«Письменниця» з Іспанії здобула літературну премію і мільйон євро. З'ясувалося, що під її іменем писали троє чоловіків
Переможцем літературної премії «Планета», яку вручають за найкращий роман іспанською мовою, у 2021 році стала «письменниця» під псевдонімом Кармен Мола. На церемонії з'ясувалося, що насправді це ім'я вигадали троє чоловіків—сценаристів.
Про це повідомляє El Mundo.
Під іменем Кармен Мола «ховалися» Антоніо Мерсеро (один із найдосвідченіших сценаристів іспанського телебачення), Аґустін Мартінес (сценарист, автор роману «Монте-Пердідо») і Жорже Діас (відомий за роботою над серіалом «Центральна лікарня», що виходив в Іспанії протягом 12 років).
Призову нагороду, яка у 2021 році вперше зросла до одного мільйона євро, Мерсеро, Мартінес і Діас розділять між собою порівну. Як зауважує El Mundo, колектив авторів став власником найбільшої літературної премії у світі.
Чоловіки заперечують звинувачення в тому, що вони писали під жіночим псевдонімом, щоб їхні книги продавалися краще. За їхніми словами, це дозволило уникнути тиску з боку критиків і «зацикленості на особистості автора».
«Причина, з якої Кармен Мола стала успішною — це її цікавість для читача. Відкинути егоїзм важко, але ми намагаємося це робити. Глибоко в душі нам усе одно [що ми стоїмо за успішним літературним автором]», — сказав у інтерв'ю виданню Фернандес.
А втім, такі аргументи здалися переконливими не всім. Колишня директорка Інституту жінок Іспанії Беатріс Гімено назвала чоловіків шахраями: «Йдеться не просто про ім’я, а про створення фейкової особистості, яку вони використали для обману читачів і журналістів».
Кармен Мола (приблизний переклад — «Кармен крута») — відносно відоме в іспанськомовному світі літературне ім’я. В нечисленних інтерв’ю «жінка» розповідала, що живе у Мадриді, працює професоркою та має трьох дітей, а анонімність зберігає через те, що не хоче публічності.
У Кармен Мола є власний вебсайт і літературний агент. У її профілі замість фото «письменниці» зображена жінка, що стоїть спиною до камери в різних локаціях. Мола порівнюють із відомою постаттю італійської літератури Еленою Ферранте (це теж псевдонім, до речі).
У всіх опублікованих романах Мола головною героїнею є детектив Елена Бланко — «дивна й самотня жінка, яка обожнює граппу, караоке, класичні авто й секс у SUV», як описує її видавець Penguin Random House.
Поки вийшли три романи «письменниці» накладом у 250 тисяч примірників. Останній — роман «Дівчинка» (La Nena) — у 2020 році увійшов до переліку рекомендованої феміністичної літератури Інституту жінок Іспанії.
Відзнаку «Планета» здобув четвертий, поки неопублікований роман — «Звір» (La bestia). Він оповідає про події 1834 року, коли в Іспанії вирувала епідемія холери. На тлі цього виникає серійний маніяк, що вбиває дівчат та розчленовує їхні тіла.