Повістка, коронавірус, ДБР та звільнення міністра — що відбувається навколо «Медичних закупівель України»

Верховна Рада 30 березня проголосувала за відставку міністра охорони здоров'я Іллі Ємця. Його замінив Максим Степанов. За тиждень до звільнення генеральний директор державного підприємства «Медичні закупівлі України» (МЗУ) Арсен Жумаділов написав звернення у Державне бюро розслідувань щодо зловживання владою міністром. Ілля Ємець у свою чергу доручив провести службове розслідування на ДП «Медзакупівлі України». hromadske розповідає, що відбувається між МОЗ та гендиректором МЗУ.

Що сталося?

24 березня генеральний директор державного підприємства «Медичні закупівлі України» (МЗУ) Арсен Жумаділов заявив, що міністр охорони здоров'я України Ілля Ємець міг звернутися до поліції, аби проти нього порушили карну справу. Підставою для цього Жумаділов вважає відмову призначати своїм заступником — Володимира Гришковця, людину, на його думку, від міністра. Також гендиректор «Медзакупівель України» вважає, що саме міністр МОЗ блокує централізовану закупівлю ліків.

Препарати, які чекають на розблокування, визначені в централізованих програмах МОЗ України. Із 38 напрямів лікування через «Медзакупівлі» мають придбати 14, 24 лишаються на міжнародних організаціях. За державний кошт мають закупити по таких напрямках, як дитяча та доросла онкологія, серцево-судинні захворювання, ліки для ВІЛ-позитивних людей, розсіяний склероз, аутизм, ДЦП та скринінг новонароджених.

Що таке «Медзакупівлі» та хто такий Арсен Жумаділов?

Арсену Жумаділову 35 років. Навчався у Могилянці та Лондонській школі економіки. Працював у громадському секторі та на державній службі — очолював Біляївську РДА в Одеській області. У квітні минулого року переміг у конкурсі на посаду генерального директора держпідприємства «Медзакупівлі України».

Його створило Міністерство охорони здоров'я у 2018 році. МЗУ має забезпечувати прозору централізовану закупівлю препаратів за державний кошт. Окрім цього, підприємство збирає дані із регіонів, які ліки чи медичні препарати потрібні в тій чи іншій області.

Генеральний директор державного підприємства «Медичні закупівлі України» (МЗУ) Арсен ЖумаділовМедичні закупівлі України

Що каже Жумаділов?

О шостій вечора 23 березня Арсену Жумаділову подзвонили із Нацполіції.

«Мені подзвонив оперуповноважений і сказав, що він мене шукає, аби передати повістку про виклик на допит. Він прийшов, я отримав цю повістку, спитав: що це за провадження?» — розповідає hromadske Жумаділов.

Але поліцейський не відповів на питання гендиректора МЗУ і порадив звернутися до того, хто складав повістку.

За три години Жумаділов подзвонив людині, яка це зробила (Жумаділов відмовився називати хто це, але підтвердив, що це співробітник правоохоронних органів).

«Я кажу: чи це пов'язано із ДП «Медичні закупівлі України», керівником якого я є? Чи це історія, що пов'язана з МОЗ, і ми там проходимо як свідки якоїсь іншої ситуації, не пов'язаною із ДП? Мені сказали, що ні, це не МОЗ, але коли будете — ми вам все пояснимо», — продовжує Арсен Жумаділов.

За словами генерального директору МЗУ, із повістки, яку йому віддав поліцейський, було видно, що кримінальне провадження відкрили 21 березня 2020 року. Справу відкрили за ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України — «привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою».

Але того дня Жумаділов не вперше спілкувався з правоохоронними органами. За дві години до дзвінка з Нацполіції він був у Державному бюро розслідувань. 23 березня Арсен Жумаділов звернувся до ДБР щодо зловживання владою міністром охорони здоров'я Іллею Ємцем. В пресслужбі Держбюро розслідувань hromadske підтвердили, що звернення Жумаділова дійсно було і нині розглядається.

Арсен Жумаділов розповідає, що 20 березня він зустрів Іллю Ємця на подвір'ї Міністерства охорони здоров'я. Вони привіталися, і міністр нібито сказав: «Не захотів по хорошему, буде по-іншому». Наступного дня Жумаділову подзвонили знайомі та сказали, що для ДП «Медичні закупівлі України» знайшли іншого керівника.

