Переможе тільки один. Сім найяскравіших мажоритарних округів

На позачергових виборах до Верховної Ради цього року за 424 мандати позмагаються 5 845 кандидатів в народні депутати. Це на 9% менше, аніж у 2014 році.

Більше половини зареєстрованих кандидатів балотуються в одномандатних округах. Саме там розгорнеться найзапекліша боротьба за депутатське крісло. Про це свідчать і кількість зареєстрованих двійників, і традиційне вже для українських виборів засівання округів.

Громадське розповідає про найгарячіші округи на дострокових парламентських виборах.

Токсичний 94-й округ

На виборчому окрузі, який охоплює Обухівський та Васильківський райони, балотується перший заступник голови депутатської фракції «Блок Петра Порошенка» та армійський товариш колишнього президента Ігор Кононенко. Йде не від «Європейської солідарності», а самовисуванцем.

Очевидно, що під час оновлення БПП, керівництво партії вирішило мінімізувати в списку кількість депутатів з негативним рейтингом. І, схоже, про це Ігор Кононенко знав, бо з виборчим округом працює вже не перший рік: то шкільні автобуси придбає, то на 8 березня шампуні з рушниками подарує.

Народний депутат Ігор Кононенко (в центрі) під час форуму «Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом» у Києві, 29 січня 2019 рокуКосмач Олександр/УНІАН

Аби йому не було самотньо на окрузі, від «Слуги народу» там балотується скандальний журналіст Олександр Дубінський. Той самий, у програмі якого розповідали, що Петро Порошенко вбив свого рідного брата.

І поки в Обухівському та Васильківському районі розміщували білборди, на яких рекламують інтерв’ю з Ігорем Кононенком, Олександр Дубінський спільно з журналістами «1+1» шукали приклади тиску або ж підкупу з боку сірого кардинала партії «Блок Петра Порошенка».

Те, що вибори на окрузі будуть веселі, свідчить кількість двійників: тут, крім Олександра Дубінського, балотується ще три Дубинських, два колишні колеги Олександра по програмі «Гроші» – Олег Дейнека і Жан Новосельцев, один двійник Кононенка – Олексій, який працює на підприємстві «Солідарність плюс».

У п’ятьох кандидатів у біографії є «Слуга народу»: в чотирьох це громадські організації з назвою, ідентичною партії, ще один є таки членом «оригінальної» «Слуги народу», але йде самовисуванцем.

І десь на горизонті майорять народний депутат Ігор Мосійчук, який вирішив обиратися в парламент в рідному Васильківському районі та Віктор Романюк, який саме на цьому окрузі переміг у 2014 році.

Журналіст, телеведучий Олександр Дубінський (ліворуч) під час з'їзду партії «Слуга народу», Київ, 9 червня 2019 рокуСоколовська Інна/УНІАН

«Сірий кардинал» для 169-го округу

Ще один колишній народний депутат від БПП, якого називали куратором судової системи, Олександр Грановський балотуватиметься в Харкові на 169 окрузі. Ще в листопаді там з’явилася реклама депутата, який на минулих виборах пройшов по списку Блоку Петра Порошенка, політичної сили не найпопулярнішої у Харкові.

Далі більше: новорічні привітання харків’ян, створення благодійного фонду, який допомагатиме освіті та медицині міста, Центру правової допомоги.

Чому Грановський так полюбив Харків, до якого не мав жодного стосунку, а диплом юриста здобував у Тернополі?

Бо від подарунків не відмовляються. Особливо коли їх робить міський голова Геннадій Кернес. В інтерв’ю виданню «Новое время» він заявив, що особисто запропонував Грановському балотуватися в Київському районі міста, щоб «Харків представляли більш сильні народні депутати».

От тільки Геннадій Кернес зробив це не стільки дбаючи про місто, скільки з вдячності, пише аналітик «Чесно» Руслан Зерницький. І вдячність ця за закриту кримінальну справу, яку Полтавський суд «тягнув» три роки і закрив у серпні 2018 року.

