Плюс до пенсій і мінус до виплат переселенцям. Що зміниться з 1 березня
Початок весни у 2024 році принесе низку змін, зокрема щодо пенсій та виплат для внутрішніх переселенців. hromadske звертає увагу на березневі зміни, які стосуватимуться мільйонів українців.
Індексація пенсій
Уряд вирішив із 1 березня індексувати пенсії майже на 8%. Середній розмір підвищення — 322 гривні, а середня пенсія зросте до 5717 грн.
Перерахунок виплат з урахуванням змін у цінах на товари та вартості державної валюти.Індексація торкнеться понад 10 мільйонів українців: 9,5 млн цивільних пенсіонерів, майже 600 тисяч пенсіонерів силових відомств і майже 100 тисяч Так узагальнено називають людей, які працювали на Чорнобильській атомній електростанції під час катастрофи, а також тих, хто брав участь у ліквідації її наслідківчорнобильців.
Перерахунок мінімальної пенсії
Разом зі щорічною індексацією пенсій в Україні з 1 березня перерахують і мінімальні пенсії — врахують оновлений прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
Він зріс із 2093 до 2361 гривні, а отже збільшаться і мінімальна пенсія за віком, і доплати за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють, а також надбавки й підвищення, мінімальні пенсійні виплати та максимальна пенсія:
- одержувачам мінімальної пенсійної виплати (пенсіонери із малим страховим стажем) — не нижче 2725 грн;
- пенсіонерам віком до 70 років зі стажем 30 років у жінок та 35 у чоловіків — не нижче 2980 грн;
- пенсіонерам віком від 70 років зі стажем меншим за 30 років у жінок та 35 у чоловіків — не нижче 3240 грн;
- пенсіонерам віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж 35 років у чоловіків і 30 років у жінок — не нижче 3240 грн;
- незайнятим нині пенсіонерам віком від 65 до 70 років, зі стажем роботи у 30 років у жінок та 35 у чоловіків; а також пенсіонерам віком понад 80 років зі стажем 20 років у жінок та 25 у чоловіків — не нижче 3370 грн;
Збільшення пенсії внаслідок перерахунку не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн.
Скорочення виплат для переселенців
Від 1 березня виплати для внутрішньо переселених осіб отримуватимуть уже не всі. Автоматично допомогу продовжать для найбільш вразливих категорій, які не мають можливості працювати:
- пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
- людей з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування — до віку 23 років, а також батьків-вихователів і названих батьків.
Іншим категоріям внутрішніх переселенців доведеться подавати нову заяву на виплату допомоги. Проте є умова: розмір доходу в таких родинахне повинен перевищувати 9 444 грн на одну людину або, наприклад, 37 776 грн на родину з чотирьох людей.
Також ще 6 місяців виплат у разі подачі заяви зможуть отримати:
- родини з дітьми до 14 років, які не можуть відвідувати виховні та навчальні заклади чи їхнє навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн і онлайн), через що батьки не мають змоги працювати;
- родини, у яких один із членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи чи дитиною з інвалідністю віком до 18 років або тяжко хворою дитиною;
- діти, які прибули без супроводу батьків;
- вагітні жінки з 30 тижня вагітності.
Старт реєстрації на мультипредметний тест
Реєстрація для участі в Форма вступного випробування на здобуття вищої освіти в Україні, покликана замінити Зовнішнє незалежне оцінювання на час дії воєнного стану.Національному мультипредметному тесті (НМТ) розпочнеться 14 березня і триватиме до 11 квітня.
Нині планують, що зареєструватися на участь можна лише в онлайн-режимі. Учасникам буде потрібно створити персональний електронний кабінет, завантажити свої документи, внести інформацію про себе й обрати ті предмети, які вони складатимуть під час іспиту.
Перехід на літній час
В останню неділю березня Україна перейде на літній час. Так, 31 березня о третій годині ночі за Києвом годинник треба буде перевести на одну позначку вперед.
Дискусії щодо доцільності переведення годинників в Україні тривають уже багато років. Депутати вже декілька разів пропонували у Верховній Раді скасувати сезонні зміни, але результату це поки не дало.
А зміни в мобілізації?
Зараз у парламенті на розгляді зареєстрований законопроєкт про мобілізацію, який передбачає багато змін. Та через тисячі внесених правок його ухвалення може затягнутися. Голова парламенту Руслан Стефанчук розповів hromadske, що внесе законопроєкт на розгляд Ради, щойно його опрацює Комітет з питань нацбезпеки та оборони.
У самому Комітеті вже згрупували правки до законопроєкту за шістнадцятьма блоками та наразі відсіюють поправки, які повторюються. Заступник голови комітету Єгор Чернєв припускає, що друге читання проєкту закону в сесійній залі може бути саме в березні.