Перемогти холод. Що треба мати, аби вижити без світла й тепла

Оскільки знеструмлення міст стає частиною нової реальності, українцям слід готуватися до життя в некомфортних умовах. У пригоді тут стане набір туристичного спорядження, своєрідна «тривожна валіза», завдяки якій можна зварити їжу, зігріти ноги, закип'ятити воду і зберегти харчі. hromadske спробувало зібрати повний список усього помічного під час довготривалого вимкнення світла і газу.

У магазинах є десятки різних пальників. Який мені підійде?

Пальники бувають на рідкому і твердому паливі, а також газові. Для приготування їжі у приміщенні підходять саме газові пальники, адже від них мінімум шкідливих випаровувань, а потужності вистачає для приготування їжі на 1-4 людей.

Є набалонні та шлангові газові пальники, а також інтегровані системи. Набалонні пальники (наприклад Kovea) компактні та підходять для приготування їжі для 1-2 людей. Шлангові пальники (Soto, Kovea) мають більшу конфорку, на якій поміститься навіть трилітрова каструля, а отже підходять для сім’ї із 3-4 людей. Інтегровані системи приготування (Fire Maple) подібні до набалонних пальників. Власне, це вони і є, але крім пальника, який можна використовувати окремо, до системи входить спеціальний казанок. На такому казанку часто є радіатор і вбудований захист від вітру, що підвищує теплоефективність. Зазвичай такі системи розраховані на 1-2 людини.

Вибираючи пальник, потрібно звернути увагу на тип підключення газового балона. Для під’єднання різьбового балона знадобиться спеціальний шланг, клапанний підходить лише до пальника аналогічної марки, а для встановлення Цанга — пристосування у вигляді пружної розрізаної втулки, яке використовують для затискання циліндричних або призматичних предметівцангового необхідний перехідник, який не завжди входить до комплекту балона.

У газових балонах використовується суміш пропану й бутану. Що більше пропану, то дорожче обійдеться користування пальником.

У чому готувати? Чи потрібен туристичний посуд?

Необов’язково. Але сенс у ньому є. Адже туристичний посуд зроблений так, щоб економити паливо та час для приготування їжі. Оптимальний варіант — посуд з анодованого алюмінію, оскільки цей матеріал має спеціальне покриття, що запобігає окисленню. Через це їжу можна не лише готувати, але й тривалий час зберігати. До того ж анодований алюміній рівномірно та швидко нагрівається, тому на приготування їжі витрачається менше часу й енергії, ніж у випадку зі звичайною каструлею.

Туристичні анодовані чайники, як-от Tramp, і каструлі у своїх конструкціях часто мають теплообмінники. Такі системи збільшують енергоефективність майже на третину, до того ж заощаджують до 30% часу на кип’ятіння води чи приготування їжі. Також посуд з анодованого алюмінію може мати антипригарне покриття.

На що звертати увагу під час купівлі термоса?

Внутрішня частина має бути виготовлена зі сталі чи скла — такі ємності найкраще зберігають тепло. Під час вибору термоса особливу увагу варто звернути на його кришку, адже тепло втрачається саме через недостатню герметичність.

Деякі термоси великих розмірів, призначені для води, оснащені пробкою-помпою. Такі ємності зручні у використанні та мінімізують утрату тепла. Наприклад, термос із помпою Bartscher має подвійні стінки, що захищають його вміст від швидкого охолодження.

Термоси для їжі мають широку горловину, тому значно гірше утримують тепло. Та все ж страви лишатимуться достатньо гарячими протягом 4-5 годин. Найбільш розповсюджені моделі з об’ємом до двох літрів. Більші ємності зазвичай оснащені контейнерами для різних страв. Бренд Esbit пропонує харчові термоси різного об’єму.

Ще один варіант — універсальні термоси, які підходять як для зберігання їжі, так і для води. Це зазвичай громіздкі ємності об’ємом 4-5 літрів, тому вони будуть доцільними для сім’ї із 3-4 людей.

А що ж готувати і чим особлива сублімована їжа?

