Міжнародне право зобов’язує держави контролювати обіг коноплі, а її вживання було криміналізоване протягом майже всього 20 століття. Але останні 20 років у світі відродився інтерес до лікувальних властивостей канабісу. Як застосовували цю суперечливу речовину давні греки та римляни, навіщо марихуана сучасній медицині та як легалізували канабіс у різних країнах — в матеріалі Громадського.

Як використовували канабіс давні народи

Марихуана в медичних цілях — ідея не нова. Ще давні скіфи знали про корисні властивості канабісу та застосовували його для оздоровлення в парових лазнях. Індійська аюрведична медицина рекомендує канабіс при епілепсії, тривожності та бронхіті. Стародавні римляни та греки шанували властивості канабісу полегшувати пологи у жінок. А засновник хірургії в Китаї Хуа То застосовував марихуану як знеболювальне під час операцій.

Навіщо канабіс сучасній медицині

Розрізняють дві основні діючі речовини канабісу — канабідіол (CBD) та тетрагідроканабінол (THC). THC стимулює нервову діяльність та може викликати психоактивні побічні ефекти і відчуття «кайфу». Натомість CBD має заспокійливі властивості, що допомагають пацієнтам, які страждають через біль та підвищену нервозність. Сьогодні люди навчилися регулювати вміст цих речовин у марихуані та пристосовувати її до своїх потреб. «Траву» з підвищеним вмістом THC вживають, щоб розважитись. А марихуану з низьким вмістом цього компоненту використовують у медичних цілях, вона не викликає «дивних відчуттів». Натомість розслабляє м’язи, полегшує біль та допомагає заснути.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Жити без болю: канабіс для онкохворих

Як відбулась легалізація в різних країнах

Вперше про легалізацію медичної марихуани заговорили в Сполучених Штатах, де в 90-х пройшло кілька референдумів. Попереду всіх — Канада, яка не лише розробила національну програму вживання канабісу в медичних цілях, а й минулого року повністю легалізувала його рекреаційне застосування.

Більшість країн ЄС вже повністю або частково легалізували вживання канабісу або продукції на його основі в медичних цілях. У Нідерландах пацієнти купують канабіс за рецептами лікаря в аптеках за ціною 9 євро за грам. Вживають марихуану через інгаляції та трав’яний чай, курити речовину не рекомендують. Як і в Хорватії, де марихуану дозволяють вживати у вигляді чаю чи мазі. У Чехії пацієнти можуть купити до 180 грам канабісу на місяць, а виписувати рецепти дозволено далеко не всім лікарям.

Попри сучасні дослідження, Єдина конвенція ООН про наркотичні засоби з 1961 року зараховує канабіс до переліку найнебезпечніших наркотичних речовин, поруч із героїном і трамадолом.

Проте 2019й може стати останнім роком стигматизації канабісу. В березні Комісія ООН з наркотичних засобів на вимогу Всесвітньої організації охорони здоров’я повинна переглянути статус коноплі в міжнародних договорах про обіг наркотиків. Це також розв’яже руки й науковцям, які зможуть вільно проводити досліди та вивчати побічні ефекти впливу марихуани на організм людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Лікування марихуаною: як у тайській клініці допомагають важкохворим пацієнтам

Поділитись: