Польща буде змушена продовжити тимчасовий захист для українців за директивою ЄС — «Радіо Свобода»
Рада Європейського Союзу 28 вересня має подовжити дію Директиви про тимчасовий захист для українців до 2025 року за рекомендацією Єврокомісії. Після затвердження члени ЄС, зокрема і Польща, будуть зобовʼязані її виконувати.
Про це пише «Радіо Свобода» із посиланням на джерела в дипломатичних колах.
Нагадаємо, на тлі останнього загострення між Україною та Польщею речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що українським біженцям можуть скоротити підтримку, цитує його Polsat News.
«Положення є тимчасовими та втрачають чинність на початку наступного року. Ніщо не є постійним, тільки на період збройного конфлікту. А положення просто втрачають чинність на початку наступного року. На цю мить рішення про продовження речей, які зазначені в акті, немає», — сказав Мюллер.
За даними РС, поки що лише Польща висувала певні заперечення щодо продовження тимчасового захисту. Варшава вимагає збільшення фінансування від ЄС на утримання біженців.
Продовження директиви не вимагає одностайного голосування і може бути затверджене кваліфікованою більшістю голосів. Рада ЄС спочатку спробує затвердити рішення одноголосно, щоб продемонструвати єдність ЄС. Але якщо Варшава буде блокувати рішення, його ухвалять більшістю.
Єврокомісар з питань зайнятості та соціальних прав Ніколя Шміт пояснив, що після затвердження продовження цієї директиви країни-члени будуть зобовʼязані її виконувати.
«Сподіваюся, що якщо це рішення буде ухвалене, то країни-члени ЄС все-таки його виконуватимуть, бо якщо вони не виконуватимуть його належним чином, вони повинні будуть доповісти нам, як вони поводитимуться з людьми, які все ще перебувають у їхніх країнах і потребують захисту», — сказав Шміт.
Що за тимчасовий захист?
Директива ЄС про тимчасовий захист забезпечує доступ до прав у ЄС, включно з правом на проживання, доступом до ринку праці, житла, соціальної, медичної та іншої допомоги. Вона також допомагає запобігти тиску на національні системи надання притулку та дозволяє державам-членам керувати прибуттями біженців в упорядкований та ефективний спосіб.
ЄС активував Директиву про тимчасовий захист 4 березня 2022 року за одностайним рішенням держав-членів, і її продовжили до березня 2024 року. Європейська комісія пропонує продовжити тимчасовий захист ще на рік, до березня 2025-го.