Прокуратура Миколаївщини оскаржує регіональний статус російської мови у суді після провального голосування міськради
Миколаївська обласна прокуратура просить суд визнати протиправним та нечинним рішення міськради Миколаєва, яка у 2012 році надала російській мові статус регіональної. Раніше відповідну постанову намагалися скасувати самі депутати, але забракло голосів.
Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, посилаючись на відповідь прокуратури на його звернення.
Прокуратура скерувала позовну заяву до Миколаївського окружного адміністративного суду. Зокрема, там просять визнати протиправним та нечинним рішення Миколаївської міської ради від 2012 року про надання російській мові статус регіональної мови Миколаєва.
У листі прокуратури вказали, що міськрада Миколаєва повідомляла, що хоче скасувати це рішення. Однак засідання сесій неодноразово переносились, а 20 травня депутати провалили голосування. Нагадаємо, тоді за скасування рішення проголосували 23 місцевих депутати з 28 необхідних: 7 виступили проти, 1 утримався та 15 не голосували.
Омбудсмен каже, що депутати Миколаївської міськради повинні були скасувати це рішення ще за 6 місяців після того, як набрав чинності закон про «Про забезпечення функціонування української мови як державної», тобто ще півтора року тому. Натомість вони неодноразово ігнорували це питання.
«У зв'язку з цим я двічі звертався до ГПУ забезпечити його скасування у судовому порядку. Сподіваюся, що Миколаївський адмінсуд нарешті скасує це ганебне антиконституційне рішення», — каже Тарас Кремінь.
Статус «регіональної мови» в Україні
Статус російської мови як регіональної гарантував закон України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року. Цей статус могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менше ніж 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках — і менше як 10%.
Але після того, як КСУ 28 лютого 2018 року визнав цей закон неконституційним, навіть термін «регіональні мови» в Україні тепер не використовується.
Попри це, за словами омбудсмена, наразі досі залишаються чинними рішення про «регіональні мови» Дніпропетровської та Луганської обласних рад, Болградської міської та районної рад Одеської області, Волоківської, Тарасівецької, Прутської, Великобудської та Острицької сільських рад Закарпатської області.
Кремінь заявляв, що окремі органи місцевого самоврядування досі ведуть справи «регіональною мовою» — а це пряме порушення чинного закону.