Переговори з російською омбудсменкою та ситуація в Соледарі: головне за ніч проти 13 січня

російська омбудсменка підтвердила, що 23 українці, які вважалися загиблими, насправді живі, а Пентагон та американські військові аналітики розійшлися у поглядах на ситуацію в Соледарі. Зібрали головні новини за ніч проти 13 січня.

Захисники, яких вважали загиблими, виявилися живими

росія підтвердила, що 23 українських громадяни, яких Україна вважала загиблими, насправді живі.

Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець за підсумками двох раундів переговорів з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою.

Хто саме виявився живим, Лубінець не уточнив. Він заявив, що хоча прориву в перемовинах немає, почалася технічна робота. Зокрема, Україна та росія обмінюються списками та інформацією.

Ситуація в Соледарі

У Пентагоні не бачать ознак того, що російським окупаційним військам вдалося захопити Соледар Донецької області.

Речник Міністерства оборони США генерал Патрік Райдер зазначив, що українські сили продовжують здійснювати операції довкола Соледара й давати окупантам відсіч.

Водночас американський Інститут вивчення війни (ISW) стверджує, що росіяни, ймовірно, контролюють більшу частину, якщо не весь Соледар, та, ймовірно, витіснили українські війська із західних околиць населеного пункту.

Проте, на думку аналітиків ISW, захоплення Соледара не дозволить російсько-окупаційним військам контролювати критичні лінії зв’язку із Бахмутом, а також не покращить позиції російських військ в оточенні міста найближчим часом.

Українські продовольчі хаби в Африці

Президент України Володимир Зеленський заявив, що створення українських продовольчих хабів у Африці може вивести відносини з африканськими країнами на новий рівень.

За його словами, в Африці вже відчули, що від українського експорту продовольства залежить безпека різних народів.

Понад 2,4 млн українців живуть у пошкоджених оселях

Понад 2,4 мільйона українців станом на осінь 2022 року мешкали у пошкодженому чи зруйнованому внаслідок російського вторгнення житлі. Щодня список постраждалих поповнюється.

Віцепрем’єр — міністр інфраструктури та регіонального розвитку Олександр Кубраков розповів, що врегулювати питання компенсації за зруйноване житло покликаний законопроєкт №7198, який наразі перебуває на розгляді Верховної Ради.

США схвалюють рішення союзників передати Україні танки

Сполучені Штати підтримують рішення союзників передати Україні важке озброєння, зокрема танки.

Речник Міністерства оборони США генерал Патрік Райдер додав, що якщо союзники передають Україну зброю, то також потрібно забезпечувати тренування українців та обслуговування цього озброєння.

Також речник Пентагона сподівається обговорити постачання Україні нової зброї під час зустрічі Контактної групи з питань оборони України (так званий формат «Рамштайн»), яка відбудеться 20 січня.

Тим часом до Іспанії на навчання прибули 225 українців, 20 із них вивчатимуться працювати із зенітно-ракетними комплексами HAWK.

Конференція з відновлення України в Італії

В Італії триває підготовка до конференції з питань відновлення України за участю представників влади та бізнесу.

Про це розповів міністр підприємств та виробництва Італії Адольфо Урсо.

«Я підтверджую повну підтримку Італією швидкого початку відновлення, безперервності гуманітарної допомоги та ретельного розгляду запитів України на допомогу у відновленні стратегічної інфраструктури», — заявив Урсо.

Європа витісняє Азію в імпорті зрідженого газу

За інформацією Reuters, у 2022 році у світі імпортували найбільшу кількість зрідженого природного газу (ЗПГ), ніж будь-коли раніше. Внаслідок війни росії проти України зростання припало на заможні країни Європи, які перехопили постачання в Азії.

Проте європейські країни у 2022 році не змогли відмовитися від російського ЗПГ — імпорт з росії досяг рекордного рівня: 15,95 мільйона тонн проти 13,46 мільйона тонн у 2021-му. Лише Велика Британія та країни Балтії припинили імпорт ЗПГ з росії.