Жумаділов каже, що новий міністр охорони здоров’я нібито хотів призначити на посаду заступника гендиректора МЗУ свого знайомого Володимира Гришковця. А коли Арсен Жумаділов відмовився це зробити, Ілля Ємець нібито заблокував закупівлі ліків. Хоча наказ, який визначає, які ліки за держкошти мають закупити, МОЗ ухвалив ще 28 лютого.

«Це моє розуміння, з огляду на те, що в середній ланці в МОЗі останні тижні казали, що питання закупівель має зрушити за умов наявності політичної волі. З Ємцем у нас відносини не склалися зовсім, через те, що він хотів призначити свою довірену особу мені в заступники», — каже гендиректор МЗУ.

26 березня у фейсбуці Арсен Жумаділов написав, що запланований на цей день допит у поліції не відбувся через плутанину самих правоохоронців. Гендиректор МЗУ також розповів про деталі кримінального провадження.

«Слідчі хочуть перевірити отримання та використання бюджетних коштів за програмами 1040 і 1400. Річ у тім, що це саме ті програми централізованих закупівель за кошти державного бюджету, які не запускаються», — написав Жумаділов.

hromadske також звернулось за коментарями до Нацполіції щодо деталей кримінального провадження.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Що кажуть у МОЗ?

25 березня hromadske звернулося до пресслужби міністра охорони здоров'я щодо ситуації із ДП «Медичні закупівлі України». Нам відповіли: «Ми знаємо, в чому суть публікацій пана Арсена і ми готуємо відповідь від міністра. Сьогодні ми плануємо опублікувати».

Наступного дня hromadske ще раз звернулося до пресслужби Ємця за коментарем про призначення Володимира Гришковця на посаду заступника Жумаділова і чи справді міністр блокує держзакупівлі ліків через це. У пресслужбі відповіли так:

«Вчора вийшла у нас заява, якщо дивилися. Ми чекаємо на результати перевірки внутрішнього розслідування. І також були звернення у відповідні правоохоронні органи».

На уточнювальне запитання, чи «відповідний правоохоронний орган» — це Нацполіція, у міністерстві відповіли, що не знають.

У заяві міністерства, що разом із зверненням Іллі Ємця опубліковане на сайті МОЗ 25 березня, йдеться про пандемію коронавірусної інфекції та створення єдиного штабу протидії коронавірусу. Також міністр заявив: «Не дивлячись на те, що наша країна вже вступила в посилену стадію боротьби з вірусом COVID-19, дехто навмисне створює перепони у роботі міністерства. Переслідуючи свої особисті мотиви, вони ставлять під загрозу життя та здоров'я тисячі українців. З усією відповідальністю заявляю: якщо нам і далі будуть заважати працювати — кількість жертв може бути катастрофічною».

Службове розслідування, яке міністр Ілля Ємець доручив провести щодо ситуації на державному підприємстві «Медичні закупівлі України», триватиме близько місяця.

Ще через день пресслужба міністра Ємця відповіла, що не знає, на основі чого роблять припущення про призначення Гришковця. На питання hromadske, чи може міністр сам прокоментувати подібні припущення, відповіли, що у Іллі Ємця дуже насичений графік, але питання йому передадуть.

Медичні закупівлі України

Хто такий Володимир Гришковець?

Чоловік на ім'я Гришковець Володимир Володимирович 15 березня подав декларацію, де вказав місце своєї роботи — філію Центру охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України в Тернопільській області, та посаду — «начальник». hromadske звернулося в установу, аби взяти коментар у Володимира Гришковця, та у філії сказали, що того звільнили.

Натомість hromadske вдалося додзвонитися до самого Володимира Гришковця. Він розповів, що не знайомий із міністром охорони здоров'я Іллею Ємцем. Хоча в коментарі виданню Слідство.інфо Гришковець зазначив, що знайомий із міністром.

Також Володимир Гришковець сказав, що посаду в ДП «Медзакупівлі України» йому не пропонували.

«Я не можу коментувати цю ситуацію, яка там відбувається. Ви знаєте взагалі, де я живу, де Київ, а де я. Більше того, ви можете відкрити декларацію і подивитись кандидатом на посаду у якій організації... Це було ще місяці два, може не два місяць точно тому назад. Напевно, взагалі міністром охорони здоров'я була Скалецька. Я подавав свої документи в регіоні, це взагалі не стосується того, що про мене пишуть. МОЗ узагалі немає відношення до мене, чи я до нього», — прокоментував hromadske Гришковець.

На питання, чи працював Володимир Гришковець у філії Центру охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України на Тернопільщині, той відповів: «Яке це має відношення?».