Кабінет міністрів України ухвалив низку постанов та рішень, метою яких є забезпечення запуску нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року так, як це передбачено законом. Раніше експерти та аналітики попереджали, що наразі ринок електроенергії не готовий.

Зокрема, під час засідання уряду 5 червня ухвалили рішення про забезпечення аукціонів з продажу електроенергії через майданчик «Української енергетичної біржі». Зазначається, що продавати електрику через «Українську енергетичну біржу» будуть протягом перших трьох місяців від початку запуску нового ринку. Протягом цього періоду аналогічну платформу мають розробити на базі Prozorro.

Крім цього, уряд постановив що спеціальні зобов’язання з продажу електроенергії (ПСО), які раніше поклали лише на державні компанії, частково буде стосуватися приватних енергогенеруючих компаній, зокрема «ДТЕК» Ріната Ахметова.

За словами міністра енергетики України Ігоря Насалика, формула розрахунку ціноутворення електроенергії, що виробляється ТЕС, відома як «Роттердам+», з 1 липня втратить свою актуальність. Ціну на електроенергію встановлюватимуть на ринку.

Нагадаємо, 22 травня уряд таємно ухвалив рішення про перекладання збитків від продажу електроенергії населенню виключно на державні компанії, що дозволить зберегти прибутки компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова. У тарифному регуляторі заявили, що реалізація цієї урядової постанови призведе до зростання цін на електроенергію для промислових компаній на 40-50%.

Так, Уряд поклав спеціальні зобов’язання на Енергоатом, Укргідроенерго та частково на Укренерго. Це означає, що державні компанії повинні будуть продавати електроенергію населенню за зниженими цінами. Це робиться для того, щоб запровадження ринку електроенергії не призвело до різкого зростання тарифів на світло.

Водночас на компанію «ДТЕК» таких зобов’язань не поклали, тому вона й надалі продаватиме свою електрику за вищими, ринковими цінами.

Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).

Новий ринок електроенергії передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Реформа оптового сегменту — найскладніша. Його поділять на три частини: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. Буде створено два майданчики: балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. На них системний оператор зможе купувати потужності для балансування енергосистеми. Споживачі зможуть змінювати постачальника.

Поділитись: