Патріарх Кирило пропонує обмежити сурогатне материнство для росіян, а іноземцям в Росії — взагалі заборонити
Патріарх Московський і всієї Русі Кирило запропонував замислитися про обмеження сурогатного материнства у Росії для громадян країни й заборонити для іноземців.
Про це він заявив на IX Парламентських зустрічах у межах Міжнародних освітніх читань у Держдумі.
«Я закликаю Держдуму покласти край використанню послуг сурогатного материнства для іноземців, а також замислитися про обмеження цього явища в Росії. Адже і в нашій країні воно руйнує сімейну єдність і стає формою експлуатації жінок, які цього потребують», — заявив глава патріарх.
Він наголосив, що російська церква не благословляє сурогатне материнство. Мовляв, продаж за кордон батьківського потенціалу жінки є аморальним тоді, коли в Росії скорочується чисельність населення.
Водночас патріарх Кирило зазначив, що у питаннях зміни норм сімейного законодавства потрібен суспільний консенсус, який буде базуватися на думках родин із дітьми.
Патріарх проти сурогатного материнства
Як вказує російське видання «РБК», протягом останніх років глава РПЦ неодноразово висловлювався проти сурогатного материнства. Ще у 2015 році він стверджував, що «це руйнує людські відносини», а також «перетворює дітей і жінок у предмет комерційної та некомерційної угоди».
У січні 2020 року він заявив, що сурогатне материнство заохочує торгівлю дітьми. Пояснив тоді тим, що мати отримує данину за те, що виношує дитину й «начебто продає своїх дітей».
Водночас варто зазначити, що біологічно жінка, яка виношує дитину, не має з нею нічого спільного. Сурогатне, або замінне материнство — це допоміжна репродуктивна технологія. Жінка добровільно погоджується завагітніти, щоб виносити та народити генетично чужу їй дитину. Немовля віддають на виховання людям, які є генетичними батьками.
А як в Україні регулюється сурогатне материнство?
Окремого закону про сурогатне материнство в нас немає. Агентства та клініки користуються певними положеннями Сімейного кодексу України, правилами державної реєстрації актів громадського стану в Україні, а також наказом «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» Міністерства охорони здоров’я.
Тому на сьогодні Україна — одна з небагатьох країн у Європі, де комерційне сурогатне материнство фактично дозволене. У зв'язку з цим Україну навіть називають «Меккою сурогатного материнства».