Народний депутат України Олександр Грановський (праворуч) під час засідання Верховної Ради, Київ, 2 жовтня 2018 рокуУНІАН

Опонентом Грановського на окрузі є економіст та давній друг Арсена Авакова — Олександр Кірш, який був обраний народним депутатом від рідного йому Київського району Харкова.

У листопаді, як тільки білборди Грановського з’явилися на окрузі, Кірш написав на своїй Facebook-сторінці: «Дірку від бублика він отримає в моєму Місті і ще кілька дірок із цифр 169».

Народний депутат України Олександр Кірш (в центрі) в кулуарах Верховної Ради, Київ, 17 травня 2018 рокуКосмач Олександр/УНІАН

Парад двійників на 137-му окрузі

40-й номер виборчого списку «Блоку Петра Порошенка» у 2014 році Олексій Гончаренко на цих виборах іде по мажоритарці самовисуванцем. І балотується він по округу колишнього регіонала, а зараз депутата із групи «Відродження» Леоніда Клімова. Йде на округ не з порожніми руками, якщо вірити інформації на персональному сайті Олексія Гончаренка. Тут він і дороги ремонтував, і доклався до ремонтів амбулаторій та спортивних майданчиків. А ще відкривав оновлений кінотеатр у Балті, гроші на ремонт якого виділила Одеська обласна рада.

Народні депутати України Олексій Гончаренко (в центрі) та Ірина Луценко під час засідання Верховної Ради, Київ, 26 лютого 2019 рокуКосмач Олександр/УНІАН

По цьому ж округу йде власник збанкрутілого «Імексбанку», чинний депутат Леонід Клімов. Колись він був членом політради «Партії регіонів», нині зареєстрований як безпартійний.

Він менш активний в перерізанні стрічок, але одразу після початку дострокових виборів дав зрозуміти, що буде балотуватися на окрузі, і зареєструвався із солідним запасом – за три тижні до дедлайну.

До відкритих протистоянь між кандидатами поки не дійшло, але партизанське протистояння вони розгорнули ще те. В кожного з них з’явилося по два двійники: Сергій та Олександр Гончаренки і Денис Клімов та Василь Климов, які і документи правильно оформили, і гроші знайшли на заставу.

Щоправда, Гончаренки викинули по 40 тисяч гривень на вітер, бо одного зняла з реєстрації ЦВК, оскільки він висувався в кількох виборчих округах, а інший сам відкликав свою заяву. І ще й записав відео, у якому розповідає, що помічник Леоніда Клімова запропонував йому за реєстрацію одну тисячу доларів. Звісно ж, відео у себе розмістив Олексій Гончаренко.

Народний депутат України Леонід Клімов (в центрі) в залі засідань Верховної Ради, Київ, 15 березня 2016 рокуМусієнко Владислав/УНІАН

Прикордонний 113-й округ на Луганщині

Виборчий округ №113 — це північ Луганщини, де проходить кордон із Росією. Тут знайшли притулок тисячі переселенців з окупованої частини Луганської області та розмістили свої бази українські військові. На окрузі вже зареєструвалися 25 кандидатів, серед яких і два Зеленських.

До президента вони жодного стосунку не мають. Як, швидше за все, і шансів на перемогу, бо тут балотуються в Раду добре знайомі місцевим особистості.

Серед них — ексрегіонал Володимир Струк, який взимку 2014 року організував та фінансував Антимайдан у Луганську, а також — переможець колишніх парламентських у регіоні Віталій Курило.

Володимир Струк раніше входив у фракцію «Партії регіонів» та був народним депутатом 2012 – 2014 роках. Зараз позиціонує себе як безпартійний та йде самовисуванцем, проте використовує символіку політичної партії Віктора Медведчука «Опозиційна платформа — За життя». Лозунг його програми «Стоп війна», утім, з 2014 року він відомий своєю проросійською діяльністю: фінансував бойовиків, які на Луганщині захоплювали будівлі СБУ, та озброїв перших афганців, які пізніше сформували загін «Бетмен».

Під час референдуму Струк відкрито підтримував «республіку», а зараз збирається перемогти на виборах та стати народним депутатом нової Верховної Ради.

