Макогон: «Газпром» знайде привід скорочувати постачання до ЄС і після повернення турбіни для «Північного потоку»

«Газпром» може знайти привід і далі скорочувати постачання газу до ЄС навіть після повернення відремонтованої турбіни, необхідної для обслуговування газопроводу «Північний потік—1».

Про це заявив генеральний директор Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон.

За його словами, навіть без цієї турбіни «Газпром» має можливість значно збільшити транзит. Зокрема, повністю не використовується маршрут через Польщу — це 90 млн кубометрів газу на добу. А через Україну «Газпром» використовує тільки 40% від заброньованих та сплачених потужностей — це ще 70 млн кубометрів на добу.

«Тому немає жодних проблем з вільними потужностями транзиту газу до ЄС. Є лише бажання "Газпрому" продовжувати шантажувати Європу», — пише Макогон.

Рішення Канади передати турбіни для «Північного потоку-1» через Німеччину Макогон назвав «дуже поганим прецедентом» винятку з санкцій.

«Але логіка такого рішення зрозуміла. Канада повертає турбіну, та очікується, що "Газпром" повністю відновить транзит газу до Німеччини (+100 млн кубометрів на добу). Це дозволить Європі продовжити накопичення газу на зиму та повинно призвести до зниження цін на газ, які вже досягли рівня 1800-1900 доларів за тисяч кубометрів», — пише Макогон.

Він наголосив, що Європа має зробити висновки та у щонайближчому майбутньому взагалі припинити купувати російський газ.

Що передувало?

14 червня «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до Німеччини трубопроводом «Північний потік» приблизно на 40% — через нібито несвоєчасне проведення ремонтних робіт компанією Siemens. У рф заявили, що німецька група Siemens нібито не поставила необхідне для ремонту обладнання, яке обслуговується в Канаді.

Цю турбіну відправили на ремонт до Монреаля, але вона застрягла там через санкції проти російської нафтової та газової промисловості, про які уряд Канади оголосив минулого місяця. Німеччина, що вже стикнулася з енергетичною кризою, запропонувала обхідний шлях для турбіни через ФРН.

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек заявив, що турбіну для «Північного потоку-1» потрібно повернути до початку ремонтних робіт 11 липня. Її випуск позбавив би кремля приводу тримати трубопровід закритим.

«Я буду першим, хто боротиметься за подальший сильний пакет санкцій ЄС [проти рф], але сильні санкції означають, що це має завдати більшої шкоди росії та путіну, ніж нашій економіці», — сказав Хабек.

Україна виступала проти передавання Канадою турбін. Конгрес українців Канади навіть звернувся до прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо та членів його уряду з офіційним листом, у якому наголосив, що доля турбіни є «випробуванням рішучості уряду Канади зберігати санкції та продовжувати ізолювати росію».

Однак 10 липня міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон оголосив, що Канада все-таки передасть газову турбіну для «Північного потоку», але розширить санкції проти рф.