Кандидатка у президенти від партії «Дія і солідарність» Майя Санду отримує квіти після повідомлення про попередні звіти щодо другого туру президентських виборів у Кишиневі, Молдова, 15 листопада 2020 року
Фото:

EPA

У другому турі виборів президента Молдови перемагає лідерка партії «Дія і солідарність» (PAS) Мая Санду. За підсумками обробки протоколів Санду набирає 57,74% і здобуває перемогу. Результати виборів ще має затвердити Конституційний суд. Тим часом молдовський NewsMaker поговорив з експертами про те, що очікує на Молдову з президенткою Маєю Санду.

Мая Санду відразу після закриття дільниць подякувала виборцям і зазначила, що цінує кожен голос, і для неї та її команди важливо, аби вибори були вільними та чесними. Пізніше, коли було підраховано понад 90% бюлетенів, Санду знову подякувала своїм прихильникам, які зібралися біля офісу її партії «Дія і Солідарність».

Чинний президент Додон поки виходив до преси лише відразу після закриття виборчих дільниць, коли не були відомі навіть попередні результати. Він подякував виборцям за активність. «За нашими оцінками, ми з великим відривом ідемо всередині країни», — сказав Додон. Він також заявив, що пізніше оцінить, як діяти далі.

Уже за годину стало відомо, що Санду перемагає не лише в діаспорі, але й усередині країни. Вона також перемогла в усіх районах Кишинева.

Члени сільської виборчої комісії в захисному одязі та з переносною урною для голосування прибули до літньої жінки під час другого туру президентських виборів в селі Хрусово, за 25 км на північ від Кишинева, Молдова, 15 листопада 2020 року
Фото:

EPA/DUMITRU DORU

На думку політолога Віктора Чобану, було б занадто оптимістично вважати, що з перемогою Санду Модову очікують стрімкі зміни. «З іншого боку, відбулася зміна важливої фігури в країні. Ігор Додон з парламентською більшістю засядуть і будуть піддавати обструкції дії Санду. Це буде протистояння, але шанси та надії на зміни все одно з'являються», — вважає експерт.

На його думку, усе залежатиме від того, як Мая Санду зможе змінити ситуацію за відсутності реальних важелів у парламенті та уряді. «Це велике і складне питання. Це вже інтрига», — підкреслив Чобану.

Політичний аналітик Корнеліу Чуря, своєю чергою, вважає, що Санду все-таки зможе змінити ситуацію. Так, на його думку, у зовнішній політиці Молдови під керівництвом Санду домінуватиме Захід, «який разом із появою [Джо] Байдена буде агресивно входити в Молдову, але поки парламентську більшість контролюватимуть соціалісти, їм це не вдасться повною мірою».

Також експерт вважає, що деякі важелі Санду матиме — це Конституційний суд (КС), який, на думку Чурі, «гратиме за Санду». «Це буде протистояння президента і КС, який контролюється Заходом і проєвропейськими силами, із парламентом й урядом. Це протистояння триватиме доти, доки маятник не гойднеться в той чи інший бік», — вважає Чуря.

У внутрішній політиці, на його думку, Санду за зразком України провадитиме «суперечливі ініціативи очищення політичного класу і судової системи» та зіткнеться з опором із боку «соціалістів і прагматиків», які вважають український сценарій невигідним.

Чинний президент Молдови та кандидат у президенти Ігор Додон спілкується зі ЗМІ після закриття виборчих дільниць під час другого туру президентських виборів в Кишиневі, Молдова, 15 листопада 2020 року
Фото:

EPA/DUMITRU DORU

Стосовно перспективи дострокових парламентських виборів Чуря зазначив, що Санду й молдовський лівий політик і бізнесмен Молдови Ренато Усатий, який посів третє місце в першому турі президентських виборів, будуть «агресивно на цьому наполягати», але не матимуть більшості, щоб організувати дострокові вибори. Тому з їх оголошенням можуть виникнути проблеми.

Віктор Чобану вважає, що ймовірність дострокових парламентських виборів не надто висока, оскільки в Ігоря Додона є створена, але ще не оформлена «комфортна парламентська більшість», і йому нема чого вигадувати собі складнощів. «Ця більшість гарантує йому продовження гри», — вважає Чобану.

Політологиня Стелла Жантуан вважає, що ця гра все ж буде нетривалою, і сценарій з достроковими парламентськими виборами цілком реальний. «Яку б коаліцію в парламенті Додон не сфабрикував, він буде від них залежати. Там буде коаліція з дрантя, водночас партії слідують якійсь логіці, а дрантя — ні. Вони не зможуть сформувати більшість, яка буде дотримуватися спільної мети. Кожен проєкт закону залежатиме від такого дрантя. Будь-яка конструкція в такому парламенті — не довгострокова. Навіть якщо депутатів більшості пов'язуватиме страх перед достроковими парламентськими виборами, ці вибори все одно відбудуться», — вважає Жантуан.

Вона також зазначила, що всім закордонним партнерам Молдови необхідна стабільна більшість — і росіянам, і європейцям. Ігор Додон, за словами експерта, буде в таких умовах залежною фігурою, а найбільша фракція в парламенті (ПСРМ) залежатиме від меншої кількості депутатів.

Авторка: Олександра Батанова, NewsMaker
Поділитись: