Поліція з початку року передала до суду шість справ про перешкоджання роботі журналістів, дванадцять проваджень закрили
Національна поліція в першому кварталі 2021 року передала до суду шість справ, пов'язаних із перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів в Україні. Три з них стосуються цьогорічних ситуацій, ще три сталися торік.
Про це повідомив директор департаменту комунікації Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко під час онлайн-дискусії Інституту масової інформації «Свобода преси. Український контекст», передає пресслужба відомства.
Протягом першого кварталу 2021 року поліція розпочала розслідування за 48 кримінальними правопорушеннями, пов’язаними з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.
З них за ст. 171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) Кримінального кодексу — 37, за ст. 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста) ККУ — 11.
Шевченко нагадує, що стаття 171 віднесена до категорії кримінальних проступків, тобто нетяжких злочинів, і в такому разі передбачений полегшений механізм розслідування.
«Якщо конфлікт закінчується тяжчими наслідками, псуванням майна журналістів, погрозами, завданням шкоди здоров’ю, кримінальне правопорушення перекваліфіковують на тяжче», — пояснив він.
У Харківській області за фактом перешкоджання розпочали сім проваджень, у Запорізькій і Києві — по п’ять, у Закарпатській та Одеській — по чотири, у Донецькій, Львівській та Херсонській — по три, у Полтавській, Хмельницькій та Чернігівській — по два, у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Кіровоградській, Черкаській областях та в Криму — по одному.
До суду в першому кварталі передали шість справ: три за цей рік і три за 2020-й. З них за статтею 171 — п’ять (три в Києві та дві в Одеській області), одна — за статтею 345-1 (в Житомирській області). Водночас поліція закрила 12 кримінальних проваджень із 48.
Регулярні напади на журналістів
Організація Об'єднаних Націй за пів року (станом на березень 2021 року) зафіксувала в Україні 18 погроз і нападів на журналістів, правозахисників, громадських і політичних активістів, представників ЛГБТ+ та людей, які їх підтримують, а також на представників нацменшин.
А протягом 2020 року загалом правозахисники Центру прав людини ZMINA зафіксували 101 випадок нападів на громадських активістів і їх переслідувань в Україні. Регіонами-лідерами за кількістю інцидентів стали Київ (44 випадки) та Одеська область (10 випадків)