Евакуйовані з В'єтнаму українці проходять перевірку температури в салоні літака в аеропорту «Бориспіль», Київ, 29 березня 2020 року
Фото:

надане hromadske

До аеропорту «Бориспіль» 29 березня прибув літак із евакуйованими з В’єтнаму українцями. Усім виміряли температуру та дали заповнити документ — згоду на 14-денну самоізоляцію. Але після паспортного контролю частина людей намагалася прорватися через охорону Національної гвардії. Чому вони не погодилися на обсервацію в готелях та чому сталася штовханина — у нашому матеріалі.

Ввечері 28 березня у фейсбуці на сторінці посольства України у В’єтнамі з’явився пост про те, що після повернення до України всі мають пройти 14-денний карантин у готелях, до того ж сплатити за це з власної кишені.

Після коментарів з обуреннями Наталія Жинкіна — тимчасова повірена України у Республіці В’єтнам, видалила пост. 

В коментарі hromadske вона сказала: «По цьому питанню ми чекаємо оновлень від Мінінфраструктури. Вони готують якусь узагальнюючу інформацію для всіх посольств».

О 15:30 29 березня літак прибув до Києва. Пасажирам заміряли температуру, дали заповнити згоду на 14-денну самоізоляцію, без якої не випускали з літака.

Після того, як люди пройшли паспортний контроль, їх не випускали, наголошуючи на тому, що вони мають сісти в автобуси.

«Через паспортний контроль люди проходять і далі забирають свої валізи, а там з огорож зробили так, щоб люди обходили коло по залу і виходили на вулицю. Людям кажуть: сідайте в автобуси. Ми почали питати: чого? Вони кажуть, що карантин. Ми запитали про наказ і хто це вигадав. Вони кажуть, що скоро приїде людина з наказом», — розповів hromadske Дмитро Гусаков, який прилетів з В’єтнаму.

Не отримавши інформації, куди саме їх будуть везти, люди почали прориватися. Частині це вдалося, інші залишилися.

«Люди розвернулися і пішли назад до виходу, як зазвичай це було раніше. Почалася метушня і штовханина. Люди прорвалися за двері. Хто не встиг або був налаштований їхати невідомо куди, напевно, залишилися», — розповів нам Дмитро Гусаков.

У видаленому Наталією Жинкіною пості йшлося про два готелі — «Ramada Encore» та «Пуща Конгрес». У першому нам одразу сказали, що для обсервації обрали інший, у другому відмовилися коментувати. Натомість у Борисполі людям говорили про третій — «Готель Козацький», що на Майдані Незалежності.

«Якийсь тип на вулиці в оточенні співробітників аеропорту розповідав, що всіх в автобус і везуть у якийсь готель. При тому що готель не був озвучений в вчорашньому списку», — написав у соцмережі один з евакуйованих українців, який залишився в терміналі.

Але їхати до готелів люди відмовилися, наголошуючи на тому, що документів про необхідність саме обсервації в готелі вони не бачили і не хочуть платити власні кошти за проживання.

«Були проти, бо люди готові були на самоізоляцію, а не на карантин, та ще й у якомусь готелі за 169 або 219 євро. Плюс люди не розуміли, чому вранці рейс із Нью-Йорка прилетів і нікого не відправили на карантин, поїзд із Москви теж ніхто не закривав, а відправили на самоізоляцію», — сказав Дмитро Гусаков.

В аеропорту чергувала Національна гвардія, яка втрутилася, коли люди почали прориватися. В результаті людей почали випускати групами по п’ять чоловік, вони виїхали додому. 

У МВС цю ситуацію поки не змогли прокоментувати детально. 

«Не маю наразі детальної інформації. Наскільки я бачив і зрозумів — нічого особливого не сталося. Люди вийшли? Вийшли», — сказав у коментарі hromadske речник МВС Артем Шевченко.

Після того, як українців з В’єтнаму таки відпустили, пасажири іншого рейсу — Доха-Київ не могли вилетіти до України, поки не підписали згоду саме на обсервацію. Розмістити їх мали у двох готелях — «Пуща Конгрес» та «Козацький». 

«Це була обов’язкова умова вильоту літака з Дохи, їм повідомили про обсервацію взагалі в літаку. Їх поставили перед вибором — або підписуєте і летим, або не підписуєте і не летим», — розповіла hromadske знайома пасажирів.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Фото:

надане hromadske

Після прибуття до Києва всім членам екіпажу роздали ще одні документи від МОЗ, у яких ішлося про умови дотримання обсервації. В останньому абзаці йшлося про заборону спілкування зі ЗМІ. Як це може зашкодити їхньому здоров’ю або здоров’ю оточуючих, нікому не пояснили, не дали поставити запитань.

Фото:

надане hromadske

У готелі «Пуща Конгрес» hromadske пояснили, що МОЗ та КМДА повідомили їх про те, що до них мають заселити евакуйованих. 

«Про В'єтнам я вперше чую, нам казали про іншу країну. Але до сьогоднішнього часу нікого не заселяли. Про оплату я нічого не знаю. Про кількість лише чув з новин — чи то 100, чи 200 осіб», — пояснили в готелі та додали, що станом на 23 годину 29 березня до них нікого не заселяли.

У готелі «Козацький» зазначили, що проживання в них мало оплачуватися державою, а саме рішення ґрунтується на постанові, ухваленій урядом.  

«Проживання нібито має сплачувати держава. Нам говорили про 238 осіб. Але харчування вони вже самі оплачують», — сказала hromadske керівниця служби продажу готелю «Козацький» Діана Печора та додала, що перемовини вони вели безпосередньо з компанією-перевізником — SkyUp.

Натомість про саме таке рішення міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив лише о 22 годині під час нічного засідання уряду.

«Щойно уряд ухвалив рішення про обов’язкове дотримання режиму обсервації для тих українців, які повертаються з-за кордону. Для людей, які не можуть продовжити перебувати за кордоном та хочуть повернутись в Україну, ми зможемо продовжити організацію спеціальних потягів та літаків. Але громадяни будуть зобов’язані дотримуватись правил обсервації. На жаль, сьогоднішні події в аеропорту “Бориспіль” підтвердили, що іншого шляху немає. Відповідальність самоізоляції виявилась відсутньою», — написав Криклій.

Помічниця міністра Оксана Герасимова у коментарі hromadske пояснила, що люди таки мають сплачувати за проживання самі.

«Уряд на сьогодні має великі витрати на заходи протидії коронавірусу, відбувається секвестр бюджету, платники податків готові фінансувати витрати на лікарів, закупівлю обладнання, тестів, армію, але навряд чи платники податків готові фінансувати обсервацію для громадян, які не повернулись до країни впродовж двох тижнів. Тому держава витрачатиме для забезпечення обсервацію безцінні в цих умовах людські ресурси — час медичних працівників та поліцейських, які контролюватимуть умови дотримання», — пояснила Герасимова.

У МОЗ коментаря упродовж дня нам так і не надали.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: