Представники ПЦУ та УПЦ МП узгодили «декларацію порозуміння». Що вона передбачає?
Представники духовенства Православної церкви України та Української православної церкви 5 липня під час зустрічі на території Софії Київської узгодили «декларацію порозуміння».
Про це повідомив ректор відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.
У декларації зазначають, що представники духовенства ПЦУ та УПЦ МП зібралися для діалогу щодо перспектив єдності українського православ'я, яку вони вважають умовою єдності народу і запорукою стабільності держави. Представники духовенства також повідомили про єдність поглядів у низці питань, серед яких:
- засудження війни, яку розв’язала росія проти України;
- засудження деструктивної позиції московської патріархії, яка «перетворилася на "прислугу" путінського режиму і благословляє російських агресорів на кровопролиття»;
- розуміння необхідності єднання для захисту України та єдності українського православ'я;
- розуміння необхідності відмови від агресії, стереотипів, упередженості й мови ультиматумів та ворожнечі у спілкуванні один з одним та в публічному просторі.
«Ми заявляємо про доцільність і необхідність конструктивного діалогу між двома гілками українського православ’я. Висловлюємо сподівання, що такий діалог, розпочавшись з ініціативи священнослужителів УПЦ і ПЦУ, стане початком процесу єднання, до якого будуть долучатися церковні громади, духовенство і всі, кому не байдуже майбутнє духовності народу України», — йдеться у документі.
Коваленко додав, що ця декларація відкрита до підписання і обговорення духовенством і вірянами УПЦ МП та ПЦУ.
Зазначимо, що наразі невідомо, яка позиція щодо цієї зустрічі представників духовенства та їхньої декларації у керівництва УПЦ МП та ПЦУ, адже на офіційних сторінках церков поки що про це не повідомляли. Ми намагаємось отримати коментар.
Що передувало?
Українська православна церква (московського патріархату) 28 травня скликала Собор у Києві щодо питань церковного життя, які виникли після початку повномасштабної війни рф проти України.
Собор УПЦ заявив, що засуджує війну як порушення Божої заповіді «Не вбивай!», звертається до влади України та рф з проханням продовжувати переговорний процес, а також висловлює незгоду з позицією патріарха московського і всієї Русі кирила щодо війни в Україні.
«Собор ухвалив відповідні доповнення і зміни до Статуту про управління Української православної церкви, що свідчать про повну самостійність і незалежність Української православної церкви», — йдеться в повідомленні.
Попри віддалення від московського патріарха, Українська православна церква заявила про «глибокий жаль у зв’язку з відсутністю єдності в українському православ’ї» та «існування розколу».
Для відновлення діалогу в УПЦ хочуть, аби представники Православної Церкви України «припинили силові захоплення храмів та примусові переводи парафій». Окрім того, від ПЦУ вимагають «усвідомити, що їхній канонічний статус є фактично неавтокефальним».
Реакція росії на такий крок була неоднозначною: спершу там заявили, нібито єдність між рпц та УПЦ московського патріархату зберігається, а потім засудили собор УПЦ та забрали в української церкви кримські єпархії.
- Поділитися: