Опитування: 72% українців вважають себе православними. До УПЦ (МП) себе зараховують лише 4%
У соцопитуванні про релігійну самоідентифікацію українців, 72% респондентів відповіли, що вважають себе православними. Причому більшість зараховують себе до Православної церкви України (ПЦУ).
Про це йдеться у результатах соцопитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Соціологи спершу питали людей, до якої конфесії або релігії, якщо така є, вони себе відносять. Якщо респондент відповідав, що вважає себе православним, його питали, до якої саме церкви він себе зараховує: ПЦУ чи Української православної церкви (УПЦ (МП)). Варіант «Православна Церква без конкретизації» не зачитувався, але міг бути відмічений, якщо сам респондент на цьому наполягав.
Тож, за даними соціологів, нині 72% респондентів ідентифікують себе як православних. При цьому, серед відповідей респондентів «лідирує» ПЦУ — загалом 54% зараховують себе саме до цієї церкви.
Лише 4% респондентів зараз ідентифікують себе з УПЦ (МП). Також ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації Патріархату.
За даними КМІС, частка тих, хто ідентифікує себе з ПЦУ, зросла з 42% до 54% у порівнянні з минулим роком. Натомість частка респондентів, які зараховують себе до УПЦ (МП) знизилася з 18% до 4%.
Заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький зазначив, що ці результати показують саме самоідентифікацію респондента. При цьому, він може ходити до іншої церкви (наприклад, тому що в його населеному пункті інших варіантів немає) чи взагалі не відвідувати будь-яку.
«Ми бачимо, що хоча УПЦ (МП) зберігає фактичний контроль над більшістю парафій, але водночас у свідомості українців вона зазнала значних репутаційних втрат (зрозуміло, через асоціації з російським агресором). Навіть нещодавні рішення, спрямовані на зменшення асоціації з росією, щонайменше зараз не допомагають УЦП (МП) повернути хоча б частину попередньої прихильності», — заявив Грушецький.
Про опитування
Його проводили упродовж 6-20 липня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Всього опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше, які на момент опитування проживали на території України.