Протасевич в «інтерв’ю» провладному білоруському каналу «зізнався» у приписуваних йому злочинах і повазі до Лукашенка
Колишній головний редактор опозиційного білоруського Telegram—каналу Роман Протасевич в «інтерв’ю» провладному білоруському телеканалу ОНТ заявив, що визнає провину за статтею про організацію масових заворушень і поважає самопроголошеного президента Лукашенка.
Про це йдеться в «інтерв’ю», фрагменти якого ОНТ опублікував 3 червня.
Білоруський опозиціонер на початку заявив, нібито добровільно погодився на інтерв'ю. Тим часом він досі перебуває під арештом у Білорусі після затримання 23 травня.
Ми ставимо під сумнів правдивість усього сказаного Протасевичем. Це нам дозволяє матеріал наших колег із «Новой газеты» від 1 червня, де розповідається про затриманого в Мінську росіянина Єгора Дуднікова. Він говорив, що з ним хотіли записати інтерв'ю для ОНТ і для цього заготували відповіді на питання. Крім того, білоруське видання «Наша Ніва» звернуло увагу, що на зап'ястях Протасевича видно сліди від наручників.
Про «зізнання» в злочинах
Серед іншого, Протасевич «зізнався», що визнав провину за статтею 342 Кримінального кодексу Білорусі.
«Я це відкрито визнаю, що я був одним із тих людей, які оприлюднили заклики вийти на вулицю дев’ятого числа [9 серпня 2020 року — день виборів президента Білорусі]… І далі я визнавав, що заклики, які публікував зокрема і я, вони стали наслідком того, що на вулиці, власне, почався безконтрольний безлад», — сказав Протасевич.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Про ставлення до Лукашенка
Білоруського опозиціонера також спитали про ставлення до самопроголошеного президента Лукашенка:
«Коли я став усе більше й більше втягуватися саме не в журналістську роботу, а в політичну… то більше я став розуміти, що багато речей, за які критикували Олександра Григоровича, насправді це просто спроба тиску. І що в багатьох моментах він вчиняв, перепрошую за такий вислів, як людина зі сталевими яйцями».
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Про білоруську опозицію
Крім того, «зізнання» Протасевича стосувалися й білоруської опозиції на чолі зі Світланою Тіхановською. Він заявив, що діяльність опозиції фінансують литовські платники податків і «приватні спонсори», а ініціативі «Білоруський дім» у Варшаві польський уряд напряму виділив 50 мільйонів злотих.
Опозиціонер також назвав нібито мету санкцій проти Білорусі — щоб її економіка «зазнала краху якнайшвидше. Якщо [це станеться], люди вийдуть на вулиці для того, щоб... це будуть голодні бунти. І це, власне, і є однією з цілей економічних санкцій».
Ще Протасевич критикував Степана Путила, який разом із ним заснував Telegram-канал NEXTA (казав, що він нібито став відомим за рахунок інших людей), і назвав останній «дійною коровою». Також чоловік говорив, що його нібито намагалися відсторонити від різноманітних проєктів, які засновувала білоруська опозиція.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Про своє затримання в Мінську
Стосовно захоплення Протасевича 23 травня на борту Ryanair, він «заявив» в інтерв’ю ОНТ, що за цим може стояти член штабу Тіхановської Даніїл Богданович — із ним у Протасевича начебто був конфлікт.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Про Донбас
Прокоментував Протасевич і свою присутність на Донбасі. В «інтерв'ю» він назвав поїздку найбільшою помилкою в житті, а «порушення кримінальної справи» в «ЛНР» через неї — «логічним». Протасевич також сказав, що сподівається: Лукашенко не видасть його бойовикам на Донбасі.
Нагадаємо, що білоруський режим заявляв про нібито участь Протасевича в бойових діях на Донбасі у складі полку «Азов», тоді як його засновник Андрій Білецький говорив, що білоруський опозиціонер там був як журналіст.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Наприкінці «інтерв'ю» Протасевич розплакався і заявив, що «більше ніколи не хоче лізти в політику» і бажає «звичайного спокійного життя».
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Затримання Протасевича
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС, Велика Британія та США вирішили закрити своє небо для білоруських літаків.
Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.