«Придністров'я» під час війни: між російською армією, українськими біженцями і «терором режиму»

Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні Сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.


Після початку повномасштабного вторгнення росії неодноразово з’являлися припущення, що рф може атакувати Україну і з боку самопроголошеного «Придністров'я», де від початку 1990-х незаконно перебувають російські військові.

У публічному просторі стверджували, що з сепаратистського регіону ракетами обстріляли аеропорт у Вінниці. Проте уряд Молдови це спростував, а МВС України заявив, що активних підрозділів на цій території замало для створення загрози.

Щоб дізнатися, як усе насправді та які настрої людей у ​​«Придністров'ї», наші партнери з Ziarul de Gardă вирушили до Тирасполя — головного міста самопроголошеної «республіки».

«Не перевищуйте час, який зазначено в квитку!»

Війна в Україні поділила мешканців Придністровського регіону Республіки Молдова. Ділянка землі за Дністром опинилася між молотом і ковадлом: думки щодо українців (які становлять близько чверті населення регіону) та щодо російської армії (незаконно розміщеної на його території) розділилися.

«Є люди, в яких мізки промиті російською пропагандою, які підтримують те, що росія робить в Україні. Є ті, хто має в Україні родичів, друзів, вони справді знають, що там відбувається, і виступають проти того», — каже місцевий активіст: він має на увазі той факт, що ЗМІ в регіоні уникають висвітлення війни, і єдиними альтернативними джерелами інформації є російські канали.

Так звана тираспольська влада вважається прихильною до кремлівського режиму, менше з тим, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вона уникає висловлювань про події в сусідній країні. Місцеві жителі та експерти пояснюють це тим, що так звані лідери регіону не «надто задоволені» ситуацією, бо й самі мають українське громадянство та бізнес в Україні.

У Варниці — населеному пункті, який конролює кишинівська влада, — ми вийшли з машини та сіли в автобус, що рушає на територію «Придністров'я». Кордон ми перетнули як туристи, бо люди з цієї зони (зокрема чиновники) попереджали: ми не зможемо потрапити до Придністровського регіону як журналісти. А ще вони проінструктували нас не затримуватися надто довго в одному місці, не розмовляти з місцевими в людних місцях, а якщо ми кілька разів побачимо поряд одну й ту саму людину — бути пильними: це можуть бути інформатори режиму.

Виходимо з автобуса на перевірку документів. «Мета візиту?» — суворо запитує пані, яка перевіряє наші паспорти. Ми сказали, що хочемо відвідати регіон, вона відповіла: «Проходьте. Дивіться, не перевищуйте час, який зазначено в квитку!».

Ми мали час до 23 годин і 23 хвилин — про це йдеться на аркуші, який сепаратисти називають «міграційною картою».

На під'їзді до Тирасполя ми побачили, що в'їзд у місто «захищають» військові зі зброєю в руках. Далі — будівлі, магазини, заправки, спортивний клуб і величезний стадіон. Усе це належить відомому холдингу «Шериф».

На більшості установ, банків, військових частин поряд із так званим прапором регіону обов'язково майорить російський прапор. Місто видається чистим і досить доглянутим, більшість будівель стара, в радянському стилі, але й нових багатоповерхівок чимало. Попри те, що лише за кілька кілометрів триває війна, в місті тихо.

Ми проїжджаємо повз так званий парламент регіону — над ним теж два прапори, — і повз пам'ятник Леніну, розташований просто біля входу до будівлі.

Жінка йде вулицею Тирасполя повз пам'ятник ленінаAP Photo / Dmitri Lovetsky

«У багатьох із нас є родичі в Україні»

Придністровський регіон — геть біля кордону з Україною, де вибухи чути вже понад три тижні. Поки прогулюємось вулицями Тирасполя, ми бачимо вказівники з напрямком на Одесу, які свідчать про те, наскільки близько вона розташована — менш як у двох годинах їзди машиною.

Ользі (ім'я змінене, — ред.) 50 років, вона виховує двох онуків у Тирасполі. Жінка каже, що сама родом із Придністровського регіону. «Раніше тут була Молдова», — виправляється вона. Жінка щойно вийшла з багатоповерхівки викурити цигарку. Вона зізнається: її непокоїть те, що відбувається в Україні. Батько Ольги молдаванин, а мати — родом з України, тож і майже всі її родичі там.

«Багато родичів з Одеси приїжджають до нас, навіть до Тирасполя. Тяжко, бо не знаєш, що буде. Ми просто 1992 року (рік активних боїв у Придністровському регіоні, — ред.) теж поїхали в Україну. Мене мама відправила, я тоді була дитиною. Зараз ми говоримо їм усім, щоб вони приїжджали сюди, але не всі можуть приїхати», — каже Ольга.

За даними преси Придністровського регіону, у період з 24 лютого по 14 березня в регіон в'їхали близько 17,5 тисячі біженців з України. До того ж, у центрах тимчасового проживання розміщено лише тисячу людей, а решта зупиняється в родичів, друзів або винаймає житло.

