Партнерський матеріал

Безоплатна допомога постраждалим від сексуального (і не тільки) насильства під час війни: як це працює

Безоплатна допомога постраждалим від сексуального (і не тільки) насильства під час війни: як це працює

Будь-яке насильство, зокрема сексуальне, що пов’язане з війною, може завдати глибокої психологічної травми. Однак люди, яким вкрай необхідна підтримка, часто бояться звернутися по допомогу і залишаються зі своєю бідою на самоті — бояться розголосу, нерозуміння, не знають, у які двері постукати.

Розповідаємо, як це зробити анонімно й безоплатно, без осуду та стигматизації за підтримки онлайн-платформи «Аврора».

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, — це не лише про зґвалтування

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК), не завжди очевидне. Це не лише зґвалтування, а й інші протиправні дії, які шкодять фізичному та психічному здоров’ю людини і її безпеці.

Форми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом«Аврора»

«Під час військових конфліктів сексуальне насильство використовується як зброя — зброя проти людства. Вона не лише безпосередньо травмує, а й впливає на свідомість людей і не може не залишити наслідків. Саме тому говорити про сексуальне насильство, пов’язане з війною, потрібно максимально екологічно. Водночас усвідомлення того факту, що це — така сама зброя, як і ракети, які атакують наші міста, допомагає постраждалим м’якше заходити в роботу з наслідками цієї травматичної події: ніхто з нас не захищений від неї», — каже психотерапевтка онлайн-платформи «Аврора» Марина Сириця.

СНПК є злочином проти людяності та порушенням норм міжнародного гуманітарного права.

Важливо, щоб фахівці(-чині), до яких звертається постраждалий(-а), мали спеціальну підготовку і зналися на особливостях спілкування з постраждалими:

«Насамперед людину важливо вислухати. Лише після цього можемо конкретизувати й допомогти перенаправити запит. “Аврора” надає саме консультативні послуги, а не безпосередню правову допомогу: ми скеровуємо до безоплатної правничої допомоги від держави. Потрібно бути дуже уважними: якщо людина не може сформулювати запитання, ми перепитуємо, уточнюємо проблему, з якою до нас звертаються. Окрім того, дуже важлива інтонація, тональність, з якою ми спілкуємося з людиною: маємо дбати про те, щоб запитання чи слова в жодному разі не стигматизували, не дискримінували, не засуджували людину, інакше ми завдамо їй повторної травматизації», — пояснює юрист онлайн-платформи «Аврора» Віктор Вальчук.

Як працює онлайн-платформа «Аврора» 

«По допомогу до психолога онлайн-платформи “Аврора” я звернулася після того, як опинилася за кордоном унаслідок повномасштабної війни. Здавалося б, усе було добре, я облаштовувала життя на новому місці, але внутрішній біль не давав спокою. У мене почалися деструктивні думки щодо мого тіла, я бачила у дзеркалі “потвору” й відчувала відразу до себе. Я пережила сексуальне й домашнє насильство дуже давно, але ніколи про це не говорила, носила травму в собі й навіть не усвідомлювала, наскільки вона ускладнює моє життя.

Психотерапевт був дуже уважним до моїх думок і почуттів, створив безпечний простір і дав змогу отримати справжню підтримку й турботу. Він допоміг мені усвідомити, що все, що я відчуваю, — нормально, що я нормальна, що злитися й ненавидіти — також нормально. Я навчилася відстежувати почуття в моменті, знаходити підтримку всередині себе, оминати тих, кому зручно “користуватися” такими вразливими станами. У терапії я здобула колосальну силу, упевненість у собі, змогу й бажання довіряти, жити та проявляти себе справжню. Тепер я почуваюся щасливою», — на правах анонімності й за згодою сторін розповідає клієнтка психотерапевта «Аврори» Олексія Гелюха.

Звернутися до фахівців(-чинь) онлайн-платформи може будь-хто незалежно від статі й віку: і постраждалі, і їхні родичі чи близькі, і свідки злочину. Отримати допомогу можна з будь-якого куточка світу та України, включно з тимчасово окупованими територіями. Це спільна ініціатива Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA), Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та урядової уповноваженої з гендерної політики, за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

 «Аврора»

«Онлайн-платформа «Аврора» це про якість наданих послуг, це про комплексний підхід до психотерапевтичної реабілітації постраждалих, це про безумовну повагу до тих, хто звертається по допомогу. Для нас дуже важливо, що людина може дистанційно отримати цілий спектр послуг на одній платформі. Адже завдяки такому формату підтримка доступна для всіх людей, незалежно від місцеперебування», зазначає Павло Замостьян, заступник представника UNFPA в Україні.

Щоб скористатися послугами онлайн-платформи «Аврора», потрібно:

  • заповнити анонімну форму на сайті, вказавши, яка допомога потрібна;
  • обрати спеціаліста чи спеціалістку, з якими хочете працювати;
  • вибрати спосіб спілкування: у месенджері чи телефоном.

