Парламент Лівії проголосував проти введення турецьких військ до країни

Палата представників Лівії в суботу, 4 січня, проголосувала за скасування меморандуму про взаєморозуміння між міжнародно визнаним лівійським Урядом національної єдності й Туреччиною про військову та безпекову допомогу. Раніше на його основі турецький парламент затвердив направлення військового контингенту до Лівії.

Про це повідомляє Deutsche Welle.

Палата представників Лівії — це один із чотирьох центрів влади в країні, що утворилися внаслідок громадянської війни 2011 року. Він базується на сході Лівії в місті Тобрук. ООН визнає його легітимність у межах мирного плану, затвердженого в 2015 році, як і легітимність Уряду національної єдності, що базується в лівійській столиці Триполі.

Уряд національної єдності та Палата представників не визнають легітимності одне одного.

Окрім скасування меморандуму про взаєморозуміння, Палата представників проголосувала за притягнення до відповідальності за «державну зраду» главу Уряду національної єдності Фаїза Сараджа, який і підписував згаданий меморандум із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.

Також Палата представників заявила про розрив дипломатичних відносин із Туреччиною і закриття лівійського посольства.

Із урахуванням складної політичної ситуації в Лівії неможливо сказати, яким чином ухвалені рішення будуть виконані — і чи будуть вони виконані взагалі.

Окрім того, в п’ятницю, 3 січня, наступ на Триполі активізувала Лівійська національна армія під проводом генерала Халіфи Хафтара — ще одного центру влади в країні, який підтримує Палата представників. Він звинуватив Анкару в намаганні «відновити контроль над Лівією» і заявив, що країна постала перед загрозою з боку «колонізатора».

Так Хафтар відреагував на рішення парламенту Туреччини в четвер, 2 січня, підтримати подання уряду країни про направлення військового контингенту до Лівії.

Нагадаємо:

  • 27 листопада між Туреччиною та Урядом національної єдності Лівії було укладено два меморандуми: про безпекову та військову співпрацю і про співробітництво на морі.
  • Перший передбачає, що президент Туреччини зможе направляти в Лівію турецькі війська, транспортні засоби чи зброю, якщо Уряд національної єдності звернеться до нього з відповідним проханням. Також передбачений обмін розвідувальних даних між сторонами. У другому сторони визнають права невизнаного Північного Кіпру (який підтримує Туреччина) в Середземномор'ї. Ця домовленість була надіслана в Організацію Об'єднаних Націй для схвалення.
  • 21 грудня парламент Туреччини схвалив меморандум порозуміння щодо безпекової та військової співпраці з міжнародно визнаним Урядом національної єдності Лівії. Другий меморандум — про співробітництво на морі — Туреччина направила в Секретаріат ООН для розгляду.
  • 26 грудня міжнародно визнаний Уряд національної єдності Лівії попрохав Туреччину про військову допомогу для того, щоб відбити наступ військ генерала Халіфи Хафтара на столицю Триполі.
  • 30 грудня на основі звернення Уряду національної єдності президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вніс до парламенту країни подання щодо розміщення турецьких військ у Лівії.
  • 2 січня парламент Туреччини підтримав подання Ердогана.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.

Офіційно Туреччина не визнає уряд Хафтара і називає Лівійську національну армію нелегітимним утворенням.