Якщо ви готуєте з допомогою пальника, то ймовірно зацікавлені в тому, щоб приготування займало якомога менше часу, аби газового балона вистачило на довше. Тож варто звернути увагу на кус-кус, пластівці та рисову локшину, які не треба варити, а достатньо запарити гарячою водою. Звісно, можна згадати і студентські часи з «Мівіною», але є значно корисніший варіант, який часто беруть у походи, — сублімати. Це продукти, які миттєво заморожуються, а потім проходять процес випаровування у вакуумі. В результаті їхні об’єм та вага значно зменшуються, що дуже цінується туристами. Якщо сублімат залити водою, то смак, запах і структура продукту повністю відновляться.

В умовах обмеженого доступу до енергоресурсів сублімована їжа стає справжнім порятунком, адже для її приготування потрібно лише закип’ятити воду та залити суміш окропом. Через 10 хвилин страва готова. Крім того, сублімована їжа корисніша за ту, що піддавалася тривалій тепловій обробці, як-от сушена.

Під час вибору субліматів варто звернути увагу на якість пакування: пакунок має бути багатошаровим і неушкодженим. Так, кисень, який проникає всередину, зменшує тривалість зберігання сублімату і погано позначається на смаку продукту.

Є декілька українських брендів, які пропонують сублімати, наприклад ЇDLO, Sublimat, «Харчі». В асортименті є каші з м'ясом або овочами, пюре, локшини і навіть борщ. До речі, заливати окріп можна прямо в паковання, тоді не буде клопоту з брудним посудом.

Сухе пальне та горючий гель — у крайньому разі

Якщо під час довготривалих вимкнень електроенергії ви розглядаєте варіант приготування їжі надворі, слід запастися сухим пальним або гелем для розпалювання вогнища.

Сухе пальне — це невеликі таблетки, виготовлені зазвичай на уротропіні та парафіні. Вони легко запалюються і горять навіть у несприятливих умовах, як-от під час дощу чи морозу. У побуті їх називають сухим спиртом. Таблетка згорає в середньому за 10 хвилин, і за цей час можливо закип’ятити 0,5-0,8 л води.

Приготування їжі суто на сухому спирті потребує багато часу та пального, тому доцільніше використовувати його для розведення багаття, особливо якщо дрова вологі. Варто уникати сухого палива, виготовленого на основі ацетату кальцію, — під час горіння воно виділяє шкідливі для людини речовини. В Україні сухе паливо виготовляють бренди Base Camp та Jarrkoff.

Розпалити вогнище з вологих дров також допоможуть спеціальні гелі. Вони краще, ніж сухе пальне, справляються зі своїм завданням під час вітряної погоди, проте небезпечніші. Варто пам’ятати, що гелі використовуються лише для розпалювання вогню, а не для його підтримки. Також слід уникати розпалювачів, які містять у своєму складі гас чи бензин, через їхню особливу небезпеку. Екологічні та безпечні гелеві розпалювачі можна знайти серед товарів бренду Jarrkoff.

Налобний ліхтар — ваші другі очі

Через невеликий розмір налобні ліхтарі не бувають надто потужними. Проте вони легкі та компактні й цілком підходять для домашнього використання. Налобні моделі оснащені 1-3 світлодіодами, працюють на батарейках або акумуляторі. Також є акумуляторні ліхтарі з можливістю заряду через USB.

Під час купівлі зверніть увагу на потужність: що вища вона, то яскравіше світитиме ліхтар, але й потребуватиме більше енергії. Оптимальний варіант — 50-100 люменів. Ліхтар Astro 250 Headlamp від бренду Black Diamond має максимальну потужність світла 250 лм, при цьому час його роботи становить усього 7 годин. За найменшої яскравості (4 лм) прилад світитиме 200 годин.

Пухові шкарпетки = теплі ноги

Пухові шкарпетки допомагають зберігати ноги в теплі навіть за дуже низьких температур. Якщо батареї холодні надто довго, шкарпетки врятують від холоду.

Для їхнього наповнення використовують гусячий або качиний пух, підкладку і верх виготовляють із нейлону. Бувають моделі з манжетами й без них. Пухові шкарпетки просочують спеціальними гідрофобними розчинами, тому в них можна без остраху заходити й у вологі приміщення — на кухню чи у ванну кімнату.

