Прем'єр Польщі Туск зустрівся з лідерами фермерських протестів

У Варшаві 29 лютого розпочалася зустріч прем'єр—міністра Польщі Дональда Туска з лідерами фермерських протестів, які місяцями блокують український кордон.

Про це hromadske розповіла журналістка Катерина Бандус з місця подій.

У зустрічі також беруть участь міністр сільського господарства Чеслав Секерський та його заступник, лідер Аграрний політичний рух, створений у 2018 році. У 2021 році став політичною партією християнсько- та аграрно-соціалістичного спрямування. Критикує владу через стан сільського господарства у Польщі та організовує сільськогосподарські протести й інформаційні кампанії«Агроунії» Міхал Колодзейчак. Зустріч відбувається далеко від середмістя Варшави, у Центрі соціального партнерства «Діалог».

Фермери вимагають відмовитися від кліматичних реформ, передбачених Набір політичних ініціатив, висунутих Європейською Комісією з загальною метою зробити Європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року«Європейським зеленим курсом», та обмежити імпорт агропродукції з України.

Перед початком зустрічі низка фермерів висловлювали незадоволення через те, що зустріч з Туском та іншими урядовцями не подають в режимі онлайн-трансляції. На їхню думку, у такий спосіб «намагаються від громади щось приховати».

У партії влади «Громадянська коаліція» сподіваються, що великий досвід Туска в європейській політиці (він протягом 5 років був головою Європейської ради) допоможе задовольнити вимоги фермерів у Брюсселі. Опозиційна «Право і справедливість» звинувачує уряд у надто повільному реагуванні на фермерські вимоги, особливо з огляду на те, що наближаються польові роботи.

Протести фермерів у Польщі відбуваються на тлі підготовки до проведення у квітні місцевих виборів і в червні — виборів до Європейського парламенту.

Більше контексту

Зараз рух українських вантажівок на кордоні блокують польські фермери. Вони протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «Європейський зелений курс» — ініціативи Єврокомісії з метою зробити європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року. Передбачає оновлення законодавства у ЄС. Зокрема, передбачається зниження використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві, а також введення заборони на імпорт харчів з ринків, де держави не дотримуються законодавства ЄС з охорони довкілля.«зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Фермери блокують рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець».

З осені 2023 року рух на кордоні також блокували польські перевізники. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.«транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Польські ЗМІ навіть писали, що Україна та Польща нібито ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. Проте у Мінвідновлення України заперечили інформацію про такі переговори.

Співавторка: Катерина Бандус