Правоохоронці викрили найбільшу в Україні мережу із виготовлення фейкових COVID-сертифікатів
Правоохоронці заявили, що викрили в Україні ще одну мережу з виготовлення фейкових міжнародних сертифікатів про вакцинацію проти COVID—19. Її називають найбільшою в країні.
Про це повідомляють в СБУ, Нацполіції та Київській міській прокуратурі.
За даними слідства, зловмисники пропонували громадянам оформити медичні документи без фактичного проведення щеплень. За це брали від 3000 до 4500 гривень.
Зловмисники заробляли понад 5 мільйонів гривень щомісяця. За словами представників СБУ, наразі це найбільша за кількістю виготовлених фейкових COVID-документів мережа в Україні.
Правоохоронці встановили, що «бізнес» організували двоє мешканців Києва. Також вони залучили декількох керівників медзакладів та 6 сімейних лікарів із різних регіонів країни. За попередніми даними, участь у схемі брали щонайменше десять людей.
За даними слідства, зловмисники домовилися з директоркою комунального медичного закладу столиці та з сімейною лікаркою з Луганщини. Жінки мали доступ до електронної системи охорони здоров’я.
Таким чином дані клієнтів вносили до електронної системи eHealth, а надалі вони також відображалися в мобільному застосунку «Дія». За попередніми даними, щомісяця зловмисники завантажували близько 2 тисяч недостовірних записів про вакцинацію.
Поліцейські провели обшуки, у ході яких вилучили підроблену медичну документацію, зокрема, міжнародні свідоцтва про вакцинацію, також комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, мобільні телефони та банківські картки.
Слідчі розпочали кримінальне провадження за Шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осібч. 2 ст. 190, Підроблення документів та збут підроблених документів вчинене за попередньою змовою групою осібч. 3 ст. 358, Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неїч. 3 ст. 362Кримінального кодексу України. Зловмисникам загрожує до 5 років позбавлення волі.
Схожі випадки шахрайства
Подібні махінації з підробкою ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів здійснюються не вперше. Правоохоронці регулярно викривають на таких схемах представників турагентств, медиків і просто охочих заробити.
Зокрема, 6 листопада затримали киянина за масове виготовлення фейкових COVID-тестів та дипломів про освіту. 10 листопада у Дніпрі викрили лікаря, який щодня робив до 30 фейкових COVID-сертифікатів.
Також 12 листопада в Києві викрили підпільну типографію, де друкували фейкові ПЛР-тести й COVID-сертифікати. За місяць зловмисники заробляли 3 млн грн. А 15 листопада СБУ викрила три великі мережі COVID-аферистів у Києві, Львові та Рівному. Їхніми послугами скористалися понад 10 тисяч людей.
СБУ 8 грудня викрила мешканців Херсонщини, які масово підробляли довідки про негативні результати ПЛР-тестів на коронавірус. Їхні клієнти, зокрема, хотіли перетнути кордон з анексованим Кримом.
Також у Києві 10 грудня викрили медичну працівницю та патрульного поліцейського, які нібито разом організували схему з виготовлення фейкових COVID-сертифікатів про вакцинацію. Їм загрожує до 6 років в'язниці.
У Верховній Раді наразі розглядають законопроєкт про введення кримінальної відповідальності за створення, розповсюдження та використання підробних COVID-сертифікатів. Попередньо парламентарі його схвалили.
Автор : Маркіян Климковецький