«Польща не заплатить ані злотого». Варшава відмовилася платити рекордний штраф ЄС через судову реформу

Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро розкритикував рішення Суду Європейського Союзу накласти на країну рекордний штраф в один мільйон євро на день через відмову призупинити роботу судового органу, який Брюссель визнав недемократичним.

Про це він заявив на пресконференції 28 жовтня.

За словами Зьобро, «Польща не може піддатися беззаконню» і «не може й не повинна платити ані злотого». Він підкреслив, що це його позиція як міністра юстиції. Рішення Суду ЄС він назвав «певним засобом тиску».

«Реформуймо нашу судову систему, візьмімось за верховенство права й стандарти ЄС, які вимагають, щоб закон був однаковий усюди й застосовувався однаково для всіх», — сказав Зьобро й анонсував початок судової реформи найближчим часом.

Що передувало?

У 2018 році в межах реформи судової влади створили Дисциплінарну палату для членів Верховного суду Польщі. Вона може застосовувати дисциплінарні норми проти суддів до усунення їх із посади. Членів Дисциплінарної палати призначає президент Польщі.

Єврокомісія розкритикувала створення такого органу, заявивши, що Палату можуть використовувати для політичного тиску на суддів. Проти існування Дисциплінарної палати виступали й поляки, організовуючи численні протести проти звільнення суддів з політичних мотивів.

У липні 2021 року Суд ЄС ухвалив рішення про тимчасові заходи, у якому зобов’язав Польщу призупинити дію Дисциплінарної палати Верховного суду.

Тоді ж Конституційний Суд Польщі заявив, що рішення Суду ЄС суперечить польській конституції, тому Варшава не зобов’язана його виконувати. Зрештою, 27 жовтня Суд засудив Польщу до рекордного штрафу — щоденної виплати по 1 млн євро за невиконання норм законодавства ЄС.

Загалом конфлікт між владою Польщі та владою Євросоюзу через реформу польської судової системи триває вже кілька років. На його тлі Конституційний Суд Польщі нещодавно постановив, що низка законів ЄС та деякі європейські судові ухвали суперечать основному закону країни.

Судді оголосили, що членство Польщі в Євросоюзі, на їхню думку, не дає органам ЄС верховенства у судовій сфері та не означає передачу Польщею свого суверенітету. Таке рішення суперечить принципу верховенства права ЄС, на якому наполягають у Брюсселі.