулого місяця уряд Малі офіційно оголосив, що в країну прибули «російські інструктори», але влада країни, як і Москва, не надає подробиць про їхнє розгортання, зокрема про кількість залучених солдатів.
Прибуття росіян викликало різку критику із боку країн на чолі з Францією. За їхніми словами, до складу сил входять найманці з ПВК «Вагнер», яку звинувачують у порушеннях прав людини в інших країнах.
Уряд Малі це заперечував, заявивши, що російські війська перебувають у країні у межах двосторонньої угоди.
«У нас були нові придбання літаків та обладнання у них (росіян — ред.). Навчатися у нас на місці набагато дешевше, ніж їхати туди... У чому проблема?» — сказав агентству Reuters представник малійської армії.
Водночас не уточнив, скільки росіян було відправлено до Тімбукту.
Місцеві жителі повідомили Reuters, що російські чоловіки у формі були помічені у місті на авто, але скільки їх було, сказати не змогли.
Чому це важливо?
У 2013 році в Малі була утворена багатопрофільна комплексна місія ООН зі стабілізації (MINUSMA). Потреба в ній виникла після втечі із сусідньої Лівії колишніх прихильників загиблого Муамара Каддафі, які приєдналися до сепаратистського руху малійських туарегів за незалежність.
За останній рік у Малі відбулися два військові перевороти, внаслідок яких до влади прийшла хунта на чолі з полковником Ассімом Ґоїтою, яку не визнала світова спільнота. На тлі політичної нестабільності Франція оголосила про закриття кількох своїх військових баз на півночі Малі.
Після цього самопроголошена влада Малі звернулася до російських найманців із проханням допомогти. Таке рішення засудили Франція та Естонія, які пригрозили вивести свої війська, якщо ПВК «Вагнер» зайде в Малі. Хунта відповіла, що проситиме про допомогу того, кого хоче.
На пресконференції після виступу на Генеральній Асамблеї ООН 25 вересня 2021 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров фактично підтвердив, що Малі справді зверталася до ПВК «Вагнера», і російські найманці вже діють у країні.
ПВК «Вагнера» — назва приватної військової компанії, про яку вперше стало відомо у 2014 році після участі її найманців у війні на Донбасі на боці бойовиків. Відтоді сліди ПВК помічали в Сирії, Лівії, Мозамбіку, Центральноафриканській Республіці тощо. Офіційно Пригожин і Росія заперечують існування «Вагнера».
- Поділитися: