Південна Кароліна хоче дозволити розстрілювати засуджених до смертної кари. Таке зараз дозволено лише у трьох штатах США
Нижня палата законодавчого органу штату Південна Кароліна підтримала законопроєкт, який розширює перелік засобів виконання смертного вироку розстрілом. У разі набуття чинності штат стане четвертим, який дозволить розстрілювати засуджених до смертної кари.
Про це повідомляє місцеве видання The State.
Наразі в Південній Кароліні засуджених до смертної кари страчують або на електричному стільці, або за допомогою летальної ін’єкції. Законопроєкт не лише додає до цього переліку розстріл, а й робить електричний стілець методом виконання вироку «за замовчуванням».
Зараз засуджених до смертної кари мають страчувати саме летальною ін’єкцією (тільки якщо вони самі не попросять про інше). Але через нестачу таких препаратів владі Південної Кароліни вже довелося відтермінувати три страти.
Загалом страти у штаті не проводили з 2011 року. Наразі на виконання смертного вироку щодо себе очікують 37 засуджених.
Саме неможливість виконання смертних вироків і є головним аргументом прихильників законопроєкту. Губернатор штату Генрі Макмастер уже заявив, що підпише його, щойно він пройде затвердження в парламенті.
«Ми на крок ближчі, щоб забезпечити родичам і близьким жертв справедливість і душевний спокій, який вони повинні мати за законом», — написав Макмастер у Twitter.
Проти законопроєкту виступили депутати, які не підтримують смертну кару в принципі, а також деякі республіканці, які порівняли страту з абортом (як відомо, Республіканська партія загалом виступає проти абортів).
Один із депутатів, демократ Джастін Бамберґ у коментарі The New York Times заявив: «Чому Південна Кароліна повинна дозволяти розстріл, якщо таке ж роблять і в Північній Кореї?» Він також зауважив, що кожного десятого, засудженого до смертної кари, потім виправдовують.
У 2020 році у США загалом стратили 17 людей, із них 10 на федеральному рівні таке розпорядження віддала під кінець свого терміну адміністрація Дональда Трампа. До цього федеральні страти не проводилися з 2003 року.
Де ще розстрілюють засуджених до смертної кари?
Наразі із 27 штатів США, де дозволена смертна кара, тільки троє — Оклахома, Міссіссіпі та Юта — дозволяють страчувати людей розстрілом. Із 1976 року розстріл застосовувався лише три рази на понад 1500 страт у цих штатах, причому всі три — в Юті.
Наприкінці квітня в Неваді один із засуджених попросив, щоб його стратили розстрілом. У зверненні його адвокатів стверджується, що цей метод у порівнянні з летальною ін'єкцією є «менш болісним».
За даними Amnesty International, у 2020 році розстрілом страчували засуджених у вісьмох країнах: Китай, Іран, Північна Корея, Оман, Катар, Сомалі, Тайвань та Ємен. Раніше про розстріли повідомлялося в Білорусі, Індонезії, Судані й ОАЕ.