Під час вибору пухових шкарпеток варто звернути увагу на щільність матеріалу (вимірюється в деньє, позначається D, den). Що більше значення, то міцніша тканина. У бюджетних виробів, як-от в українського виробника Turbat, щільність тканини не перевищує 20-30 D, чого цілком достатньо, щоб носити шкарпетки кілька сезонів. Ще один варіант — шкарпетки-чуні ROCK FRONT.

Якою має бути термобілизна?

Найважливіший критерій під час вибору термобілизни — матеріал, з якого вона виготовлена. Так, для пошиття комплектів використовують синтетичну (поліпропілен, поліестер) та натуральну (вовна, бамбук) тканину. Термобілизна із синтетики швидко відводить від тіла вологу, тому якнайкраще підходить для фізично активних людей. Український бренд MAN’s SET пропонує моделі з поліестеру з невеликим вмістом лайкри.

Вироби з вовни також добре відводять вологу, крім того, зберігають тепло тіла. Різна щільність матеріалу дозволяє вибрати виріб під особисті потреби: від футболок із короткими рукавами для носіння вдома до виробів зі щільністю 250 г/м² для прогулянок у морозні дні. Норвезький бренд Aclima виготовляє комплекти з вовни овець-мериносів. Цей матеріал вирізняється особливою м’якістю. Однак людям із чутливою шкірою краще звернути увагу на білизну із синтетики чи бамбука.

Правильно підібрана термобілизна має повністю огортати тіло, водночас не стискаючи його. Тому перед покупкою бажано її приміряти.

Спальний мішок: із синтетики, пуховий, дорогий чи дешевий?

Найбільш анатомічна конструкція спальника — кокон. Такий мішок має капюшон на затяжках, він широкий у плечах і звужується до стіп. Спальник-кокон може мати коротку застібку чи довгу, що дозволяє розстібати його на повну довжину, або ж не мати блискавки взагалі. Інший розповсюджений варіант — спальник-ковдра — зазвичай не має капюшона і розстібається повністю, стаючи заміною пледа. Такі моделі поступаються коконам тепловими характеристиками.

Два основних види наповнювачів для спальників — синтетичні матеріали та пух. Перевага синтетичних утеплювачів — у легкості догляду та нижчій ціні. Синтетичні спальники швидко сохнуть, досить добре зберігають тепло. Навіть відомі бренди пропонують бюджетні варіанти, наприклад Pinguin Mistral PFM.

Пухові спальники належної якості значно тепліші за синтетичні. На якість утеплювача вказує параметр Fill Power (FP), що зазначається на етикетці. Мішок із показником FP 650, наприклад Sea To Summit, вважається цілком якісним варіантом. Спальники з FP 800+ належать до преміумсегмента і коштують дорого, а вироби з нижчими значеннями, ніж 600 одиниць, нерідко виявляються гіршими за синтетичні аналоги.

Павербанк і зарядна станція — можливість не зупиняти роботу

Щоб зарядити телефон, достатньо павербанка ємністю до 10 000 мАг. Для заряджання ноутбука підійдуть моделі від 30 000 мАг, наприклад The Freestyle від Samsung із вихідною потужністю 60 Вт.

Крім ємності, важливим параметром є наявність відповідних портів із необхідною для заряджання пристрою потужністю (20 Вт і вище). Щоб користуватися функцією швидкої зарядки, необхідно впевнитися, що павербанк підтримує ту ж технологію, що й гаджет.

Бажано, щоб корпус портативної батареї був металевим і прогумованим — це вбереже пристрій від пошкоджень під час ударів і падіння. Додаткові опції, як-от наявність вбудованого ліхтарика чи дисплея з індикатором зарядки, не є необхідними, зате впливають на вартість павербанка.

Зовнішнім акумуляторам із сонячними панелями навіть улітку рідко вдається поновити витрачену енергію, тому на зимовий період купувати такі прилади недоцільно.

Портативні електростанції відрізняються від павербанків значно більшою ємністю та вихідною потужністю, кількістю й різноманітністю роз’ємів. Для кількагодинної роботи комп’ютера, наприклад, підійде EcoFlow RIVER Pro. Зарядна станція потужністю 1000 Вт може підтримувати роботу навіть великогабаритних побутових пристроїв (холодильник, пральна машина).

Авторка: Діна Жемчужникова