США у 2022 році здійснили понад 300 операцій для розгрому «ІДІЛ»

Штабний сержант армії США Кайл Гровер веде групу солдатів на вершину пагорба на авіабазі Аль-Асад, Ірак, 18 листопада 2022 рік
Штабний сержант армії США Кайл Гровер веде групу солдатів на вершину пагорба на авіабазі Аль-Асад, Ірак, 18 листопада 2022 рікМіністерство оборони США / Сержант Хуліо Ернандес

Центральне командування США провело у 2022 році в Іраку та Сирії 313 операцій проти терористичної організації «Ісламська держава Іраку й Леванту» («ІДІЛ»). У результаті вбито майже 700 бойовиків, ще 374 — затримано.

Про це повідомляє Міністерство оборони США.

Понад 95% цих операцій американці здійснили в партнерстві або з Силами безпеки Іраку, або з Сирійськими демократичними силами.

Заступник помічника міністра оборони США у справах Близького Сходу Дана Строул заявила, що місія з розгрому «Ісламської держави» залишається пріоритетною в стратегії національної оборони, і «за нею уважно стежать високопосадовці у Вашингтоні».

Строул також зазначила, що, попри успіхи операцій, «ІДІЛ» досі залишається загрозою.

«Наші партнери по всьому світу визнають важливість цієї місії, визнають, що "ІДІЛ" все ще залишається загрозою, і віддані цій коаліції», — додала вона.

За словами Строул, під вартою Сирійських демократичних сил на північному сході Сирії перебуває 10 тисяч бойовиків «ІДІЛ».

«Ми знаємо, що "ІДІЛ" продовжує спостерігати за цими ув’язненими і бачить у них шлях до відновлення та відродження на всьому Близькому Сході, тому ми повинні (...) продовжувати працювати з коаліцією (...), щоб тримати під вартою цих затриманих у безпечний і гуманний спосіб», — зазначила вона.

Командувач Об'єднаної міжвидової оперативної групи — операції «Непохитна рішучість» — генерал-майор Меттью Макфарлейн зауважив, що на запрошення іракського уряду США продовжують зберігати свою військову присутність в Іраку.

«В Іраку ситуація продовжує покращуватися з погляду їхньої здатності демонструвати та фактично виконувати незалежні операції, оскільки вони нарощують можливості, спроможність та компетентність для отримання незалежної здатності проводити довготривалі операції проти "ІДІЛ"», — розповів він.

«Ісламська держава»

«ІДІЛ» створили у 2014 році під час війни в Іраку та протистояння опозиції з режимом президента Башара Асада в Сирії. Бойовики захопили частину території північно-східної Сирії та північно-західного Іраку, а 30 червня того ж року в головній мечеті Мосула лідер «ІДІЛ» Абубакр Аль-Багдаді проголосив Халіфат.

На заклики іділівців відгукнулися прихильники ісламу салафітского спрямування по всьому світу. Істотну частину — до 4 тисяч людей — становили вихідці з російського Північного Кавказу, Узбекистану, Казахстану та інших пострадянських регіонів з авторитарними політичними режимами.

У 2017 році кілька джерел у мусульманських громадах України та Північного Кавказу розповіли hromadske, що в Україні можуть переховуватися до кількох сотень іноземців — учасників бойових дій у складі «Ісламської держави» в Сирії та Іраку.

У грудні 2021 року Служба безпеки України повідомила, що знешкодила осередок міжнародної терористичної організації «Ісламська держава» у Києві. В учасників вилучили зброю та боєприпаси.