Польські перевізники домовилися з урядом про призупинення протестів — організатор
Польські перевізники досягли згоди з урядом Польщі щодо «певних умов» і призупинять свій протест 17 січня.
Про це Reuters повідомив представник протестувальників — Томаш Борковский з польського Комітету захисту перевізників і транспортних роботодавців.
«Це не кінець, але протест буде призупинено. Ми погодили певні умови, ми дамо час уряду попрацювати, оскільки це новий уряд», — сказав він.
Доповнено о 14:19. Міністр інфраструктури Польщі Даріуш Клімчак повідомив про підписання угоди з перевізниками. Протест призупиняють до 1 березня, рух вантажівок розблокують у Корчовій, Гребенному та Дорогуську.
Клімчак заявив, що це не означає завершення діалогу, а навпаки починаються «дуже інтенсивні, конструктивні переговори, які мають на меті дати конкретний ефект». Міністр додав, що попереду ще «дуже багато роботи».
Минулого тижня заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач заявив, що Україна вже виконала свою частину домовленостей щодо розблокування польсько-українського кордону. Їх узгодили ще в грудні під час візиту представників польського уряду до Києва. Над задоволенням решти вимог польських протестувальників мав працювати польський уряд.
Деркач наголошував, що не йдеться про скасування угоди про лібералізацію перевезень між Україною і ЄС.
Прем'єр Польщі Дональд Туск казав, що «транспортний безвіз» України та ЄС триватиме до 30 червня 2024 року і малоймовірно, що правила можуть змінити до звершення дії угоди. Однак він сказав, що на «оперативному рівні» можна знайти інші рішення.
Про блокаду кордону
6 листопада польські перевізники розпочали блокаду кордону з Україною на трьох пропускних пунктах: «Краківець — Корчова», «Ягодин — Дорогуськ», «Гребенне — Рава-Руська». Згодом до них долучилися польські фермери, які блокували пункт «Медика — Шегині».
Причиною страйку називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.
Протестувальники вимагають, зокрема, повернути необхідність отримання дозволів для українських транспортних фірм. Також вони хочуть, щоб Польщі не треба було ставати в е-чергу в Україні, бо їм, кажуть, подекуди доводиться жити в машинах по два тижні.
Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.