Парламент Молдови прирівняв російську мову до державної та зобов'язав чиновників говорити нею
Парламент Молдови остаточно ухвалив закон про функціонування мов на території республіки, яким визнав російську «мовою міжнаціонального спілкування» і прирівняв її до державної.
Про це повідомляє «Інтерфакс» з посиланням на свого кореспондента.
Закон ухвалили голосами депутатів парламентської більшості — «Партії соціалістів Молдови» (ПСРМ), до якої належить чинний президент Ігор Додон, який програв на виборах, і партії «Шор». Опозиція бойкотувала засідання.
Новий закон передбачає, що мовою усного та письмового спілкування з органами державної влади, а також з підприємствами та організаціями, розташованими на території Молдови, тепер є державна мова і/або російська мова за вибором громадянина. Їй надали статусу «мови міжнаціонального спілкування».
Також передбачено, що «держава повинна створити всі умови для використання і розвитку російської мови». Документ зобов'язує зокрема перекладати всі назви вироблених у країні товарів і послуг, ліків, а також таблички державних і громадських установ.
Якщо чиновники відмовлятимуться на вимогу громадян говорити російською, пропонується встановити для них «особисту відповідальність». Водночас закон зобов'язує керівників державних установ володіти державною мовою.
Зазначимо, що до 2018 року в Молдові функціонував схожий закон, який ухвалили у 1989 році. Але Конституційний суд його скасував, бо визнав «застарілим».
Перерозподіл влади в Молдові
На виборах президента в Молдові, що відбулися 15 листопада, переможницею стала проєвропейська опозиціонерка Мая Санду з 57.75% голосів. Її інавгурація запланована на 24 січня. Вона стане першою жінкою в країні на цій посаді.
Водночас чинний проросійський президент Ігор Додон, який програв на виборах, до інавгурації Санду разом зі своєю партією у парламенті намагається максимально обмежити повноваження глави держави.
Так, 3 грудня парламент вивів спецслужбу країни з-під підпорядкування президента. Мая Санду тоді закликала своїх прихильників виходити на пікет під парламент. На вулицях зібралися тисячі людей. Мітинг повторився і 6 грудня.