Протасевича несподівано вивели на брифінг влади Білорусі щодо примусової посадки літака Ryanair
Міністерство закордонних справ Білорусі 14 червня раптово вирішило вивести затриманого опозиціонера Романа Протасевича на брифінг щодо примусової посадки літака Ryanair у Мінську. Журналісти ВВС покинули пресконференцію на знак протесту.
Брифінг транслювали на YouTube.
Так, спочатку Протасевич серед учасників не був зазначений. У брифінгу мали взяти участь представники Департаменту авіації Міністерства транспорту, Слідчого комітету, Міноборони, а також «інші релевантні спікери».
Але перед самим початком брифінгу до зали внесли табличку з іменем Романа Протасевича. Зазначили, що він нібито сам захотів взяти участь, а «влада Білорусі знайшла таку можливість».
Журналіст BBC Джона Фішер написав, що знімальна група видання вирішила піти з пресконференції, тому що Протасевич там «вочевидь перебуває з примусу».
Сам Протасевич на запитання російського РБК, чи гарантували йому свободу за співробітництво з владою, сказав, що «торгування не було».
«Будь-яка участь в заходах добровільна. Як і інтерв'ю Маркову. Знаєте, моя совість абсолютно чиста. Я нікого не зраджую, я нікого не здаю. Я співпрацюю зі слідством, я допомагаю своїй країні і маю намір допомагати далі», — сказав Протасевич.
Інформацію про своє побиття він назвав «чутками і домислами, які не мають жодного підтвердження». Протасевич сказав, що сліди у нього на зап'ястках — від стяжок, які силовики використовували під час його затримання.
Водночас командувач Військово-повітряних сил Білорусі Ігор Голуб на брифінгу показував слайди і скриншоти, наполягаючи, що жодного перехоплення рейсу Ryanair не було.
Таке не вперше
Провладний білоруський телеканал ОНТ опублікував 3 червня фрагменти «інтерв'ю» колишнього головного редактора опозиційного білоруського Telegram-каналу Романа Протасевича.
Опозиціонер на початку заявив, що нібито добровільно погодився на інтерв'ю. Проте він досі перебуває під арештом у Білорусі після затримання 23 травня.
В інтерв'ю Роман Протасевич нібито визнає провину за статтею про організацію масових заворушень і каже, що поважає самопроголошеного президента Лукашенка. Батько Протасевича вважає, що Роман зробив свої заяви через тортури, залякування та психологічний тиск у СІЗО.
Детальніше про «зізнання» Протасевича читайте у нашому матеріалі.
Затримання Протасевича
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.