Ольга запевняє нас, що поки в регіоні тихо, і вважає, що російські «миротворці» не допустять розпалювання конфлікту.

«Хоча є провокації, там, на кордоні, нібито стріляли з Придністровського регіону по Вінниці. Уявіть собі: спробуйте вдарити снарядом звідси по Вінниці. Ще підірвали залізничний міст, боялися, що пройде російська армія. Навіщо?», — питає Ольга і стверджує, що якщо російську армію виведуть із регіону, то Молдова «отримає до рук все, що тут є».

Білборд про самопроголошену «республіку» Придністров'яAP Photo

«З обох боків воюють наші. Ми за мир»

Думки жителів регіону щодо російсько-української війни розділилися. Якщо одні позиціонують себе проросійськими, то інші говорять про «світ і братерство народів».

Наталія — викладачка інженерного факультету Тираспольського державного університету. Нині вона вийшла на прогулянку із двома дітьми, і, коли говорить про війну в Україні, виглядає спантеличеною та зворушеною до сліз, та зазначає, що з обох боків воюють «наші».

Сама Наталія народилася в Тирасполі, але її мати родом із України, а батько — з росії. Наталя каже, що українці, росіяни, мешканці лівобережжя Дністра, а також молдавани — це одне ціле, тому вона молиться за мир.

«І там, і тут у нас є близькі. У нашій республіці три офіційні мови: російська, молдавська та українська. Ці три мови — це ми: молдавани — наші, росіяни — наші, українці — теж наші. Тут ми всі — одне ціле. Як ми можемо когось підтримувати? Кожна здорова людина хоче, щоб був мир. Ви розумієте, в нас була війна 1992 року, я сама пам'ятаю, як ми сиділи в підвалах, тож це страшно», — розповідає Наталія.

За даними останнього перепису 2015 року, в Придністровському регіоні проживає близько 470 тисяч людей. З них 34% — за національністю росіяни, 33% — молдавани, а 26,7% — українці.

Наталія, жителька Тирасполяzdg.md

«Ми з росією, бо росія нас дуже цінує»

Олександру 65 років, і він затятий прихильник рф. Чоловік запевняє нас, що в регіоні тихо, бо росіяни його захищають. Крім того, він переконаний, що якби не було росіян — їх би «розчавили»: «росія стоїть як щит».

«У нас просто немає виходу до росії. Але тепер з Україною вони розберуться, прокладуть нам вихід до росії, і ми зможемо спокійно їздити, куди захочемо», — каже чоловік.

Свою позицію Олександр пояснює тим, що в росії мешканці Придністровського регіону можуть їздити й жити без заборон, отримують там пільги і почуваються вільно. «З росією, бо росія дуже цінує нас, дбає про нас, усім допомагає. Ось чому, розумієте? Вона от платитиме сім'ям з великою кількістю дітей. Ви не програєте, якщо підтримаєте росію!» — каже він.

Запитанню ж про те, чи можуть економічні проблеми, з якими зіткнеться росія через запроваджені санкції, позначитись на Придністровському регіоні, Олександр здивувався.

«росія? Економічні проблеми? Ось в Америці — так. Тепер там п’яит літрів бензину коштують 7 доларів. Це що, нормально? І що вони дали Україні? Хоч якусь їжу, допомогу дітям? Вони нічого не дали. Замість цього зброю, літаки — все, щоб вони вбивали один одного. Вони хочуть, щоб усі там знищили одне одного, а потім забрати цю територію. Вони просто розірвали Україну і отруїли: тридцять поліклінік виготовляти там холеру, кишкову паличку і все, що хочеш, — наполягає чоловік і категорично запевняє, що в разі можливої ​​війни воюватиме на боці росії. — Авжеж, на 100%. Тут майже всі так сказали».

Олександр, житель Тирасполяzdg.md

Ще з 12 березня найбільша мережа магазинів регіону, яка належить холдингу «Шериф», запровадила «тимчасові обмеження» на купівлю деяких продуктів. Місцева преса повідомляє, що вони діятимуть, доки не привезуть новий товар.

У Придністровському регіоні більшість товарів імпортують з рф, особливо паливно-енергетичну продукцію. Але в трійку найбільших зовнішньоторговельних партнерів регіону за обсягом імпорту у 2021 році увійшли Румунія та Україна. Окрім того, 2021 року 31,8% експорту з Придністровського регіону пішли до Молдови, 34,9% — до ЄС, і 14,4% — до України.

Житель Тирасполя йде вулицею повз російський магазинAP Photo / Dmitri Lovetsky

«Їхні телебачення і пропаганда зазомбували всіх»

Денис, студент із Тирасполя, зізнається, що через війну люди не почуваються в безпеці, а втім, сподівається, що бої до них не дійдуть.

