Посол рф заявив, що після вступу в НАТО Швеція стане «легітимною ціллю». Стокгольм відповів

Посол росії у Швеції Віктор Татаринцев заявив, що нові члени НАТО «стануть легітимною ціллю для заходів у відповідь з боку росії, зокрема військового характеру». У відповідь на це посла викликали у Міністерство закордонних справ Швеції.

Про це пише Reuters і йдеться у статті Татаринцева під назвою «Шведський крок у прірву».

У своєму тексті посол намагався розкритикувати НАТО, поставивши під сумнів оборонну спрямованість Альянсу. Наприклад, посол заявив, що НАТО з часів Другої світової війни нібито здійснило «понад 200 військових інтервенцій». Татаринцев не уточнив, звідки взяв таку інформацію.

Посол заявив, що Швеції протягом століть нав'язували «русофобію» та позбавляли «зовнішньополітичного суверенітету, готуючи до слухняного перетворення на чергову колонію США».

Також росіянин стверджує, що вступ Швеції та Фінляндії збільшить протяжність кордону між росією і НАТО майже удвічі. «Якщо комусь досі здається, що це якось покращить захищеність Європи — будьте впевнені, нові члени ворожого блоку стануть легітимною ціллю для заходів у відповідь з боку росії, зокрема військового характеру», — пише посол.

У відповідь на це міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем заявив, що шведське МЗС викликає посла росії «на знак протесту проти цієї очевидної спроби втручання» у процес вступу країни в НАТО.

Швеція чекає на рішення Туреччини та Угорщини

У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.

А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.

Ердоган 17 березня оголосив, що його країна починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.

Після цього угорська керівна фракція «Фідес», яка має більшість у парламенті, також вирішила ратифікувати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше. Зрештою 17 березня Угорщина ратифікувала фінську заявку.