Парламент Болгарії зняв заборону на імпорт українського зерна
Парламент Болгарії ухвалив рішення про скасування заборони на імпорт українського зерна після 15 вересня. Це сталося після понад 2 годин дебатів.
Про це пише суспільний мовник «БНТ Новини».
У парламенті виступив міністр сільського господарства Кирил Ватев, який зізнався, що раніше не підтримував ідею продовження заборони. Однак змінив своє рішення, заслухавши економічні показники та прогнози на засіданні Уряд БолгаріїРади міністрів. Так, в уряді зазначили, що зняття заборони не матиме серйозних наслідків для болгарської економіки.
Ватев пояснив, що контроль за імпортом української продукції буде посилено.
«Згідно з макропоказниками, відмовитися від цієї заборони не так шкідливо, тому що болгарських виробників можна підтримати. Ми посилюємо контроль усіх українських товарів: і радіоактивність, і важкі метали будуть жорстко контролюватися», — сказав міністр.
Болгарська служба «Радіо Свобода» передає, що 124 депутати підтримали рішення, 69 — виступили проти, ще 8 — утрималися.
Серед тих, хто не підтримав відновлення імпорту, — представник проросійської партії «Відродження» Деян Ніколов. Він заявив, що це «чистої води національна зрада», оскільки таке рішення може зробити болгарських виробників зерна «неконкурентоспроможними».
Нагадаємо, болгарський уряд 13 вересня виступив за відновлення імпорту українського зерна. Перед цим міністр сільського господарства країни заявив, що з ним ця пропозиція не обговорювалася, і попередив про «бурхливі протести».
Зернова криза
Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.
Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.
Згодом Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить з території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.
Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх кілька разів продовжували. Згодом стало відомо, що країни проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту української агропродукції принаймні до кінця цього року.
Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України будуть пом’якшені. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.