«Підлаштування санкцій під забаганки росії»: Україна закликала Канаду скасувати рішення про передання турбіни
Міністерство закордонних справ України та Міністерство енергетики України закликали уряд Канади скасувати рішення про повернення до Німеччини відремонтованих турбін російського газопроводу «Північний потік—1».
Про це йдеться у спільній заяві міністерств.
Вони наголошують, що росія може продовжувати постачання газу в Німеччину у повному обсязі без цієї турбіни, а її передання дозволить рф і надалі використовувати енергетику як інструмент гібридної війни проти Європи.
Яка аргументація?
Україна наголошує, що:
- компресорна станція «Північного потоку-1» обладнана кількома турбінами, зокрема резервними. У Канаді зараз є лише одна турбіна. Однак за рішенням «Газпрому» нині працюють тільки три турбіни, решта відключені без пояснень. Так, обсяги транспортування скоротилися зі 167 до 67 мільйонів кубометрів газу на добу;
- росія може продовжити безперервне постачання газу до ЄС, навіть якщо з якоїсь причини транспортування «Північним потоком-1» буде неможливим. Наприклад, рф може використати вже оплачені нею транзитні потужності через Україну. Зараз «Газпром» використовує менше ніж 40% від оплачених потужностей;
- у межах чинного контракту «Газпром» може поставити додатково 67 мільйонів кубометрів на добу та забронювати ще до 135 мільйонів кубометрів на добу додаткових потужностей. Цим маршрутом традиційно постачалися основні обсяги газу для Німеччини, Італії, Австрії та інших країн регіону. В такий спосіб Україна може повністю замістити «Північний потік-1»;
- окрім цього є маршрут транспортування газу через Польщу — ним можна транспортувати до 90 мільйонів кубометрів газу на добу. росія відмовилася від його використання за власним вибором. Але так само може відновити транспортування газу до Німеччини.
«Отже, вимога росії щодо обов’язкового повернення турбіни для продовження транспортування газу є шантажем, який не має технічного обґрунтування», — наголошують міністерства.
Україна надала вичерпні роз’яснення і німецькій, і канадській сторонам. Обидві сторони підтвердили, що розуміють, що вимога росії не має технічних підстав. Однак рішення піти на поступку безпідставним вимогам росії все одно було ухвалене, йдеться у заяві.
Що передувало?
14 червня «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до Німеччини трубопроводом «Північний потік» приблизно на 40% — через нібито несвоєчасне проведення ремонтних робіт компанією Siemens. У рф заявили, що німецька група Siemens нібито не поставила необхідне для ремонту обладнання, яке обслуговується в Канаді.
Цю турбіну відправили на ремонт до Монреаля, але вона застрягла там через санкції проти російської нафтової та газової промисловості, про які уряд Канади оголосив минулого місяця. Німеччина, яка вже зіткнулася з енергетичною кризою, запропонувала обхідний шлях для турбіни через ФРН.
Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек заявив, що турбіну для «Північного потоку-1» потрібно повернути до початку ремонтних робіт 11 липня. Її випуск позбавив би кремль приводу тримати трубопровід закритим.
«Я буду першим, хто боротиметься за подальший сильний пакет санкцій ЄС [проти рф], але сильні санкції означають, що це має завдати більшої шкоди росії та путіну, ніж нашій економіці», — сказав Хабек.
Україна виступала проти передавання Канадою турбін. Конгрес українців Канади навіть звернувся до прем’єр-міністра Джастіна Трюдо та членів його уряду з офіційним листом, у якому наголосив, що доля турбіни є «випробуванням рішучості уряду Канади зберігати санкції та продовжувати ізолювати росію».
Однак 10 липня міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон оголосив, що країна все-таки передасть газову турбіну для «Північного потоку», але розширить санкції проти рф.