Постраждалим від сексуального насильства під час війни виплачуватимуть по €3000 — представник фонду
Фонд Global Survivors Fund, який наповнюють уряди різних країн, у межах пілотного проєкту виплачуватиме репарації постраждалим від сексуального насильства під час війни (СНПК) в Україні. З держбюджету репарації наразі не виплачуватимуть, оскільки Київ ще законодавчо до цього не готовий.
Про це йдеться у матеріалі hromadske «Хто заплатить? Про термінові репарації для постраждалих від сексуальних злочинів в окупації».
План дій міжнародного фонду такий: спершу хочуть зібрати дані від постраждалих, потім ідентифікувати, чи правдиві їхні свідчення та чи відповідають ці кейси критеріям Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом включає зґвалтування, сексуальне рабство, примус до проституції, примусову вагітність, примусовий аборт, примусову стерилізацію, примусовий шлюб, а також будь-яку іншу форму сексуального насильства, вчиненого щодо жінок, чоловіків, дівчат або хлопців, яка напряму чи опосередковано пов’язана з конфліктом.СНПК. Якщо так, тоді на кожного й кожну чекає виплата розміром 3000 євро.
Отримати кошти в межах проєкту зможуть 500 постраждалих. Офіційно озвучених випадків СНПК вдвічі менше, але фонд готовий виплачувати й тим жінкам і чоловікам, які не свідчили правоохоронцям про вчинені проти них злочини.
Процедуру механізму збору даних та ідентифікації вже розробили, сказав hromadske представник фонду Федір Дунебабін. Інтервʼювати постраждалих від СНПК будуть кейс-менеджери, які пройшли спеціалізовані навчання.
Далі досьє заявників вони передаватимуть на верифікацію. Рішення про те, чи відповідає людина, яка звернулася по допомогу, критеріям постраждалого/-ї від СНПК, ухвалюватиме так званий ідентифікаційний комітет.
«Основний принцип, яким ми керуємося, — це принцип доброчесності… Коли людина нам каже, що вона постраждала під СНПК, [то ми розуміємо, що це] могло трапитися, якщо, наприклад, [людина перебувала] в якомусь селі чи в Херсоні, і ми знаємо, що там є патерни про СНПК, знаємо, що у цей період там була окупація, були тортури. І відповідно кейс-менеджери — вони ж також мають досвід роботи з постраждалими», — зазначив Дунебабін.
Фонд обіцяє конфіденційність жінкам і чоловікам, яких інтервʼюватимуть. За словами представника Global Survivors Fund, усі, хто будуть долучені до інформації про постраждалих, підписуватимуть Кодекс поведінки та Декларацію про нерозголошення і будуть відповідальні згідно із законодавством України щодо нерозголошення персональних даних.
А ще фонд подбав про те, аби мінімізувати кількість людей, які знатимуть особисті дані заявників. Наприклад, у досьє для ідентифікаційного комітету просто буде вказаний певний номер.
До того ж у повідомленні про зарахування коштів на рахунки людей, які залишали заявки, буде вказано наступне: «Благодійна цільова допомога постраждалим від військової агресії».
Більше про фонд
Global Survivors Fund має значний досвід у допомозі постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, у багатьох країнах. Кошти фонду наповнюють уряди різних країн, зокрема Франції та Бельгії. Проєкт в Україні готують у співпраці з Кабміном та із самими постраждалими.