«Право на життя»: чи дозволять в Україні медичну марихуану?
17 травня у Верховній Раді подано на реєстрацію законопроект про використання марихуани з медичною метою. Це перший законопроект, написаний і внесений в український парламент на виконання електронної петиції, яку підписало понад 25 тисяч людей. То що таке медичний канабіс, і навіщо його легалізація українцям?
Що таке медичний канабіс та де його використовують
Медичний канабіс (або медична марихуана) — це медпрепарати на основі конопель. Основна діюча речовина таких препаратів — канабідіол (CBD). Медичний канабіс застосовують при хворобі Альцгеймера, ракових захворювання, множинному склерозі. Результати наукових досліджень вказують на те, що рослинні препарати із CBD ефективно долають різні типи болю, підвищують апетит, допомагають подолати депресивні стани, стримують напади епілепсії тощо. Наводить результати досліджень, зокрема, і виконуюча обов'язки міністерки охорони здоров'я Уляна Супрун, яка підтримує легалізацію медичного канабісу.
Не слід плутати медичний канабіс із марихуаною, в якій переважає вміст тетрагідроканабінолу (THC). THС має психоактивні властивості, може викликати побічні ефекти і відчуття «кайфу». Саме «траву» з підвищеним вмістом THC вживають, щоб розважитись. Про легалізацію цього виду марихуани, на відміну від медичного канабісу, в Україні поки що не йдеться.
Сьогодні придбання, зберігання і вживання медичної марихуани дозволене у багатьох країнах світу. Канада, наприклад, навіть розробила національну програму вживання канабісу в медичних цілях. Більшість країн ЄС вже повністю або частково легалізували вживання канабісу або продукції на його основі в медичних цілях.
В Україні натомість будь-який канабіс, незалежно від діючої речовини, віднесено до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
Що відомо про петицію та законопроект
30 січня на сайті Верховної Ради зареєстрували петицію з вимогою дозволити використовувати канабіс у медичних та наукових цілях. Підписалась під петицією низка українських правозахисних громадських організацій, зокрема, «Українська Асоціація Медичного Канабісу», БФ «Діти з гемофілією», БФ «Пацієнти України» та інші. 12 березня петиція набрала необхідні 25 тисяч підписів, після чого активісти розробили законопроект про використання марихуани в медичних цілях. Документ отримав від активістів умовну назву «Законопроект про право на життя».
15 травня комітет Верховної Ради з питань прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин одноголосно підтримав цей законопроект і через два дні передав його на реєстрацію.
Текст законопроекту поки що ніде не оприлюднений, на сайті Верховної Ради відомості про його реєстрацію теж поки що відсутні. Але, за словами члена комітету ВР з прав людини, народного депутата Георгія Логвинського, проект вже принципово підтримали понад 100 парламентарів. Його ініціатори сподіваються, що законопроект може бути винесено на розгляд парламенту у першому читанні вже протягом місяця.
Що кажуть прихильники законопроекту
Представники пацієнтських громадських організацій, що прийшли до Верховної Ради у день подання законопроекту до реєстрації, вважають, що дозвіл на використання марихуани у медичних та наукових цілях значно полегшить життя багатьох українців, які наразі не мають доступу до ефективних і водночас нетоксичних ліків.
«В Україні понад 2 мільйони пацієнтів страждають від нестерпного болю. Ця кричуща ситуація має бути виправлена найближчим часом. У народних депутатів є можливість позбавити їх страждань, лише зняв бюрократичні обмеження в чинному законодавстві на використання медичного канабісу», — каже голова благодійної організації «100% Життя» Дмитро Шерембей.
«Два роки тому наша спільнота почала флешмоб “Коноплі лікують”, в якому жінки фотографувались з плакатами на захист медичної марихуани, — каже голова благодійної організації «Афіна. Жінки проти раку» Ніна Резніченко. — На сьогодні з цих жінок вісьмох вже з нами немає, вони не дочекалися ліків з канабісу і полегшення страждань».
Публічна кампанія з декриміналізації медичного канабісу також триває. Акцію «Закон — медичному канабісу», яку було анонсовано під Верховною Радою на 18 травня, за рішенням організаторів перенесено на 15 червня — дату, яка може співпасти початком розгляду законопроекту в парламенті.
Що кажуть противники легалізації
Але в Раді є й скептичні думки щодо легалізації медичного канабісу. У відповіді на петицію про законодавче врегулювання марихуани наведене листування з парламентським комітетом охорони здоров’я. У листі голова комітету Ольга Богомолець наводить дані досліджень Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця та Державного експертного центру МОЗ України, відповідно до яких «регулярне і тривале використання канабісу призводить до морфологічних і функціональних змін мозку, когнітивних порушень, підвищеного ризику несприятливих наслідків для психічного здоров’я». У підсумку Ольга Богомолець пише, що питання легалізації «потребує додаткового опрацювання з метою визначення чітких механізмів правового регулювання».
Також у відповіді на петицію наведений ще один лист — від заступника міністра охорони здоров’я Романа Ілика. Там сказано, що до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, відповідно до якого канабіс класифіковано як «особливо небезпечний наркотичний засіб», вже готуються зміни, і незабаром відповідний проект постанови Кабінету міністрів буде оприлюднений для громадського обговорення.