Постраждалі можуть провести з фахівцями(-чинями) до 15 сесій, кожна з яких триває 90 хвилин, і продовжити роботу в разі потреби. Допомога базується на принципі «не нашкодь».

«У насильстві завжди винен кривдник. Насильство ніколи не є нормальним. Постраждала людина не винна й потребує допомоги. Наше завдання — підтримати її, стабілізувати, подбати про подальшу безпеку на рівні всього ланцюжка допомоги, у родині й у колі спілкування, щоб уникнути некоректного ставлення», — каже психотерапевтка «Аврори» Мар’яна Франко.

Психотерапевти(-ки) онлайн-платформи «Аврора» працюють за доказовими методами психотерапії: когнітивно-поведінковим та EMDR (Eye Movement Desensibilization and Reprocessing — десенсибілізація та опрацювання травми за допомогою руху очей — ред.), які рекомендовані ВООЗ для подолання травматичного досвіду.

«Щоб уберегти себе від можливих наслідків, потрібно розпочати терапію якомога швидше, адже наслідками травматизації можуть стати навіть цукровий діабет другого типу або проблеми з серцем. На жаль, часто люди звертаються до психотерапевта(-ки) лише тоді, коли подія, що з ними відбулася, та спогади про неї починають впливати на якість життя: порушується сон, виникає апатія, з’являються проблеми у спілкуванні чи труднощі в роботі», — каже психотерапевтка Тетяна Звенігородська.

Під наглядом психотерапевта(-ки), які працюють за методом EMDR, клієнти згадують травматичну подію. Водночас їхній мозок стимулюють за допомогою візуальних, слухових чи тактильних подразників, як-от рух руками вперед-назад, постукування по долонях або звукові спалахи. Після опрацювання травматичного спогаду за допомогою методу EMDR людина може дивитися на ситуацію відсторонено, а не переживати її знову.

«Дуже часто постраждалі від сексуального насильства мають посттравматичний стресовий розлад. Якщо зґвалтування відбулося протягом минулого місяця, як психотерапевт, я можу використати стабілізаційні протоколи та швидко опрацювати з клієнтом те, що сталося. Якщо ж травма відбулася раніше, в юному віці, це набагато складніше, адже постраждалі вже мають роками напрацьовані стратегії уникнення: “Зі мною все гаразд”, “Я справляюся”. Вони відчувають багато сорому та провини, можливо, перебувають в аб’юзивних стосунках. Ми допомагаємо їм інтегрувати травматичний досвід у звичне життя, допомагаємо нарешті “завершити” травматичну подію», — каже психотерапевт «Аврори» Олексій Гелюх.

Жити поряд з постраждалим(-ою): основні правила поведінки 

Якщо ви належите до близького кола постраждалих, важливо дотримуватися правил, щоб їм не нашкодити.

Як підтримати постраждалих«Аврора»

Куди звертатися, якщо ви або ваші близькі зіткнулися з насильством чи стали його свідком

Комплексну психотерапевтичну підтримку людям, які зазнали насильства, зокрема сексуального, що пов’язане з війною, у будь-якому куточку України, зокрема на тимчасово окупованих територіях, та за кордоном надає онлайн-платформа «Аврора».

Контакти ключових сервісів підтримки для постраждалих від різних видів насильства в умовах війни зібрані на Платформі допомоги врятованим.

Центри допомоги врятованим конфіденційно й безоплатно надають соціальну, психологічну та юридичну допомогу постраждалим від війни в 11 містах України. Цього року нові центри запрацюють також у Сумах і Херсоні.

Національна кампанія «Розірви Коло» розповідає про те, що робити, якщо ви стали свідком або зазнали гендерно зумовленого насильства, де отримати необхідну допомогу й поради в будь-якому регіоні України.

Також працює спеціалізований Telegram-бот «Допомога постраждалим від сексуального насильства в умовах війни» від «Ла Страда-Україна».

Зазначені служби й сервіси також надають підтримку постраждалим від насильства на тимчасово окупованих територіях онлайн або телефоном.

Термінова підтримка«Аврора»

Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко наголошує: політику допомоги постраждалим від насильства потрібно формувати й реалізовувати разом із тими, для кого вона призначена.

«За результатами консультацій з постраждалими, зокрема чоловіками, які перебували в заручниках, у полоні, ми знаємо, що їм потрібні різні види допомоги: медична, психологічна, соціально-економічна. Дуже важливо продовжувати інформаційну кампанію, щоб люди розуміли, які є сервіси, до кого звертатися, як отримати тимчасові компенсації постраждалим від сексуального насильства», — підсумовує Катерина Левченко.


Онлайн-платформа «Аврора» є спільною ініціативою UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та урядової уповноваженої з гендерної політики, за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами. Над матеріалом працювали: журналістка Ярослава Кобинець, редакторка Марія Смик, дизайнер Денис Балуба та креативна продюсерка Анна Соха.