Причиною Іловайської трагедії є неналежна організація оборони країни — проміжний звіт ТСК

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради оприлюднила проміжний звіт розслідування причин Іловайської трагедії, унаслідок якої загинули 366 українських військових. Попередньою причиною тих подій депутати вважають неналежну організацію оборони країни.

Про це йдеться на сайті Верховної Ради.

«Основними причинами, які призвели до Іловайської трагедії, є неналежна організація оборони країни як системи політичних, економічних, соціальних, військових, інформаційних, правових, організаційних та інших заходів щодо захисту держави в умовах збройної агресії», — вважають у Її повна назва: Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів державної влади та інших осіб, що могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України і становити загрозу національній безпеці УкраїниТСК.

Комісія визначила низку чинників, які спричинили Іловайську трагедію:

  • невведення воєнного стану, що призвело до дезорганізації управління військовими діями;
  • помилкові кадрові рішення і дії політичного і військового керівництва;
  • невжиття політичним і військовим керівництвом заходів щодо розблокування іловайського угрупування українських військових та організації коридору для їхнього виведення з оточення.

У ТСК також зазначають, що керівництво Міністерства оборони та Генерального штабу часів Іловайської трагедії нібито протидіяло та блокувало роботу попереднього складу ТСК під час минулого скликання парламенту. На думку чинних членів комісії, це відбувалося навіть попри неодноразові скарги попередньої ТСК колишньому президенту Петру Порошенку.

Не єдине розслідування

У серпні Офіс генерального прокурора оприлюднив перебіг свого розслідування Іловайської трагедії. Там не встановили зв'язку між діями командування української армії та смертю військових, але кажуть про «низку помилок»:

  • не цілком була врахована розвідувальна інформація про кількість бойовиків та засоби, які вони мали;
  • недостатньо врахована зміна оперативної ситуації в районі секторів Б і Д;
  • окремі порушення під час підготовки планувальних документів стосовно проведення операції.

Крім того, до кримінальної відповідальності уже притягнули чотирьох генералів Збройних сил РФ. Проте в ОГП розслідування трагедії ще не завершили. Там також сподіваються, що Іловайська трагедія стане предметом розслідування Міжнародного кримінального суду.

Іловайський котел

У серпні 2014-го українські військові кілька разів спробували штурмом узяти Іловайськ, на той час уже захоплений бойовиками. Після третьої спроби їм вдалося взяти частину міста під свій контроль, але після цього туди зайшли регулярні російські війська, внаслідок чого українські військові потрапили в оточення.

Попри домовленості, 29 серпня, під час виходу з оточення за попередньо погодженим гуманітарним коридором, українські військові потрапили під обстріл. Загинули, за даними Офісу генпрокурора, 366 українських воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили у полон. Прокуратура назвала єдиною причиною трагедії пряме вторгнення армії РФ.

На сайті Офісу генерального прокурора невдовзі має з’явитися окремий розділ «Розсекречені матеріали», де буде вказана хронологія всіх подій від початку бойових дій на Сході України. Там же буде інформація про російські військові частини, які беруть участь у військових діях в Україні.