«ЗМІ з України говорять одне, ЗМІ з росії — інше, але ніхто не знає, що відбувається насправді. Тому я не можу говорити про це. Істина існує, але водночас у кожного своя правда. Я нічого не знаю і не дуже хотів би знати», — каже Денис.

Менше з тим, юнак підтверджує, що в Придністровському регіоні транслюються лише телепрограми з росії. А на запитання, чи здається йому правильним те, що люди не мають інформаційної альтернативи, він коротко відповідає: «Ну, ніхто нічого не може з цим вдіяти».

«Тут за 30 років з того часу, як росіяни захопили половину Молдови і назвали її “Придністров'ям”, їхні телебачення і пропаганда зазомбували всіх. Запитайте будь-кого — вони вірять у російське телебачення, своїх пропагандистів», — каже Думитру, ще один житель регіону.

ЗМІ Придністровського регіону ніяк не висвітлюють війну в Україні — просто уникають інформації про бої, що ведуться в містах сусідньої країни. У рубриці «Ситуація в Україні» представлена ​​інформація лише про долю біженців, які прибули до регіону. А значна частина суспільства (особливо люди похилого віку) дивиться російські програми.

Денис, житель Тирасполяzdg.md

«Вони чекають на російські танки»

Проходимо повз військову частину в Тигіні, на вході написано «армія росії». Тихо.

14-та армія росії, яка вплуталася в Дністровський конфлікт у 1992 році, незаконно розміщена в Придністровському регіоні, що призвело до виникнення та фактичної незалежності сепаратистського регіону від Молдови. Скільки саме солдатів дислоковано там — залишається таємницею. Водночас у регіоні, неподалік кордону з Україною, є склад Кобасна: там, за даними журналістів із Zona de Securitate, зберігається близько 20 тисяч тонн зброї та боєприпасів, а контингент миротворців у складі Об'єднаних миротворчих сил становить 1 375 військовослужбовців, які представляють росію, Придністровський регіон та Республіку Молдова.

Думитру Янчев живе в Придністровському регіоні вже 26 років і розповідає, що тутешні солдати готові й чекають на команди з москви: «Протягом двох-трьох років вони проводили стрільби на Тираспольському полігоні, тут було чути. Перед війною вони припинилися. Просто Москва сказала їм: "Поки не втручайтеся"».

«Тут як Москва скаже — так і буде. Москва сказала написати 97% на референдумі за росію — і написали. Вони чекають на російські танки, вони вийдуть з квітами або теж з танками, щоб допомогти. Тираспольський режим чекає, коли прийде "російський світ". Бачите, тут повно військових баз. Нейтральна країна, але тут усюди військові бази росіян», — розповідає чоловік: він раніше працював суддею в Тигіні.

Військова частина в Тигініzdg.md

«Тут протест на підтримку України навіть не розпочнеться. Люди бояться»

На початку березня Думитру Янчев вийшов на вулицю і організував одиночну акцію протесту на підтримку України. Чоловік каже: у регіоні багато тих, хто підтримує Україну, але вони бояться виходити на маніфестації.

«Тут люди бояться щось сказати про війну, це небезпечно. Вони бояться терору в Тирасполі. Тут протест на підтримку України навіть не розпочнеться. Зараз їм, може, нічого й не зроблять, але якщо переможуть росіяни — вони швидко розберуться з тими, хто проти них. Коли вони кажуть "ми визволили" — видно, що росіяни завжди визволяли на танках. Ну а я можу сказати: слава Україні! Героям слава! Перемога буде на боці України!» — додає Думитру. Чоловік практично переконаний, що війна сюди не дійде: українці зупинять російських військових.

Активіст Геннадій Чорба з Придністров'яzonadesecuritate.md

«Хто міг виїхати — вже виїхав»

Активіст Геннадій Чорба стверджує, що мешканці міста Рибниця залишають регіон, побоюючись війни. До всього, він каже, що Придністровський регіон починає стикатися з економічними проблемами.

«Все дуже напружено, люди не знають, що відбувається. Усі побоюються, що війна може дійти й до Придністровського регіону. Хто міг виїхати, той уже виїхав. Поступово їдуть люди, які мають можливість — хто до Молдови, хто й далі. В регіоні велика проблема із бюджетом. Через це ціни різко зросли, адже основним постачальником продукції була Україна. Люди дуже добре розуміють, а якщо й не розуміють, вони відчувають, що щось має статися», — каже активіст.

Якоїсь миті в розпал дискусій ми відчуваємо, що за нами стежать, пришвидшуємо кроки до зупинки і квапливо сідаємо в мікроавтобус. На так званому кордоні між Придністровським регіоном та Республікою Молдова наші документи перевіряють без ускладнень і дозволяють виїхати. Ми видихаємо з полегшенням.

Авторка: Даніела Калмиш, ZdG. hromadske публікує матеріал за підтримки «Медіамережі»