Польські аграрії висипали зерно з вагона поблизу кордону з Україною

Польські аграрії 20 лютого перекрили залізницю поблизу пункту пропуску «Медика — Шегині». Там вони висипали зерно з вантажного вагона.

Про це пише «Суспільне» та «Радіо Свобода».

Зазначається, що фермери перекривали залізничну колію близько 15 хвилин. На місце події приїхала поліція, а самі протестувальники знову повернулися на трасу, де перекривають рух вантажівок.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув заявив, що протестувальники висипають збіжжя «через емоції», оскільки «люди в розпачі і не можуть стриматись».

«Не маємо впливу на людей, вони не можуть витримати і висипають. Ми є банкрутами, бо все звозять з України неконтрольовано», — додав він.

Раніше польські фермери заявляли, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею та Україною. Ідеться не лише про прикордонні переходи, а й про транспортні вузли та під’їзди до перевантажувальних залізничних станцій і морських портів. Окрім того, із 9 лютого аграрії оголосили 30-денний загальний страйк.

Зерно розсипають не вперше 

11 лютого в польському Дорогуську, що на кордоні з Україною, після оформлення до Польщі в’їхали три вантажівки, якими керували громадяни України. Польські фермери, які проводять на кордоні акції протесту, заблокували їм рух. В один момент вони відкрили запломбовані причепи, через що частина зерна висипалася на дорогу.

У поліції Польщі заявили, що бійок чи небезпечної ситуації не було, а українські водії повернули назад у бік України. Правоохоронці зазначили, що з’ясовують усі подробиці події та встановлюють учасників акції, які розсипали зерно по дорозі.

Як писав портал Farmer, аграрії нібито відібрали проби висипаного зерна та планують передати їх на дослідження щодо вмісту заборонених речовин.

Посольство України в Польщі звернулося до поліції через інцидент із розсипаним зерном. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що псування українського зерна на польському кордоні є неприпустимим.

Згодом польська прокуратура порушила справу через розсипане українське зерно на кордоні.

Про блокаду кордону

Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року.

Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.

Польські перевізники вимагають, зокрема, повернути необхідність отримання дозволів для українських транспортних фірм. Також вони хочуть, щоб Польщі не треба було ставати в е-чергу в Україні, бо їм, кажуть, подекуди доводиться жити в машинах по два тижні.

Польські фермери протестують через бажання отримати помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Також міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що в деяких сферах буде необхідне повне блокування імпорту з України, як у випадку із зерновими. На його думку, протести фермерів на кордонах з Україною прийнятні.

Активну участь у протестах та їх висвітлені бере лідер люблінського відділення партії «Конфедерація» Рафал Меклер. Зокрема, він підтвердив, що польські фермери в Дорогуську відкрили запломбовані українські вантажівки, через що частина зерна, яке везли на експорт, висипалася на дорогу.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.