Трагедія в Кемерові: загальнонаціональний траур, протести й «удар у спину Путіну»

У неділю 25 березня в російському місті Кемерово загорівся торговий центр «Зимняя вишня». За офіційними даними загинуло 64 людини, серед них 41 дитина. Ще 67 людей постраждали.

Пожежа стала однією з наймасштабніших у Росії за останні кілька років. По всій країні відбулися мітинги пам'яті, а в самому Кемерові рідні загиблих вимагали відставки чиновників і відповідей на численні питання.

Водночас федеральні телеканали й місцева влада звинуватили учасників мітингів у «піарі на горі», заявивши, що в цьому бере участь опозиція.

Що відомо через три дні

Пожежу в торговому центрі повністю ліквідували — за два дні в будівлі ще з'являлися нові осередки займання, які вдавалося оперативно загасити. МНС Росії заявило, що всього загинуло 64 людини, рештки їхніх тіл передали Слідчому комітету Росії. Серед них — 41 дитина.

У МНС повідомили, що даних про зниклих безвісти вони не мають. Заразом 27 березня у штабі, створеному родичами жертв пожежі, заявили, що зібрали дані про понад 80 зниклих. Утім, уже наступного дня представник ініціативної групи Расим Яролім повідомив, що список скоригували:

«Після перевірки інформації список скоротився: 25 розпізнаних загиблих і 39 зниклих безвісти (разом 64 людини, про які заявляли офіційно — ред.). Інформацію про зникнення ще 13-ох осіб нам надало населення».

Слідчий комітет РФ повідомив про дві основні версії причин займання. Перша — несправність системи протипожежної безпеки. Другу висунули посадовці, яких притягають до відповідальності, — підпал відкритим вогнем — ця версія, за словами голови Слідкому Бастрикіна, малоймовірна.

На мітингу Цвільов заявив одному з учасників, що той «піариться на людському горі». Цим чоловіком виявився Ігор Востриков, в якого під час пожежі загинули дружина, сестра й троє маленьких дітей

28 березня суд на два місяці арештував директорку торговельного центру «Зимняя вишня» Надію Судденок. На суді вона сказала, що їй повідомили про евакуацію всіх кінозалів, саме там загинула більшість людей — вони не могли вибратися через зачинені двері. Судденок заявила, що оскаржуватиме вирок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Пожежа в російському Кемерові: реакції чиновників і федеральних каналів

Рятувальники МНС у торговельному центрі «Зимняя вишня» після пожежі, Кемерово, Росія, 26 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY

Також СК РФ порушив кримінальну справу проти громадянина України Микити Кувікова, відомого в мережі як пранкер Євген Вольнов. Справа розслідується за статтею 282 Карного кодексу РФ («Розпалювання ненависті або ворожнечі»). Вольнов під час пожежі в Кемерові телефонував у місцеві морги, представляючись співробітником МНС, і просив приготувати 300 місць для загиблих. Цю розмову Вольнов записував і викладав в інтернет, нібито на підтвердження названої ним кількість загиблих.

Пізніше в коментарі російському РБК він пояснив свій учинок бажанням «говорити правду»:

«Кількість 300 взята мною, враховуючи аналіз кількості місць у кінозалах».

СК РФ уважає, що Вольнов «уводив в оману родичів загиблих і постраждалих, таким чином намагаючись дестабілізувати ситуацію». Увечері 28 березня СК заочно заарештував Вольнова й оголосив у міжнародний розшук.

Рятувальники МНС у торговельному центрі «Зимняя вишня» після пожежі, Кемерово, Росія, 26 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY

Мітинги в Кемерово і по всій країні

27 березня в Кемерові відбувся стихійний мітинг. За різними оцінками в ньому взяли участь від 1,5 до 4 тисяч людей. Акція тривала близько шести годин. Як розповіла Громадському журналістка «Новой газеты» Олена Рачева, яка перебувала в місті, протестувальники зібралися біля міськради, водночас будівлю завчасно обнесли залізною огорожею.

«Це дуже обурило і розлютило людей, — розповіла Рачева. — Зрештою їх пропустили».

За словами журналістки, люди скандували: «Путіна у відставку» і «Тулєєва у відставку». Також вимагали зустрічі з президентом Володимиром Путіним, який прилетів у Кемерово 27 березня, і губернатором Аманом Тулєєвим.

Однак можновладці на мітинг не прийшли. З мітингарями зустрівся лише заступник Тулєєва Сергій Цвільов, якого називають майбутнім губернатором Кемеровської області.

На мітингу Цвільов заявив одному з учасників, що той «піариться на людському горі». Цим чоловіком виявився Ігор Востриков, в якого під час пожежі загинули дружина, сестра й троє маленьких дітей. Дізнавшись про це, Цвільов спробував його обійняти, а пізніше став на коліна, «вибачаючись, за російським звичаєм».

Тим часом Володимир Путін проводив нараду з представниками МНС і керівництвом області. Губернатор Тулєєв назвав людей на мітингу «бузотерами» й «опозиційною силою», а також додав, що на площу вийшло не більше 200 осіб.

Мітинги пам'яті 27 березня відбулися в багатьох містах Росії. У Москві таких було два — один на Пушкінській площі, організований москвичами в Facebook, другий — на Манежній, його нашвидкоруч організувала московська влада.

