Поліція не знайшла «прослушку» у квартирі журналіста «Схем», але побачила діру в стелі й відкрила справу
Правоохоронці оглянули квартиру журналіста програми «Схеми: корупція в деталях» Михайла Ткача, який повідомив, що знайшов у себе вдома ознаки прослуховувального пристрою. «Прослушку» не знайшли, але виявили пошкодження на стелі.
Про це повідомляє пресслужба столичної поліції.
Так, після повідомлення Ткача про можливу «прослушку» на стелі його квартири правоохоронці приїхали на виклик й оглянули помешкання. Кажуть, жодних технічних засобів там не виявили.
Але під час перевірки поліцейські знайшли на стелі у квартирі пошкодження. Також співробітники поліції оглянули дах будівлі: жодних пошкоджень або технічних засобів там не виявили.
Правоохоронці відкрили справу за ч. 1 ст. 182 (порушення недоторканності приватного життя) Кримінального кодексу. Санкція статті передбачає до 3 років позбавлення волі.
Зараз триває досудове розслідування, у межах якого встановлять всі обставини події. Щоб з’ясувати, чи був там встановлений будь-який прослуховувальний пристрій, правоохоронці запланували ще повторний огляд і судові експертизи.
Як написала головна редакторка «Схем» Наталя Седлецька, прослуховувальний апарат у квартирі її колеги, ймовірно, був встановлений через отвір на горищі, оскільки він живе на останньому поверсі будинку.
Вона наголошує, що поліцейські провели лише зовнішній огляд приміщення, піднялись на горище, взяли зразки будівельних матеріалів, прийняли заяву та поїхали, а «глибше» не шукали.
«Ми просили поліцію забезпечити охорону приміщення (горища), в яке можна легко потрапити і знищити речові докази. Це б допомогло нам зберегти їх допоки поліція знову не повернеться. Але нам сказали далі звертатись вже у райвідділок і там запитувати, чи за нашою заявою розпочали кримінальне провадження, чи призначили слідчого у справі, тощо», — додала Седлецька.
Зазначає, що команда програми залишається на місці, щоб самотужки стежити за місцем події та збереженням можливих доказів.
Зранку 8 серпня Михайло Ткач знайшов у себе вдома ознаки прослуховувального пристрою. Каже, що протягом кількох тижнів до цього декілька разів отримував попередження, що його журналістська діяльність «дратує високопосадовців» і що по ньому почали «активно працювати». Від одного джерела мав інформацію про те, що планують «свердлитись» прямо додому.
Хто такі «Схеми» та чому їх можуть прослуховувати
Журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (проєкт «Радіо Свобода» та телеканалу UA:Перший) щотижня випускають журналістські розслідування та аналітику про корупцію серед високопосадовців. Вони викривають тих, хто розкрадає державні гроші, майно та ресурси, зловживає владою для особистого збагачення та покриває корумпованих чиновників нехтуванням та бездіяльністю.
У своїх випусках журналісти розповідають про непрозорість влади, статки держслужбовців та конфлікти персональних інтересів з державними, кумівство, «розпил», афери та схеми.
Михайло Ткач є одним із журналістів цієї програми. У 2016-му він отримав нагороду «Людина року» журналу «Новое время» у номінації «гучні розслідування, які очищують Україну від корупції».
Він є автором розслідування про поїздку президента Зеленського в Оман, про «торгівлю посадами» братом голови Офісу президента і матеріалу про те, як впливові політики та бізнесмени літали за кордон в умовах карантину.
Останнє розслідування Ткача було про те, що кортеж президента Володимира Зеленського порушує швидкісний режим на дорогах, а працівники його Офісу користуються так званими номерами прикриття, хоча закон їм такого права не дає.
Минулі перешкоджання журналісту Михайлу Ткачу
2 жовтня 2016 року журналіста програми Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича затримали співробітники Служби безпеки України під час зйомок епізоду для журналістського розслідування про невідповідність стилю життя і розміру зарплат в СБУ «Секретний автопарк СБУ».
Під час затримання, як свідчать записи відеокамер управління СБУ, співробітники служби застосували силу до знімальної групи програми «Схеми», відібрали й пошкодили техніку. Через деякий час знімальну групу відпустили, на місце події вони викликали поліцію і написали заяву як постраждалі.
Наступного року, 15 вересня 2017-го, біля ресторанного комплексу під Києвом, де відбувалася закрита вечірка з нагоди весілля сина тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, співробітники Управління державної охорони напали на знімальну групу програми у складі журналіста Ткача та оператора Бориса Троценка.