Народний депутат України від фракції «Партія регіонів» Володимир Струк виступає під час проросійського мітингу біля пам'ятника Шевченку в Луганську, 5 березня 2014 рокуБрюханов Артем/УНІАН

В опозиції у Струка — луганчанин та журналіст Костянтин Реуцький, який іде на вибори від організації «Восток-SOS». Ексрегіонала Струка він називає своєю головною причиною балотуватися в Раду. Заради цього він покинув журналістику та зібрав через краудфаундинг гроші, необхідні для реєстрації та виборчої кампанії.

Журналіст Костянтин Реуцький, 23 січня 2017 рокуYevhenii Vasyliev

Сильним суперником в окрузі є й чинний представник регіону у Верховній Раді Віталій Курило від фракції БПП. Він народний депутат трьох скликань, президент Луганського університету імені Тараса Шевченка. У 2010 році він увійшов до коаліції з Партією Регіонів, КПУ та Блоком Литвина, за що його виключили з «Батьківщини» та фракції БЮТ. Був двічі спійманий на кнопкодавстві, а також на підкупі виборців. У своїй програмі обіцяє припинити війну, розвивати сільське господарство, а ще справедливі тарифи, ремонт доріг та нову залізницю.

Народні депутати України Віталій Курило (ліворуч) і Сергій Куніцин під час засідання Верховної Ради, Київ, 16 травня 2018 рокуКосмач Олександр/УНІАН

Опозиціонери та трохи сміху на 49-му окрузі

49-й округ на Донеччині, у який входять міста Дружківка та Костянтинівка, уже дві каденції у Верховній Раді представляв депутат та ексрегіонал Денис Омельянович. Відомий прогулами засідань нардеп цьогоріч вже не балотується, передавши естафету іншому регіоналу та партнерові по бізнесу Борису Колеснікову. Конкуренцію за мандат йому складуть мер Дружківки Валерій Гнатенко, а також шоумен Сергій Сивохо.

Борис Колесніков — один з лідерів «Партії регіонів», а також ексміністр інфраструктури в уряді Азарова.

У січні 2014 року він голосував за скандальний «закон про диктатуру», а після розпаду «Партії регіонів» ще два роки лишався її керівником. Політик регулярно входить у рейтинги найзаможніших українців, і саме у 49-му окрузі він має свої основні бізнес-потужності: свинокомплекс «АПК-Інвест» та кондитерське виробництво «Конті». Зокрема, кандидат від «Опозиційного блоку» контролює місцеву обласну газету й інтернет-видання та регулярно з’являється у медіа Ріната Ахметова. Впродовж останнього року кандидат активно допомагає мешканцям Донбасу від свого ж «Фонду Бориса Колеснікова», утім, благодійність кандидата закінчується межами його виборчого округу.

Народний депутат Вадим Новинський та бізнесмен Борис Колесніков під час зустрічі представників об'єднаної опозиції, Київ, 10 червня 2019 рокуСоколовська Інна/УНІАН

Опонентом Колеснікову на цих виборах стане ще один колишній регіонал — чинний голова Дружківки Валерій Гнатенко. Місцеві медіа називали його «мером-хамелеоном»: з 2006 року він був членом «Партії регіонів» та формальним очільником її дружківського осередку, у 2014 році став одним з організаторів псевдореферендуму, проте після визволення Дружківки від окупації поміняв свою позицію та став лояльним до влади й політики Порошенка. Спочатку Гнатенко збирався йти на парламентські вибори 2019-го року як самовисуванець, проте скоро передумав і приєднався до партії «Опозиційна платформа — За життя», яка в регіоні на другому місці за рівнем підтримки серед партій після «Слуги народу».

Міський голова Дружківки Валерій Гнатенко (ліворуч) під час зустрічі з трудовими колективами міста, 2019 рікДружківська міська рада

Третім у цьому протистоянні стане креативний продюсер «95 кварталу», уродженець Донецька Сергій Сивохо, який балотується від партії «Слуга народу». Власне, з такими опонентами він найкраще перевірить тезу соціологів, що бренд партії нинішнього президента автоматично додає 20% до рейтингу. Чого може цілком вистачити для перемоги.

Шоумен Сергій Сивохо на зустрічі з виборцями у Слов'янську, Донецька область, 26 червня 2019 рокуСлуга Народа - Сергей Сивохо - округ 49

Медичне протистояння на 124-му окрузі

124-й округ на Львівщині об’єднує шахтарські містечка, де розташовані найбільші поклади кам’яного вугілля західної України.

Цьогоріч за прихильність шахтарів будуть боротися медики. Тут вкотре балотується колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій. Йому на противагу самовисуванцем вперше йде речник МОЗ та радник Уляни Супрун Олександр Ябчанка.

Подав свою кандидатуру на окрузі й міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

Олег Мусій пішов в політику після Революції гідності. У 2014 році він переміг на 124-му окрузі та став народним депутатом. Згодом — отримав посаду міністра охорони здоров’я в уряді Яценюка, утім, вже наприкінці жовтня 2014-го року Мусія відсторонили від роботи за корупційні скандали та зрив поставок ліків.

«Центр протидії корупції» та «Пацієнти України» звинуватили Олега Мусія у «провалі тендерів та свавіллі компаній прокладок-прокладок, які роками наживалися на хворих українцях, у рази завищуючи ціни на ліки». Утім, депутат звинувачень не визнав. Зараз є активним критиком нинішньої команди Міністерства охорони здоров’я та її керівниці Уляни Супрун. На окрузі балотується від «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка та декларує проєвропейську позицію, розбудову системи охорони здоров’я та розвиток рідного краю.

Народні депутати Ольга Богомолець, Олег Мусій (в центрі) та Борислав Розенблат під час засідання Верховної Ради, Київ, 22 грудня 2017 рокуКосмач Олександр/УНІАН

Головним критиком Олега Мусія є Олександр Ябчанка, колишній речник МОЗ та радник Супрун. Разом із нею він з 2017 року почав впроваджувати реформу першої ланки медицини. До того кілька років був експертом медичної групи «Реанімаційного пакету реформ». Балотується у Раду вперше і каже, що пішов на такий крок, щоб на окрузі знову не переміг Мусій.

Колишній речник МОЗ Олександр Ябчанка, Львів, 1 червня 2019 рокуLviv Media Forum

Там, де змагаються медики може перемогти еколог. Чинний міністр екології України Остап Семерак також йде самовисуванцем на 124 окрузі. Хоча ще на початку червня не знав, від якого саме округу балотуватиметься. У 2014 році Остап Семерак потрапив у Раду як №33 від «Народного фронту» і був першим заступником голови Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції.

Мер Львова Андрій Садовий (ліворуч) та міністр екології Остап Семерак у Львові, 11 листопада 2016 рокуКравс Євгеній/УНІАН

Чи похитнеться монополія Дубневича в 118-му окрузі?

Старший із братів Дубневичів – Богдан, іде самовисуванцем на рідному 118-му окрузі. П’ять років тому він майже вдвічі відірвався від свого найближчого конкурента, на той час заступника міністра закордонних справ Данила Лубківського.

На окрузі Дубневич працює вже не один рік. Ще в 2012 році, коли він програв округ представнику «Свободи», Ірина Фаріон так описувала способи ведення агітації в день виборів: «Агітація за нього лунає з вуст священнослужителів, в церкві роздаються агітки». Щедрі вливання в округ як за рахунок держави, так і власної кишені робили Дубневича майже непохитним.

Народний депутат України Богдан Дубневич розглядає Пересопницьке Євангеліє на перед початком церемонії інавгурації новообраного президента Зеленського, Київ, 20 травня 2019 рокуГонтар Володимир/УНІАН

Поки партія «Слуга народу» не виставила проти нього колишнього гравця футбольного клубу «Карпати» та національної збірної Артема Федецького. Це перший похід футболіста у політику і він точно не працював на окрузі до висування. Але медійна впізнаваність Артема та рейтинги «Слуги народу» можуть зробити боротьбу за депутатське крісло на окрузі дуже цікавою.

Захисник львівських «Карпат» Артем Федецький тримає Кубок Ліги чемпіонів УЄФА у Львові, 30 квітня 2018 рокуКравс Євгеній/УНІАН

Автори: Федір Прокопчук, Дар’я Проказа, Христина Бельскіте