Посли G7 привітали прогрес у відновленні декларування для посадовців. Але висловили застереження
Посли країн «Великої сімки» (G7) привітали прогрес у відновленні декларування активів для держпосадовців України. Та водночас зауважили, що треба зробити для забезпечення прозорості та підзвітності.
Про це йдеться в повідомленні послів США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, КанадаG7 у Twitter.
Так, там наголосили на важливості уникнення лазівок для орендованих активів. А також — на обмеженні кількості винятків у декларуванні, пов'язаних із безпекою. Ідеться зокрема про обмеження оприлюднення інформації лише щодо тих, хто безпосередньо бере участь у захисті України.
Очільник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін заявив, що депутати спробують залишити електронні декларації чиновників закритими — тобто декларування відновити, але без доступу до самих декларацій.
«Закритим реєстр хочуть залишити корупціонери разом з представниками проросійських сил, які досі лишаються у Раді. Найогидніше, що прикриваються вони військовими. Наголошу, військові взагалі не мають подавати декларації до кінця війни, а після перемоги — лише вищі командири та розпорядники великих ресурсів. Щоправда, воєнкоми, члени ВЛК, закупники Міноборони і т.д. мусять показати статки разом з усіма іншими чиновниками», — пише Шабунін.
Чому цей законопроєкт такий важливий?
Законопроєкт про відновлення електронного декларування для посадовців зареєстрували 27 липня. Його визначили як невідкладний і того ж дня ухвалили за основу з доопрацюванням положень.
Цей законопроєкт важливий, зокрема, для виконання Україною 7 рекомендацій на шляху до вступу в ЄС. Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною цих кроків.
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина запевнила, що до цього часу у Верховній Раді буде остаточно ухвалений закон щодо електронного декларування.
Однак стало відомо, що народні депутати подали 457 правок до законопроєкту на друге читання, причому багато з них є однотипними. Це може затягнути процес його розгляду.
Глава фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія анонсував, що цього тижня (4-8 вересня) у Раді заплановане голосування щодо відновлення декларування всіх чиновників «у форматі, погодженому з міжнародними партнерами».
Шабунін зазначає, що закритий реєстр декларацій порушить обіцянки влади перед міжнародними партнерами, особливо в частині вступу в ЄС. Саме тому посли G7 окремо наголосили на відкритості реєстру й про це ж писав Арахамія.