Прем’єр-міністр Палестини оголосив про відставку на тлі тиску через післявоєнний план для Сектору Гази
Прем’єр—міністр Палестини Мохаммад Штайе та його уряд оголосили про відставку. Це відбулося на тлі тиску США на палестинську владу з метою створення політичної структури, яка зможе керувати Палестиною після війни.
Про це повідомляють Reuters та Al Jazeera.
Штайе наголосив, що ухвалив рішення піти у відставку у світлі «безпрецедентної ескалації на Західному березі [річки Йордан] та в Єрусалимі, а також війни, геноциду та голоду в Секторі Гази».
Відставку Штайе все ще повинен затвердити президент Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас, який може попросити прем’єра залишитися на посаді виконувача обов’язків, поки не знайде йому постійну заміну.
А втім, також очікується, що Аббас може призначити новим прем’єром Мохаммеда Мустафу, колишнього посадовця Світового банку, який є головою Палестинського інвестиційного фонду (PIF) і має досвід відновлення Сектору Гази після попередньої війни у 2014 році.
Науковець і економіст Штайе обіймав посаду прем’єра Палестини з 2019 року. Після оголошення про відставку він зазначив, що наступна адміністрація повинна буде взяти до уваги реалії, що виникають у Секторі Гази, спустошеному майже п’ятьма місяцями боїв.
Він також наголосив на потребі переговорів про національну єдність і міжпалестинському політичному консенсусі.
Штайе подав у відставку у той час, коли США посилили тиск на Аббаса, щоб той розпочав роботу над політичною структурою, яка зможе керувати Палестинською державою після війни.
Фракція Рух за національне визволення Палестини — одна з політичних партій Палестинської автономії, дотримується лівих поглядівФАТХ, що контролює Західний берег Йордану, докладає зусиль, щоб подолати розбіжності з радикальним угрупованням ХАМАС та досягти згоди щодо уряду єдності. Різні палестинські партії та угруповання планують зустрітися у Москві 28 лютого.
Трохи контексту
Довіра до Палестинської адміністрації, створеної близько 30 років тому згідно з угодами між Ізраїлем та Організацією визволення Палестини, була сильно підірвана звинуваченнями в неефективності та корупції.
За Палестинською адміністрацією (або ж частково визнаною Палестинською державою) закріплялося 11 районів на Західному березі Йордану і 5 — у Секторі Гази. Однак де-факто з 2007 року Сектор Гази перебував під управлінням ХАМАСу.
Крім того, палестинські лідери зазначали, що їхнє управління фактично блокувалося Ізраїлем. Натомість Тель-Авів давно звинувачував палестинську владу в підтримці тероризму та антисемітизму, а також наданні фінансової підтримки сім’ям бойовиків, убитих ізраїльськими військами.
Ізраїль також звинувачував палестинських лідерів, включно з президентом Аббасом у тому, що вони не засудили атаку ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня.
Також Ізраїль пообіцяв знищити ХАМАС, додавши, що з міркувань безпеки не визнає правління Палестинської влади над Сектором Гази після війни.