Прокуратура не бачить зв'язку між діями керівництва армії й втратами під Іловайськом. Але наголошує на «низці помилок»
Офіс генерального прокурора не встановив зв’язку між діями командування української армії та смертю військових під час боїв за Іловайськ у 2014 році, але каже про «низку помилок».
Про це на брифінгу заявив начальник Департаменту нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора Юрій Рудь.
«Відповідно до наявних висновків експертиз та здобутих доказів, встановлено відсутність такого причинно-наслідкового зв’язку у порушеннях наших командирів і наслідків у вигляді загибелі військових. Оскільки ці наслідки настали внаслідок убивства, воєнним злочинно організованим вищим керівництвом ЗС РФ та виконано військовослужбовцями РФ», — сказав Юрій Рудь.
Водночас у прокуратурі наголосили на низці порушень зі сторони українського командування. Серед основних:
- не цілком була врахована розвідувальна інформація про кількість бойовиків та засоби, які вони мали;
- недостатньо врахована зміна оперативної обстановки в районі секторів Б і Д;
- окремі порушення під час підготовки планувальних документів стосовно проведення операції.
«А втім, наразі розслідування стосовно дій нашого військового командування не завершено. Є питання, на які ми не отримали відповіді. У липні 2020 року було призначено третю комісійно-військову експертизу, висновків якої ми очікуємо найближчим часом», — додав Юрій Рудь.
Навіщо потрібна експертиза?
Прокурори поставили експертам низку питань, серед яких:
- Які конкретні дії мали вчинити наші військові командири під час ведення дій в обороні та виході з оточення?
- Якими конкретно нормативно-правовими актами це передбачено?
- І якщо вони не були виконані, то до яких наслідків це призвело?
За словами прокурорів, відсутність причинно-наслідкового зв’язку між недбалістю українського командування та смертю військових свідчить про відсутність складу злочину. Як приклад прокурор Рудь навів справу генерала Віктора Назарова.
«У висновку Верховний Суд наголосив також на тому, що військові в той період не мали достатнього досвіду у проведенні бойових дій в умовах російської агресії. Це рішення, звісно, не є обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної силипреюдиціальним. Водночас ми маємо його враховувати, оскільки вважаємо, що на нього орієнтуватимуться суди в аналогічних справах», — сказав Юрій Рудь.
Кого визнали винним?
За словами прокурора, наразі у справі про смерть військових під Іловайськом до кримінальної відповідальності притягнули чотирьох генералів Збройних сил РФ: Миколу Богдановського, Андрія Картаполова, Сергія Істракова та Михайла Мізінцева. Усіх їх оголосили у розшук.
«Сукупністю зібраних доказів встановлено, що саме ці люди причетні до організації вторгнення сил РФ у серпні 2014 року на територію Донецької та Луганської областей та організацію вбивства українських військовослужбовців під час виходу з оточення», — сказав Рудь.
Він висловив сподівання на те, що Іловайська трагедія стане предметом розслідування Міжнародного кримінального суду, і високопосадовці РФ постануть перед судом.
«Ми вбачаємо певні переваги у співпраці з Міжнародним кримінальним судом, оскільки чинний Кримінально-процесуальний кодекс УкраїниКПК є надто заформалізований, відверто кажучи. І, наприклад, використання звукозаписів телефонних розмов російських військовослужбовців, отриманих в межах негласних слідчих дій, є неможливим у межах нашого українського законодавства. Водночас стандарти міжнародного кримінального права дозволяють використовувати такі докази», — пояснили в прокуратурі.
Іловайський котел
У серпні 2014-го українські військові кілька разів спробували штурмом узяти Іловайськ, на той час уже захоплений бойовиками. Після третьої спроби їм вдалося взяти частину міста під свій контроль, але після цього туди зайшли регулярні російські війська, внаслідок чого українські військові потрапили в оточення.
Попри домовленості, 29 серпня, під час виходу з оточення за попередньо погодженим гуманітарним коридором, українські військові потрапили під обстріл. Загинули, за даними Офісу генпрокурора, 366 українських воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили у полон. Прокуратура назвала єдиною причиною трагедії пряме вторгнення армії РФ.
На сайті Офісу генерального прокурора невдовзі має з’явитися окремий розділ «Розсекречені матеріали», де буде вказана хронологія всіх подій від початку бойових дій на Сході України. Там же буде інформація про російські військові частини, які беруть участь у військових діях в Україні.