Падіння економіки України може скласти 4,2%, а безробіття сягне 9,4% — прогноз урядових експертів

Відповідно до консенсус—прогнозу, складеного на основі опитаних урядом економічних експертів, за підсумками 2020 року валовий внутрішній продукт України може впасти на 4,2%, інфляція зрости до 7%, а безробіття — до 9,4%.

Про це йдеться в опублікованому консенсус прогнозі на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

«За прогнозами експертів, Україна демонструватиме більш глибоке падіння, ніж світова економіка, яке становитиме 4,2% у 2020 році», — йдеться у прогнозі опитаних урядом експертів.

Чи не найбільше у 2020 році скоротяться інвестиції в економіку — на 14,8%, інфляція зросте на 7%, середньорічний курс долара прогнозується на рівні 28,85 гривні.

«Безробіття буде тривалим у зв’язку із значним падінням економіки та суттєвими структурними змінами. Мігранти повільно повертатимуться до міст роботи за межами України, як внаслідок збереження ризиків зараження, так і через економічні проблеми у світі», — йдеться у прогнозі.

Там очікують, що рівень безробіття у 2020 році сягне 9,4%, а у 2021 році він дещо знизиться — до 9,1%.

Експерти прогнозують, що виходитиме з економічної кризи Україна повільніше, ніж економіка світу. Так, у 2021 році очікується зростання ВВП лише на 2,4%, а інфляція за підсумками 2021 року має скласти 5,9%. Курс долара при цьому зросте до 30 гривень за долар, а наприкінці 2021 року — до 30,75 гривні за долар.

«Більшість експертів вважають, що поведінка людей та структура попиту після завершення пандемії (зміна виду економічної діяльності, здоровий спосіб життя, гігієна та санітарія, глобалізація та активне пересування, відношення до вакцинації) зміниться, але не суттєво», — зазначають у прогнозі.

Найбільш оптимальною моделлю відповіді уряду на економічну кризу експерти назвали збільшення дефіциту державного бюджету до 6% від ВВП. Саме це уряд і зробив, ухваливши зміни до бюджету на 2020 рік.

Також експерти порадили уряду збільшити підтримку малого бізнесу та ФОПів, запровадити податкові канікули та надавати допомогу роботодавцям, аби ті могли виплачувати зарплати працівникам.

Зазначимо, що відповідно до базового сценарію МВФ, у 2020 році світовий ВВП має впасти на 3%, а ВВП України — на 7,7%. Нову економічну кризу фонд називає найбільшою з часів Великої депресії 1930-х років.