На Пушкінську прийшли опозиціонери Олексій Навальний з дружиною Юлією, політики Григорій Явлінський і Дмитро Гудков. Видання «Медуза» пише, що вони не давали коментарів і намагалися «розчинитися в натовпі». Також деякі люди на Пушкінській скандували гасла: «Росія без Путіна», «Тулєєва у відставку», «Путін — кат Беслана».

На Манежній було спокійніше, обійшлося без політичних гасел. В обох місцях люди залишили багато квітів та іграшок.

Член Ради Федерації Олена Мізуліна в одному з ефірів заявила, що це трагедія передусім для Путіна, а тому закликала підтримати президента

28 березня, лише через два дні після трагедії, в Росії оголосили загальнонаціональну жалобу за загиблими в Кемерові. До цього часу деякі регіони РФ уже були в жалобі. Траур також оголосили і в Білорусі. Президент України Петро Порошенко висловив співчуття у зв'язку із загибеллю людей.

Стихійний мітинг у Москві, Росія, 27 березня 2018 року Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Тінь опозиції на федеральних каналах

Стихійні мітинги в Росії, а надто гасла, які там пролунали, влада не проігнорувала. Чиновники й федеральні телеканали зараз же закинули опозиції спробу використати трагедію в Кемерово у власних інтересах. Зокрема, про це прямо заявив перший віце-губернатор Кузбасу Володимир Чернов. За його словами, на площі в Кемерові була «підігріта молодь», яка не розуміла, що там робить:

«Ми робимо висновки, що це була чітка, спланована акція, спрямована на дискредитацію влади».

Губернатор Тулєєв 28 березня записав відеозвернення, заявивши, що «певні сили цілеспрямовано намагаються підбурити людей» і «розгойдати ситуацію» в регіоні. Перший заступник голови адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко повідомив про «технології провокацій», маючи на увазі мітинги, які відбулися в місті 27 березня.

В ефірах федеральних телеканалів, на відміну від неділі, обговорювали ситуацію в усіх вечірніх аналітичних програмах. На пропагандистському «Первом канале» один з ведучих заявив, що на трагедії хтось намагається «нагріти руки». Водночас власників ТЦ звинуватили в злочинній недбалості за непродуману пожежну безпеку.

У програмі «Вечер с Владимиром Соловьевым» під час обговорення порушень пожежної безпеки і недбалості власників «Зимней вишни», ведучий назвав мітинги в країні «спробою піти в Майдан».

Заразом в ефірах намагалися вигороджувати Володимира Путіна, підкреслюючи, що для нього це стало «несподіванкою». Зокрема, на пропагандистському «Первом» заявили, що Путін «вражений», а отже «точно розбереться в проблемі».

А член Ради Федерації Олена Мізуліна в одному з ефірів заявила, що це трагедія передусім для Путіна, а тому закликала підтримати президента:

«Для нього це удар в спину, це страшне потрясіння! Він невипадково приїхав туди. Тому що те, що він робить сьогодні для Росії, — неймовірні речі, захищаючи на зовнішній арені Росію, всередині проводячи реформи неймовірної сили».

Російський президент Володимир Путін відвідав у лікарні постраждалих під час пожежі у Кемерові, Росія, 27 березня 2018 року Фото: Адміністрація президента Росії

Що далі?

За три дні після трагедії, в Кемеровській області звільнили двох чиновників — заступника губернатора і керівника апарату Олексія Зеленіна й начальника департаменту внутрішньої політики Ніну Лопатіну.

Однак, як пише The Bell, навряд чи ці звільнення стосуються пожежі: торік Тулєєв довго не з'являвся на роботі через операцію, почали пліткувати про його смерть. Повернувшись до виконання обов'язків, він розкритикував заступників, які нібито недостатньо спростовували ці чутки.

...Ситуація в Кемерові взагалі негативно відіб'ється на позиціях влади, а надто через низку прорахунків — мовчання федеральних каналів у неділю та відсутність швидкої реакції президента

Путін наразі не відповів на питання про відставку Тулєєва. Але найпевніше його доля вже вирішена, сказав у коментарі Громадському російський політолог Михайло Виноградов:

«Залишати Тулєєва було б непристойно після його невдалих заяв у вівторок і середу. Щодо термінів є розбіжності — буде це протягом декількох днів або тижнів».

Що стосується Цвильова, якого називали наступником Тулєєва, то і його позиції після поведінки на мітингу в Кемерово похитнулися. Виноградов не виключає, що вся система, побудована Тулєєвим, дала тріщину.

Він також упевнений, що ситуація в Кемерові взагалі негативно відіб'ється на позиціях влади, а надто через низку прорахунків — мовчання федеральних каналів у неділю та відсутність швидкої реакції президента. Виноградов каже, що ситуацію в Кемерові можна порівняти з терактом у Беслані або загибеллю підводного човна «Курськ». Тоді рейтинг Володимира Путіна знижувався до 66% і 60%.

«Далі багато залежатиме від того, наскільки довго суспільство виходитиме з шоку (безумовно не менше 7 — 10 днів) і наскільки влада зуміє зробити невдалі заяви — наразі їх робить здебільшого регіональна влада. На користь федеральної влади ці події навряд чи вдасться звернути, а ось чи відбудеться накопичення і виплеск роздратування — питання. Потрібно чекати», — каже політолог.