Перший аукціон з продажу електрики в межах нового ринку відбудеться 27 червня
«Українська енергетична біржа» оголосила про початок торгів з продажу електроенергії в межах нового ринку електроенергії. Перший аукціон відбудеться 27 червня.
Про це йдеться у повідомленні прес-служби біржі.
Там зазначають, що наразі затверджено всі необхідні документи для здійснення торгів електроенергією, а також затверджено пакет необхідних документів, які учасники торгів мають подати до біржі.
«В першу чергу, просимо реєструватися для участі на аукціоні учасників на яких покладено спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. Такі учасники будуть опрацьовуватися та реєструватися першочергово», — йдеться у повідомленні біржі.
Зокрема, спеціальні зобов’язання покладені на Енергоатом та Укргідроенерго, які продаватимуть електрику за зниженим тарифом для потреб населення.
Нагадаємо, що 5 червня уряд постановив проводити торги електрикою в межах нового ринку на «Українській енергетичній біржі» та зобов’язав створити аналогічний майданчик на базі «Prozorro.Продажі».
Відповідно до ухваленого депутатами закону, 1 липня 2019 року в Україні мають запустити новий ринок електроенергії. Цей ринок передбачає запровадження нової моделі взаємовідносин між постачальниками та споживачами електроенергії. Зокрема, ліквідовується єдиний покупець та продавець електроенергії — Енергоринок. Натомість продавати електроенергію мають відповідно до двосторонніх угод між виробниками та постачальниками або споживачами. Також запроваджуються біржі з продажу електроенергії: ринок на добу наперед, ринок продажу електрики в межах доби, а також балансуючий ринок.
Новий ринок електроенергії передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.
Нагадаємо, що під час засідання уряду 5 червня повідомлялося про те, що уряд відмовився переносити запуск ринку електроенергії попри загрозу різкого зростання цін.
22 травня уряд таємно ухвалив рішення про перекладання збитків від продажу електроенергії населенню виключно на державні компанії, що дозволить зберегти прибутки компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова. У тарифному регуляторі заявили, що реалізація цієї урядової постанови призведе до зростання цін на електроенергію для промислових компаній на 40-50%, а в Енергоринку повідомили, що вартість електроенергії зросте на 42%.
Так, Уряд поклав спеціальні зобов’язання на Енергоатом, Укргідроенерго та частково на Укренерго. Це означає, що державні компанії повинні будуть продавати електроенергію населенню за зниженими цінами. Це робиться для того, щоб запровадження ринку електроенергії не призвело до різкого зростання тарифів на світло.
Водночас на компанію «ДТЕК» таких зобов’язань не поклали, тому вона й надалі продаватиме свою електрику за вищими, ринковими цінами.
Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).